تاریخ : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024
1

دلار به ۶۰هزار تومان باز می‌گردد؟

  • کد خبر : 234570
  • 02 اردیبهشت 1403 - 14:44
دلار به ۶۰هزار تومان باز می‌گردد؟
کاهش قیمت دلار در بازار آزاد این سوال را در ذهن فعالان ایجاد کرده که آیاد دلار به ۶۰هزار تومان باز می‌گردد؟

جمهوریت– پس از پایان تعطیلات نوروزی، بازار ارز تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه و حمله اسراییل به کنسولگری ایران در سوریه ملتهب شد و ترکش‌های احتمالی جنگ قیمت دلار را تا حوالی ۷۰هزار تومان رساند.

افزایش قیمت دلار از روز ۱۴فروردین آغاز و تا روز ۲۶فروردین ادامه داشت. در روز ۲۶فروردین و همزمان با حمله موشکی ایران به اسراییل، بازار ارز در ابتدای صبح با خیزش زیادی رو به رو شد، اما با کاهش تنش‌ها قیمت دلار هم فروکش کرد.

دلار در بازار آزاد از روز ۲۷فروردین روند کاهش قیمت را در پیش گرفت و این احتمال بیشتر جدی شد که آیا دلار به ۶۰هزار تومان باز می‌گردد.

درحالی که از صبح امروز، دلار وارد کانال ۶۴هزار تومان شده و روند کاهش قیمت ادامه دارد، کارشناسان معتقدند که بازگشت دلار به ۶۰هزار تومان به کاهش تنش‌های احتمالی، قوت گرفتن بازگشت برجام و رشد درآمدهای نفتی بستگی دارد.

به اعتقاد کارشناسان از روز گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت برجام به گوش می‌رسد، منابع غیر رسمی اعلام کرده‌اند که جوبایدن رییس جمهور آمریکا در حال بررسی شرایط بازگشت به برجام است با وجود این احتما باید دید که آیا دلار به ۶۰هزار تومان باز می‌گردد؟

کارشناسان معتقدند که بازار ارز در شرایط کنونی یک وضعیت خنثی دارد و به دلیل کاهش سطح تقاضا و کاهش التهاب یک روند کاهش قیمتی را در پیش گرفته است. درحال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد در نیمه دوم کانال ۶۴هزار تومان معامله می‌شود و کاهش قیمت‌ها نسبت به روز گذشته حدود ۲هزار تومان است. درحال حاضر بسیاری از معامله گران انتظار کاهش بیشتر قیمت دلار با وجود وضعیت کنونی را دارند، با این حال عده‌ کمی از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که دلار به ۶۰هزار تومان برگردد.

 

از سوی دیگر صندوق بین المللی پول اعلام کرد که فروش نفت ایران در وضعیت مناسبی قرار دارد و با افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر درآمدهای دولت روند رو به افزایشی گرفته است. در حال حاضر قیمت نفت در بازارهای جهانی بیش از ۸۷دلار است که افزایش قیمت طلای سیاه منجر به افزایش درآمدهای ارزی دولت می‌شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که وضعیت کنونی بازار ارز و کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ریشه در پایین آمدن فیتیله جنگ، انتشار اخبار سیاسی روشن و … دارد. با وجود شرایط مثبت در بازار ارز باید دید که آیا دلار به ۶۰هزار تومان باز می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=234570

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰