تاریخ : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 22 April , 2024
2

لیست پر حرف و حدیث اصولگرایان

  • کد خبر : 230333
  • 08 اسفند 1402 - 21:44
لیست پر حرف و حدیث اصولگرایان
حواشی لیست موسوم به وحدت قالیبافی‌ها و جبهه پایداری تمامی ندارد؛ از اعتراض محسن پیرهادی و علی یزدی خواه به حدادعادل درباره نحوه بستن لیست تا اظهارات عجیب سایت منتسب به جبهه پایداری

جمهوریت-سیما پروانه گهر در روزنامه اعتماد نوشت: حواشی لیست ائتلاف اصولگرایان با گذشت یک روز از انتشار رسمی آن هنوز هم تمامی ندارد. بعد از قائله مالک شریعتی و محسن دهنوی، روز گذشته نوبت محسن پیرهادی بود تا نسبت به نحوه بستن لیست اعتراض کند . بعد از حذف خودخواسته یا اجباری محسن دهنوی از لیست و جایگزینی سید محمود نبویان در این لیست محسن پیرهادی از نیروهای نزدیک به قالیباف در نامه ای به غلامعلی حدادعادل، رییس شانا نسبت به این جایگزینی اعتراض کرده و گفته است که باید این سهم به وی تعلق می گرفته است.

در نامه‌ای که پیرهادی خطاب به رئیس و اعضای شورای انتخاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در شهر تهران و همچنین مدیر نظارت و بازرسی ائتلاف نسبت به طی نشدن فرایند قانونی شورای ائتلاف نوشته و در آن خواستار تغییر فهرست شده است، قید شده است که «حسب اطلاع از اعضای متعددی از شورای انتخاب در فرآیند انتخاب اعضای فهرست تهران، قواعد و فرایند قانونی به درستی و صحت اجرا نشده و به طور مشخص بعد از خروج آقای محسن دهنوی، نفر بعدی که اینجانب با آرای برابر ۱۸ رأی با نفر آخر و با قرعه کشی انتخاب نشدم؛ می‌ بایست جایگزین ایشان می‌شدم که متاسفانه فرد دیگری که در فرایند بررسی دارای ۷ رای بود جایگزین شد».

پیرهادی در مطلب خود آورتاکید کرده است که «با توجه به ضرورت رعایت حق‌الناس مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و اجرای مقررات مصوب شورای مرکزی و ضوابط اعلامی شورای انتخاب و فرصت محدود چند روزه تا برگزاری انتخابات، خواهشمند است دستور فرمایید، به فوریت موضوع اصلاح و فهرست اصلاح شده به اطلاع عموم مردم شهیدپرور و انقلابی برسد»

نامزد انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کرده است که بدیهی است حق اینجانب برای پیگیری موضوع تا حصول نتیجه پابرجاست.
صدای اعتراض به نحوه بستن لیست اما تنها از سوی محسن پیرهادی بلند نشده است. سید علی یزدی خواه، نماینده فعلی تهران در مجلس یازدهم و نامزد انتخابات مجلس دوازدهم نیز روز گذشته در نامه ای به عدم حضورش در لیست مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری اعتراض کرد و نوشت: «ضمن ارسال صورت‌جلسه شورای ائتلاف شهرستان ری در خصوص رأی گیری جهت انتخاب کاندیدای مورد نظر این شورا، مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۲۰ اینجانب با وجود مهندسی آشکار صورت گرفته توسط برخی از اعضای شورای ائتلاف ری، به عنوان نفر دوم به شورای داوری تهران معرفی شدم. ولیکن پس حذف نفر اول، در کمال ناباوری شاهد بودیم که نفر پنجم لیست که تنها موفق به اخذ ۴ رای از مجموع ۳۰۵ رای ماخوذه شده است، در لیست نهایی شورای ائتلاف قرار گرفته است. با توجه به لزوم اجرای فرایندهای انتخاب نفر برتر در لیست، از اعضای انقلابی آن شورا انتظار می‌رود نسبت به بررسی این امر و استیفای حقوق اینجانب اقدام شایسته معمول شود.»

روز جمعه عکسی از صورت جلسه‌ مجمع شورای ائتلاف شهرری در فضای مجازی منتشر شده بود که نفر پنجم این لیست یعنی میلاد میرزایی به عنوان کاندیدا وارد لیست شانا -پایداری شده است. بر اساس این عکس که توسط کانال تلگرامی «خبر فوری» منتشر شد، روح الله شکری با ۱۱۷ رای در جایگاه اول ، سید علی یزدی خواه با ۶۸ رای در جایگاه دوم،اکبر نظیفی با ۳۶ در جایگاه سوم، سید مسلم موسوی درجه با ۲۴ رای در جایگاه چهارم و میلاد میرزایی با ۴ رای در جایگاه پنجم قرار گرفت. در انتهای این صورت جلسه نیز قید شده است که دو نفر اول به شورای مرکزی ائتلاف معرفی شده تا یک نفر به عنوان کاندیدای شهرری انتخاب شود.

این در حالی است که هم بر اساس اعتراض یزدی خواه و هم بر اساس لیست نهایی منتشر شده میلاد میرزایی – ـآخرین نفر در رای گیری در جلسه شهرری- به عنوان کاندیدای این بخش در لیست نهایی تهران قرار گرفته است.

*درگیری شریعتی و دهنوی
علنی شدن اختلاف مالکی-دهنوی نخستین حاشیه عجیب لیست پرحاشیه وحدت اصولگرایان بود. مالک شریعتی در توئیتی انصراف خود از حضور در لیست شورای ائتلاف را رسانه‎ای کرد. او در این باره نوشت: «از انتخاب شورای ائتلاف متشکرم، مدت هاست با ادله قطعی و رسانه ای نشده یقین کردم و روز قبل از بستن فهرست تهران، اتمام حجت کرده بودم، اگر آقای دهنوی در فهرست باشد، ماندنم فاقد حجت و بی‌صداقتی با مردم است. لذا از فهرست انصراف می دهم و صلاح نیست انجام تکلیف را به موقف اعتبارنامه موکول کنم.». این توئیت با واکنش سریع محسن دهنوی روبه‎رو شد و با کنایه ؛«التزام به منافع انقلاب و پرهیز از قبیله‌گرایی افراد، در همین بزنگاه‌ها مشخص می‌شود. کمافی‌السابق، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را محور تصمیم‌گیری می‌دانم» روبه‎رو شد. اظهاراتی که موجی از واکنش ها را به همراه داشت.

در کنار این جدال توئیتری برخی خبرها نیز حکایت از آن داشت که محصولی چانه‎زنی خود را برای افزایش سهمیه پایداری در لیست شانا از ۷ نفر به ۸ نفر آغاز کرده و به دنبال اضافه کردن سید محمود نبویان چهره شناخته شده پایداری به لیست ائتلاف است. در نهایت اما این چانه زنی های پایداری و جنجال توئیتری پیرامون دهنوی کارگر افتاد و لیست مشترک و رسمی شورای ائتلاف و جبهه پایداری با تغییراتی نسبت به لیست غیررسمی، منتشر شد و سید محمود نبویان جای دهنوی را در لیست گرفت. در همین راستا و به دنبال انتشار لیست شورای ائتلاف انقلاب اسلامی در تهران، محسن دهنوی در صفحه شخصی خود در ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «به دلیل علم قطعی به علاقه رهبر انقلاب به وحدت، و با وجود آن‎که بزرگان جریان انقلاب، دادگاه صالح و شورای نگهبان، دروغ‌بودن همه تهمت‌ها علیه من را تایید قطعی کرده‌اند و شورای ائتلاف نیز حضور بنده را در لیست اولیه تایید نموده و همچنین با تاکید بر تداوم مبارزه قاطع علیه سهم‌خواهان بداخلاق، به درخواست بزرگان شورای ائتلاف جهت حفظ وحدت نیرو‌های انقلاب، از حضور در لیست انصراف داده و حمایت خودم را از فهرست مشترک شورای ائتلاف و جبهه پایداری به عنوان لیست اصلی اعلام می‌کنم. والعاقبه للمتقین»

اسامی چه می گویند؟
فارغ از ماجرای دلخوری مالک شریعتی و حذف محسن دهنوی و اعتراض پیرهادی و علنی کردن عدم رعایت ترتیب رای های کاندیداها در بستن لیست- اشاره به ۷ رای محمود نبویان که جایگزین محسن دهنوی شده است- و البته نامه اعتراضی سید علی یزدی خواه درباره مهندسی در بستن لیست وحدت اصولگرایان، با مرور اسامی موجود و حتی اسامی غایب در لیست وحدت شانا و پایداری نکات قابل توجه دیگری نیز وجود دارد.
در لیست منتشرشده از سوی شورای ائتلاف و جبهه پایداری با سرلیستی مشترک قالیباف و آقاتهرانی با فهرست نهایی اصولگرایان در تهران در انتخابات مجلس یازدهم که ان هم محصول وحدت شورای ائتلاف و پایداری و البته شورای وحدت بود، تنها ۱۱ اشتراک وجود دارد؛ محمدباقر قالیباف و مرتضی آقاتهرانی نشسته اند. ۹ نفر دیگر مشترک در لیست امسال با لیست ۹۸ عبارتند از؛ محمود نبویان، عبدالحسین روح‌الامینی، فاطمه قاسم‌پور، مالک شریعتی، مهدی شریفیان، علی خضریان، اسماعیل کوثری- که بعد از فوت فاطمه رهبر در اثر ابتلا به کرونا در میان دوره ای جایگزین مرحومه رهبر شد-، زهره سادات لاجوردی و غلامحسین رضوانی.

البته محمود نبویان بعد از حذف محسن دهنوی جایگزین او شد اما از آنجا که دهنوی در لیست سال ۱۳۹۸ نیز حضور داشت تغییری در کمیت اشتراک دو لیست ایجاد نشده است.
محذوفین تهران
زهره الهیان، مجتبی توانگر، محسن پیرهادی، سیدعلی یزدی خواه، مجتبی رضاخواه، سمیه رفیعی، ابوالفضل عموئی، اقبال شاکری، نظام الدین موسوی، احمد نادری ، رضا تقی پور، بیژن نوباوه، روح الله ایزدخواه، سید احسان خاندوزی، سیدرضا تقوی، مصطفی میرسلیم، عزت الله اکبری تالارپشتی و الیاس نادران کاندیداهای لیست ۹۸ هستند که در لیست ۱۴۰۲ حذف شده اند. مرحومه فاطمه رهبر نیز دیگر نام غایب لیست جدید است که پیش از آغاز به کار مجلس یازدهم و بعد از برگزاری انتخابات درگذشت.

محسن پیرهادی و سیدعلی یزدی خواه در کمتر از ۲۴ ساعت مراتب اعتراض خود را به عدم حضور در لیست ابراز کردند . الیاس نادران و مصطفی میرسلیم و سید رضا تقوی نیز ثبت نام نکردند. سیداحسان خاندوزی نیز بعد از شروع به کار دولت سیزدهم به عنوان وزیر اقتصاد از مجلس خداحافظی کرد.

حذف روح الله ایزدخواه به عنوان نماینده ای که از جریان عدالتخواه در لیست سال ۱۳۹۸ حضور داشت هم درو از انتظار نیست. نبود عزت الله اکبری تالارپشتی به عنوان نماینده نزدیک به غلامعلی حداد عادل در لیست شورای ائتلاف و جایگزینی امیرابراهیم رسولی چهره دیگر نزدیک به حدادعادل نیز نکته مهم و قابل ارزیابی است.

*پیام های دو چهره حذفی مهم از پایداری و جریان قالیباف؛ توانگر و نوباوه فدای وحدت؟
حذف بیژن نوباوه که در ماه های اخیر درگیری های جدی با محمد باقر قالیباف داشت هم از دیگر نکات قابل بررسی در این لیست است. بر اساس شنیده های اعتماد قالیباف درباره نبود نوباوه در سهمیه جبهه پایداری در این لیست تاکید موکد داشته است و جبهه پایداری نیز مشخصا این شرط را پذیرفته است. در مقابل نبود مجتبی توانگر شمایل رسانه ای سال های اخیر محمد باقر قالیباف در لیست هم می تواند نوعی خلع سلاح دو طرف و ساخت ویترینی برای عبور از تنش های ماه های اخیر قالیباف و جبهه پایداری باشد. فراموش نکنیم که مجتبی توانگر در ماه های اخیر در نامه هایی به مرتضی آقاتهرانی و جوانان جبهه پایداری از عملکرد این تشکل و نمیاندگان منسوب و نزدیک به آن در مجلس انتقاد و آن ها را به کارشکنی در تصویب برخی طرح ها و لوایح و جریان سازی علیه قالیباف متهم کرد.

 

حذف توانگر از این جهت قابل توجه است که او به عنوان چهره‌ای نزدیک به قالیباف و به تعبیری زبان منفصل رئیس فعلی مجلس شناخته می‌شود. در جدال‌های میان جبهه تندروی پایداری با طیف قالیباف، توانگر نقش بازیکن نوک حمله تیم قالیباف را بازی می‌کرد و در این نقش هم چندین گل برای این تیم به ثمر رسانده است.

از جمله ایفای نقش توانگر، در دعوای این دو طیف بر سر در دستور کار قرار گرفتن لایحه عفاف و حجاب بود. اواخر تعطیلات نوروز گذشته، مرتضی آقاتهرانی رییس شورای مرکزی جبهه پایداری قرار نگرفتن لایحه عفاف و حجاب در دستور کار جلسات علنی صحن برای رای گیری نهایی و ارسال به شورای نگهبان را به گردن قالیباف انداخت؛ درست در همان زمان کاظم صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم هم سخنانی هم‌راستا با آقاتهرانی بیان کرد؛ این موضع‌گیری‌ها سبب شد تا ‌توانگر در نامه‌ای به صدیقی به تندی از او و آقاتهرانی انتقاد کند؛ نامه‌ای که بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت و دور تازه‌ای از دعوای بین این دو طیف را آغاز کرد.

هرچند هر دو طیف مذکور یعنی جبهه پایداری و طیف قالیباف از لحاظ ایدئولوژی پیرامون موضوع عفاف و حجاب، تقریبا یکسان هستند اما بازی‌های سیاسی موجب شد تا این دو نحله از اصولگرایان، بر سر این ماجرا درگیر شوند.

توانگر از جریانی «خطرناک پیش از انتخابات پیش‌رو» صحبت کرد و مدعی شد که آنها به دنبال «بازی رای حرام» هستند و نوشت:««اسم رمز شروع این عملیات نیز عبارت‌هایی از قبیل «دفاع از ارزش‌ها» «مواضع وسط لحافی»، «مواضع صورتی» و امثالهم است. موضوع چندان پیچیده نیست فقط کافی است به آن فکر کنیم. چه کسی از اینکه مردم در انتخابات شرکت کنند، بیشترین ضرر را می‌کند؟

توانگر در این نامه تند و تیز، خطاب به صدیقی نوشت که «اگر شما و دوستانتان در پی فتح کامل پارلمان هستید و از فرط بی‌کارنامه بودن مجبورید به ریسمان حجاب متوسل شوید، در حال بسط منکر و زدودن معروف هستید. دین خدا بازیچه و مطاع دنیوی چند ظاهرالصلاح فاسد العقیده نیست که هر روز مانند مارگیران آن ملعبه قدرت‌طلبی کنند.» «ظاهرالصلاح فاسد العقیده» خواندن چهره‌های نزدیک به پایداری حالا برای توانگر گران تمام شده است.
یارگیری امنا از محذوفین قالیباف و پایداری

نکته قابل توجه دیگر حضور اسامی حذف شده از لیست نهایی وحدت شانا و پایداری در لیست دیگری است؛ لیست امنا.

جمعیت امنا که از چند مجمع‌الجزایر ائتلاف کرده با «شریان»تشکیل شده است، فهرستی منتشر کرده که برخی چهره‌های حذف شده از لیست شورای ائتلاف و پایداری‌‌ها جدا در ان حضور دارند؛ چهره‌هایی مانند ایزدخواه، سمیه رفیعی، احمد نادری، نظام‌الدین موسوی، نوباوه و یزدی خواه.
اینها چهره‌هایی هستند که یا قالیباف مخالف حضورشان در فهرست مشترک پایداری و شورای ائتلاف بوده یا پایداری. گذشته از این به نظر می رسد با توجه به درگیری های اخیر چهره شاخص جریان شریان یعنی حمید رسایی در هفته های اخیر با قالیبافی ها ، یارگیری امنا از نیروهایی که در لیست شانا-پایداری قرار نگرفته اند پیام سیاسی روشنی دارد و مرزبندی جدیدی در اردوگاه اصولگرایان را نشان می دهد.

چهره‌های تازه لیست وحدت؛ تغییر به سمت افول
در لیست انتخاباتی سال ۱۴۰۲ شانا و پایداری اسامی جدیدی نیز حضور دارند؛ محمد حسین بحرینی،میلاد میرزایی، مصطفی غفاری، مرتضی کامل نواب، سید مجتبی صفایی، سعید احدیان، بابک نگاهداری، سعید آجرلو، محمد ابراهیم رسولی، حسن خجسته، الهه عطایی، علیرضا سلیمی، اصغر پورمحمدی، زهرا قلنبر، حسین نجابت، فاطمه حائری شیرازی، مجتبی زارعی و محمود دهقانی، زهره طبیب زاده نوری.

سعید احدیان ، بابک نگاهداری، سعید آجرلو، امیر ابراهیم رسولی در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف دارای سمت های مدیریتی هستند و به عنوان سهم های قالیباف شناخته می شوند اگرچه ابراهیم رسولی سال ها رییس دفتر غلامعلی حدادعادل بود و قرابت و نزدیکی او با توجه به حضورش در لیست سال ۱۴۰۲ مورد توجه منتقدان لیست نیز قرار گرفته است.

*موضع‌گیری عجیب سایت منتسب به پایداری؛ لیست درهم نیست، جدا کنید و رای بدهید!
حواشی لیست وحدت قالیبافی ها و پایداری البته محدود به نمایندگان حذف شده یا سهمیه های هر کدام از دو جریان نیست. مطلب عجیب سایت منتسب به جبهه پایداری درباره این لیست از جانب برخی به عنوان «دبه کردن جبهه پایداری برای وحدت» یا «نارو زدن جبهه پایداری به وحدت با شورای ائتلاف» تلقی شد.

با وجود نهایی شدن ائتلاف شانا و پایداری در انتخابات ۱۴۰۲ و انتشار لیست مشترک، سایت رجانیوز روز گذشته در مطلبی انتقادی نوشت: «با فرارسیدن زمان انتخابات علی‌الخصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی، ارائه فهرست اسامی از سوی حزب‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی برجسته می‌شود. این در حالی است که بسیاری از مردم اعتقادی به لیستی رأی دادن نداشته و این اقدام را در بحث سیاست قبول ندارند.

 

با این حال اما در طی زمان تبلیغات کاندیداهای این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، حواشی زیادی گریبان‌گیر ارائه این نوع لیست‌ها شده است».

نکته عجیب تر این مطلب تاکید بر عدم لزوم رای دادن به همه افراد لیست است:«با وجود آن که درباره افراد ناشناخته می‌توان به شهادت و تایید سایر افراد و گروه‌ها اطمینان کرد، اما از این دو اظهار نظر به روشنی می‌توان دریافت که اگر شخصی حجت شرعی بر «رای ندادن» به افرادی داشته باشد، حتی اگر تمام گروه‌های مورد اعتماد اقدام به تایید او کنند، رای به چنین شخصی مجاز نیست».

*وحدت شکننده تا دم در ورودی پارلمان
از رخدادهای دو روز گذشته درباره لیست وحدت بین پایداری ها و شانا چند پیام به صورت روشن شنیده می شود؛ نخستی این که مشخص نیست اصرار شورای ائتلاف برای حفظ ترکیب نمایندگان تهران در این دور از انتخابات در ماه های اخیر به چه دلیلی بوده است چرا که در نهایت حدود ۳۳ درصد لیست وحدت شورای ائتلاف و پایداری در انتخابات سال ۱۳۹۸ و ۱۴۰۲ مشترک است و از اساس تغییر سهم ها و ترکیب های جدی رخ داده است. این در حالی است که از اساس همین اختلاف نظر و تاکید و اصرار شورای ائتلاف در ماه های اخیر برای حفظ ترکیب نمایندگان تهران یکی از محورهای اختلاف شورای ائتلاف و شورای وحدت بود چرا که شورای وحدت نقدهای جدی به عملکرد نمایندگان فعلی تهران داشتند.

نکته دوم وحدت شکننده بین پایداری ها و قالیباف است؛ هیچ کدام از چهره‌های شاخص دو طرف به سرلیستی دیگری رضایت نداده اند و لیست از جانب جبهه پایداری با دو سرلیست و از جانب قالیبافی و شورای ائتلاف در سکوت درباره سرلیستی منتشر شده و واکنشی به تاکید جبهه پایداری به دو سرلیستی نیز نداشته اند.

با توجه به عملکرد مجلس یازدهم و افزایش جریان های منتقد مدیریت محمدباقرقالیباف بر مجلس یازدهم و کلیت نمایندگان تهران در این دوره از مجلس به نظر می رسد احتمال رای اوری ۳۰-هیچ این لیست در بین اصولگرایان بسیار از دور قبل کمتر باشد به این معنی که با توجه به حواشی لیست وحدت، موضع گیری های دو پهلوی جبهه پایداری و البته حضور فعال چهره های منتقد قالیباف در لیست امنا و فعالیت جدیرائفی پور و سعید محمد و تاکید آن ها بر ارائه لیستی مستقل منتخبین نهایی اصولگرایان احتمالا ترکیبی از این لیست ها باشند اگرچه سهم اصلی با لیست وحدت شانا و پایداری است اما ورود نمایندگان منتقد قالیباف و جریانش با بدنه رای اصولگرایی به مجلس بعدی دور از ذهن نیست. موضوعی که ریاست قطعی و حتمی قالیباف بر مجلس بعدی را با چالش هایی مواجه خواهد ساخت.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=230333

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰