تاریخ : چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 April , 2024
1
منوچهر متکی:

اولین گام تشکیل فراکسیون وحدت است

 • کد خبر : 231494
 • 22 اسفند 1402 - 18:37
اولین گام تشکیل فراکسیون وحدت است
منوچهر متکی گفت: خدا را شاکریم و خوشحالیم که به اطلاع همگان برسانیم ۹۰ نفر از نامزد‌هایی که مورد حمایت شورای وحدت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودند در دور اول توانستند به مجلس راه پیدا کنند؛ و ۶۰ نفر از این ۹۰ نفر نامزد‌های اختصاصی شورای وحدت هستند.

جمهوریت – منوچهر متکی نماینده تهران در مجلس دوازدهم شورای اسلامی با بیان اینکه اولین گام ما در مجلس جدید تشکیل فراکسیون وحدت در مجلس خواهد بود، گفت: ما در این فراکسیون با اولویت‌بندی مسائل کشور، مشکلات و مطالبات مردم چگونگی کمک به حل این مشکلات را در دستور کار قرار خواهیم داد.

متکی می‌گوید: ۹۰ نفر از نامزد‌هایی که مورد حمایت شورای وحدت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودند در دور اول توانستند به مجلس راه پیدا کنند و ۶۰ نفر از این ۹۰ نفر نامزد‌های اختصاصی شورای وحدت هستند.

بخش هایی از گفت و گوی متکی را در ادامه می خوانید:

 • خدا را شاکریم و خوشحالیم که به اطلاع همگان برسانیم ۹۰ نفر از نامزد‌هایی که مورد حمایت شورای وحدت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودند در دور اول توانستند به مجلس راه پیدا کنند؛ و ۶۰ نفر از این ۹۰ نفر نامزد‌های اختصاصی شورای وحدت هستند. اولین گام ما در مجلس جدید همانگونه که قبلاً هم گفتیم تشکیل فراکسیون وحدت در مجلس خواهد بود.
 • ما در این فراکسیون با اولویت‌بندی مسائل کشور، مشکلات و مطالبات مردم چگونگی کمک به حل این مشکلات را در دستور کار فراکسیون قرار خواهیم داد. ما براساس نظام مسائل موضوعات کلان کشورداری را در دستور کار قرار می‌دهیم و براساس خردجمعی و رسیدن به اجماع ملی در این مسائل سعی می‌کنیم امر کشورداری را تسهیل کنیم.
 • یکی از مشکلات این است که ما در موضوعاتی مهم از کشورداری، اجماع ملی لازم را نداریم. ما در حوزه سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسائل داخلی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی در سرفصل‌های کلانی که در این مباحث در کشورداری داریم و بر اساس مبانی اسلام و آموزه‌های امام (ره) و رهنمود‌های مقام معظم رهبری و خرد جمعی بحث و تبادل نظر نیازمند اجماع هستیم؛ و اگر به اجماع نظر برسیم آن وقت دولت‌ها در موضوعات واحد در دوره‌های مختلف متفاوت عمل نمی‌کنند و یا برخی از موضوعات از آشفتگی در فضای بی‌تصمیمی خارج می‌شوند. مقام مقام معظم رهبری چند بار باید بر یک موضوع تاکید کنند.
 • ۴۵ سال است که در حوزه اقتصاد بر خلاف نُرم دنیا و برخلاف مبانی اعتقادی‌مان متاسفانه نسبت معقول ۲۰ درصد در اختیار دولت و ۸۰ درصد در اختیار مردم و بخش خصوصی را وارانه کرده‌ایم و ۴۵ سال است که این نسبت تغییر نکرده است علیرغم اینکه مسئولین بیان می‌کنند که دولت کارخانه‌دار خوبی نیست این همه کارخانه‌ها در دست دولت چه می‌کنند؟ دولت، کشاورز و تاجر خوبی نیست و متاسفانه به این موارد توجه نشده است.
 • ما سازمان عریض و طویلی به نام خصوصی‌سازی داریم که ۴۰ سال است می‌گوید من خصوصی‌سازی می‌کنم، اما نسبت بین دولت و مردم در حوزه اقتصاد در ۴۰ سال گذشته همان بیست، هشتاد است، اراده جدی برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص وجود ندارد. حضرت امام در دیداری که هیات دولت در اوایل انقلاب با ایشان داشتند زمانی که از ایشان خواستند آن‌ها را نصیحت کند امام (ره) فرمودند «هر کاری که مردم می‌توانند انجام دهند شما انجام ندهید.» این تقریبا چکیده آخرین نگاهی است که در حوزه اقتصاد و مسائل اقتصادی در کشورداری بیان می‌شود که متاسفانه بر زمین مانده است.
 • شورای وحدت مصمم است که هم در نگاه تشکیلاتی خود و هم در فراکسیون وحدت در مجلس براساس نظام مسائل این مباحث را در دستور کار قرار بدهد و براساس تصمیماتی که به او می‌رسد به صورت جمعی آن را در لایه‌های قانونگذاری و یا اجرایی در کشور پیگیری کند.
 • ما معمولا در شورای وحدت به بحث‌های زودهنگام نمی‌پردازیم. معتقدیم جای پرداختن به برخی مباحث در مجلس و زمانی است که نمایندگان مجلس کار خود را شروع کنند.
 • نمایندگان مجلس دوازدهم باید بدانند در چه مقطع زمانی این مسئولیت را بر عهده گرفته‌اند. اولین، مهمترین و اصلی‌ترین اولویت مجلس دوازدهم پرداختن به مسائل کشور است. بر این اساس فراکسیون وحدت هیچ مجالی را صرف مباحث پراکنده که ارتباطی به کار اصلی مجلس ندارد، نخواهد کرد. هدف ما رضایت رأی دهندگان و مردم عزیز است.
 • ما به همگان توصیه می‌کنیم که به مجلس مجال بدهند تا کارنامه خود را ارائه بدهد و بعد قضاوت کنند.
 • تصور من این است که نگاه‌های مختلف و متفاوت در مجلس وجود خواهد داشت، در ادوار گذشته هم اینگونه بود و این مشکلی نیست؛ اگر اساس کار خود در مجلس را نیاز‌های کشور قرار دهیم، نظرات متفاوت، برآیندی از تضارب آرا و دیدگاه‌ها برای رسیدن به مناسب‌ترین راه حل‌ها خواهد شد. کاملا طبیعی است که بخشی از نمایندگان بر فعالیت‌های مثبت دولت تاکید نمایند و گروهی نیز نسبت به کار‌های بر زمین مانده نقد داشته باشند. در چنین رویکرد متقابلی، دولت و مجلس مکمل یکدیگر خواهند بود.
 • یک پیام انتخابات ۱۱ اسفند آن است که مردم مانند دوره‌های گذشته به لیست‌های معین رای ندادند و در بررسی لیست‌های متفاوت، فهرستی را انتخاب کردند. مشارکت بالای ۴۰ درصد مردم در این انتخابات، علی رغم برنامه‌های گسترده دشمن برای تحریم و یا کاهش مشارکت، پیام مهم دیگر این انتخابات است.
 • بخش قابل توجهی از مردم ما که در این انتخابات شرکت نمودند، به تعبیر مقام معظم رهبری، کاری جهادی کردند. بخشی از مردم هم در انتخابات شرکت نکردند. مجلسیان باید شنونده مطالب آنان نیز باشند. اما در خصوص رهبران جریان‌های سیاسی و احزاب، مسئولیت آن‌ها متفاوت از مردم است. رسالت آن‌ها حضور در عرصه‌ها و فعالیت‌های مبتنی بر دموکراسی و مردم‌سالاری است. یکی از نماد‌های بارز حکمرانی مردم سالارانه در کشور ما حضور در انتخابات و بیان مواضع در پای صندوق‌های رای است. بر این اساس معتقدم، عدم شرکت در انتخابات، منطقی و قابل دفاع نیست.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=231494

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰