تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024
2

اصلاح یک روزه بازار ارز به اتمام رسید

  • کد خبر : 242046
  • 19 تیر 1403 - 17:18
اصلاح یک روزه بازار ارز به اتمام رسید
دلار آزاد زیر مرز ۶۰ هزار تومانی دچار نوسانات کاهشی شد. به نظر می‌رسد فرآیند اصلاح بازار ارز تکمیل شده و بازار درحال ادامه دادن به روند کاهشی خود است.

جمهوریت – بازیگران بازار ارز معتقدند تداوم حضور دلار زیر مرز ۶۰هزار تومانی نشانگر امید‌های بازار نسبت به گشایش ارزی-‌اقتصادی در دولت چهاردهم است. نرخ دلار آزاد در نیمه کانال ۵۹ معامله شد. قیمت سکه طلا طرح جدید نیز به کانال ۴۰ میلیون تومانی بازگشت.

 

روند بازار ارز پس از یک روز مثبت دوباره منفی شد. تحلیلگران بر این باورند که با کاهش سطح ریسک‌های سیاسی موجود در معاملات، فرآیند اصلاح روند کاهشی روز شنبه به اتمام رسیده و بازار هم‌اکنون در حال ادامه دادن به افت نرخ است. در بازار روز شنبه نرخ دلار از نیمه کانال ۶۱ هزار تومانی تا سطوح قیمتی انتهای کانال ۵۹ هزار تومانی افت کرد، روز یکشنبه روز اصلاح بود که دلار یک کندل مثبت ۱۰۰ تومانی ثبت کرد و مجددا در روز گذشته نرخ آن کاهشی شد. معامله‌گران علت اصلی افت نرخ بازار در روز‌های اخیر را کاهش سطح انتظارات تورمی می‌دانند.

به عقیده این افراد با روی‌کار آمدن دولت چهاردهم احتمال کاهش سطح تحریم‌ها و بهبود روابط خارجی وجود دارد که در نتیجه این موارد از فشار موجود روی بازار غیررسمی ارز کاسته می‌شود. در مجموع می‌توان گفت که بازار نسبت به گشایش اقتصادی امیدوار است و همین امر بخشی از تقاضای کاذب ارز را کاهش داده است. در همین رابطه برخی از فعالان ارزی حتی افراد تیم اقتصادی دولت جدید را نیز در انتظارات تورمی بازار موثر می‌دانند. به گمان این افراد انتخاب یک تیم اقتصادی با کارنامه ارزی مثبت می‌تواند به افزایش سطح امیدواری نسبت به چشم‌انداز ارزی کشور منجر شود.

افت دمای بازار در گرمای تابستان

دیروز دوشنبه ۱۸ تیر ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. دلار آزاد که در بازار روز یکشنبه فعالیت خود را در رقم ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان پایان بخشیده بود در صبح روز گذشته با افت قیمتی ۲۰۰ تومانی در رقم ۵۹ هزار و ۷۰۰ تومان شروع به کار کرد. در ادامه بازار دیروز نرخ اسکناس آمریکایی ۲۵۰ تومان دیگر نیز کاهش یافت تا در نهایت با افت ۴۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز یکشنبه در رقم ۵۹ هزار و ۴۵۰ تومان به نوسان روزانه خود پایان ببخشد.

بررسی‌های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار تهران گویای آن است که برخی معامله‌گران برای صورت بخشیدن به معاملات عمده در نرخ‌های پایین‌تر نیز مایل به فروش دلار آزاد هستند. علاوه بر دلار، یورو و پوند نیز در روز گذشته به ترتیب ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان افت نرخ را تجربه کردند. یورو ۶۵ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت خورد و اسکناس پوند آزاد نیز حوالی رقم ۷۷ هزار و ۵۰ تومان معامله شد. روز گذشته بازار سکه از افت دمای بازار ارز تبعیت کرد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در معاملات دیروز با افت ۷۶۰ هزار تومانی در رقم ۴۰ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان معامله شد.

بیشتر بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=242046

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰