تاریخ : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 20 May , 2024
2
کنفرانس خبری وزیران خارجه ایران و هند

هشدار ایران به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی

  • کد خبر : 226006
  • 25 دی 1402 - 19:08
هشدار ایران به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی
«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که تهران با قوت از امنیت کشتیرانی و دریانوردی در منطقه حمایت می‌کند، به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی هشدار داد که جنگ علیه غزه و حملات علیه یمن را متوقف کنند.

جمهوریت -«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که تهران با قوت از امنیت کشتیرانی و دریانوردی در منطقه حمایت می‌کند، به آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی هشدار داد که جنگ علیه غزه و حملات علیه یمن را متوقف کنند.

حسین امیرعبداللهیان و «سوبرامانیام جایشانکار» وزیران امور خارجه ایران و هند روز دوشنبه و پس از دیدار و رایزنی در تهران، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.

امیرعبداللهیان در این نشست گفت: ایران با قوت از امنیت کشتیرانی و دریانوردی در منطقه حمایت می‌کند و به آمریکا و انگلیس هشدار می‌دهم که فورا جنگ علیه یمن را متوقف کنند. به آمریکا و اسرائیل نیز هشدار می‌دهیم که هرچه زودتر جنگ در غزه را متوقف کنند.

وزیر خارجه افزود: از همین جا با صدای بلند به آقای بلینکن می‌گویم؛ آقای بلینکن بارها به شما گفته‌ایم که راه‌حل در جنگ نیست و ۱۰۰ روز پیش و پس از عملیات طوفان الاقصی به شما اعلام کردیم که دست خود را به خون مردم بی‌گناه غزه آلوده نکنید و سرنوشت خود را به سرنوشت نتانیاهو گره نزنید. نتانیاهو با پرونده‌های مختلفی مواجه است و تاریخ آن به پایان آمده است. کاخ سفید نباید منافع ملی خود را به این رژیم آپارتاید گره بزند.

امیرعبداللهیان افزود: تردید نکنید که مقاومت نقطه درخشان تاریخ بشر است.

گفت‌وگوهای مهمی را در راستای منافع ایران و هند داشتیم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با خوش‌آمدگویی به همتای هندی خود به‌دلیل سفر به تهران، تصریح کرد: سفر ایشان به تهران یک گام رو به جلو در همکاری‌های تهران و دهلی‌نو است و ما امروز به عنوان دوست‌های دیرینه و شرکای قابل اعتماد گفت‌وگوهای مهمی را در راستای منافع ۲ ملت و ۲ کشور داشتیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در این دیدار در مورد همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور، اتصالات راهبردی و تاکید بر توسعه بندر چابهار، مسیر ترانزیتی شمال به جنوب و توسعه روابط ۲ ملت با استفاده از ظرفیت‌های موجود و همکاری‌های دوجانبه رایزنی و گفت‌وگو کردیم. بر اهمیت گسترش همکاری‌های فنی، علمی، اقتصادی، تجاری، گردشگری و فناوری بین ۲ کشور تاکید کردیم و موانع موجود در گسترش مناسبات و اجرای توافقات انجام شده بین ۲ کشور را بررسی کردیم.

او در همین راستا افزود: قرار شد تیم‌های کارشناسی ۲ کشور برای رفع موانع و سرعت بخشیدن جهت اجرای توافقات نشست‌هایی را در پایتخت‌های ۲ کشور برگزار کنند. در جلسه امروز در مورد همکاری‌های منطقه‌ای و چندجانبه راهبردی تهران و دهلی‌نو با توجه به عضویت ایران در سازمان شانگهای و گروه بریکس رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه «تاکید داریم که باید از حضور ۲ کشور در سازمان شانگهای و بریکس و ظرفیت‌های موجود در این ۲ سازمان به نحو مطلوب برای گسترش روابط استفاده کنیم» افزود: در این جلسه همچنین در مورد همکاری‌های ۲ کشور در سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل نیز رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

بر توقف فوری جنگ و نسل‌کشی در غزه تاکید کردیم

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه «در دیدار امروز در ارتباط با آخرین تحولات اراضی اشغالی نیز رایزنی و گفت‌وگو داشتیم»، گفت: در همین چارچوب بر توقف فوری جنگ در غزه و نسل‌کشی صورت گرفته در این منطقه تاکید کردیم.

او با بیان اینکه «ایران و هند بر جلوگیری از گسترش جنگ تاکید دارند»، گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده‌ایم که باید از گسترش جنگ جلوگیری شود. بر موضوع امنیت فضانوردی و کشتیرانی تاکید داریم و این موضوعی است که در روابط دوستانه ما با دولت نجات ملی یمن نیز مورد تاکید قرار داده‌ایم و دولت نجات ملی یمن نیز در صنعا بر این موضوع تاکید دارد.

یمن اطمینان داد در مسیر امنیت دریانوردی هیچ اخلالی ایجاد نخواهد شد

امیرعبداللهیان گفت: حدود ۲ هفته پیش یکی از مقامات عالی‌رتبه دولت نجات ملی یمن به تهران سفر کرد و آن‌ها به ما اطمینان دادند که در مسیر امنیت دریانوردی هیچ اخلالی ایجاد نخواهد شد و بر این موضوع تاکید کردند که حفظ امنیت دریانوردی برای آنها دارای اهمیت است.

او ادامه داد: موضع یمنی‌ها این است که تا زمانی‌که جنایت و نسل‌کشی صهیونیست‌ها در غزه ادامه داشته باشد، آن‌ها از تردد کشتی‌های رژیم صهیونیستی و یا کشتی‌هایی که به سمت بنادر رژیم صهیونیستی حرکت می‌کند، جلوگیری می‌کنند؛ بنابراین آن‌ها بر توقف جنگ و جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه تاکید دارند.

آمریکا نمی‌تواند در کنار اسرائیل قرار بگیرد و از عدم توسعه جنگ سخن بگوید

وزیر خارجه ایران همچنین بار دیگر با اشاره به سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جلوگیری از گسترش جنگ در منطقه گفت: در این مدت در پیام‌های مختلفی که از طریق سفارت سوئیس در تهران و یا کانال‌های دیپلماتیک دیگر به صورت رسمی داده‌ایم. بارها به مقامات آمریکا و کاخ سفید تاکید کرده‌ایم و به آن‌ها هشدار داده‌ایم که آمریکا نمی‌تواند از یک سو داعش در منطقه را خلق کند و از دیگر سو صحبت از مبارزه با داعش کند.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: آمریکا نمی‌تواند با تمام توان در کنار رژیم صهیونیستی قرار بگیرد و در کشتار ۲۴ هزار غیر نظامی فلسطینی مشارکت کند و سهیم باشد و در عین حال دیگران را به خویشتنداری و عدم اقدام دعوت کند. کاخ سفید نمی‌تواند از تمایل خود مبنی بر عدم توسعه جنگ در منطقه سخن بگوید و به ما و دیگران در این زمینه پیام دهد ولی همزمان به توسعه جنگ در دریای سرخ اقدام کند و به یمن تجاوز کند.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=226006

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰