تاریخ : شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 2 March , 2024
2

بررسی ترک فعل و اقدامات دستگاه ها در حوزه اجرای قانون هوای پاک توسط دیوان محاسبات

  • کد خبر : 221107
  • 08 آذر 1402 - 16:31
بررسی ترک فعل و اقدامات دستگاه ها در حوزه اجرای قانون هوای پاک توسط دیوان محاسبات
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و تعدادی از معاونین و مدیران این سازمان با حضور در دیوان محاسبات کشور در جلسه کاری مشترک با رئیس کل این نهاد نظارتی شرکت کردند.

جمهوریت-رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و تعدادی از معاونین و مدیران این سازمان با حضور در دیوان محاسبات کشور در جلسه کاری مشترک با رئیس کل این نهاد نظارتی شرکت کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، دکتر سید احمدرضا دستغیب در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: دلیل برگزاری این جلسه آن است تا با همکاری و همیاری سازمان حفاظت از محیط زیست، ترک فعل ها و اقدامات دستگاه های اجرایی پیرامون اجرای قانون هوای پاک مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به جلساتی که پیش از این میان دیوان محاسبات و سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شده بود، گفت: بررسی ترک فعل دستگاه ها باید توام با درنظرگیری محدودیت های آنها باشد.
وی با بیان اینکه واقعیت این است که در عمل شاهد عملکرد مناسبی از اجرای قانون هوای پاک و تعهداتی که دستگاه ها باید نسبت به انجام آن داشته باشند نداشتیم، بیان کرد: این جلسه برای هماهنگی کارگروه ها و کمیته هایی که تا دو هفته آینده به بررسی های کارشناسی در اجرای قانون هوای پاک می پردازند، تشکیل شده است و پس از بررسی کمیته های تشکیل شده به زودی، در نهایت در جلسه ای با حضور دستگاه های مربوطه و سازمان محیط زیست ترک فعل ها، انحراف ازمعیار و اقداماتی که باید انجام می شده را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: سازمان محیط زیست اقدامات خوبی در اجرای قانون هوای پاک انجام داده و در ارتباط با برخی از آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که مربوط به آن قانون بوده در دو سال اخیر برنامه ریزی های خوبی انجام داده که امیدواریم این دستورالعمل ها اجرایی و قانون هوای پاک به نتیجه برسد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه مهم رسی از اولویت های مهم این نهاد نظارتی است، بیان داشت: هدفگذاری دیوان محاسبات، ورود به موضوعات مهم کشور است و در همین راستا حتماً رسیدگی به منابع دستگاه ها از اولویت های کاری این نهاد نظارتی خواهد بود.
دکتر دستغیب با یادآوری فعالیت های گسترده بین المللی دیوان محاسبات ایران نیز تصریح کرد: در همکاری های بین المللی با دیوان محاسبات کشورهای جهان، یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث، توجه به محیط زیست و تهدیدات موجود در این حوزه است و تلاش داریم از ظرفیت های بین المللی نیز در جهت بهبود هرچه بیشتر شرایط استفاده کنیم.
رئیس کل دیوان محاسبات، «پیشگیری از انحرافات احتمالی» و «آموزش» همزمان مدیران را از دیگر دستورکارهای این نهاد نظارتی برشمرد و اظهار داشت: تلاش می کنیم تا برای حل مسائل و موضوعات دستگاه های مختلف، به شکل عملیاتی، اقدامات لازم را انجام دهیم.
وی در ادامه تاکید کرد: دیوان محاسبات تلاش دارد تا ضمن نظارت برخط، در جهت بهبود عملکرد دستگاه ها اقدامات لازم را انجام دهد.
علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این جلسه، با قدردانی از دکتر دستغیب رئیس کل محاسبات کشور برای پیگیری قانون هوای پاک و رویکرد پیشگیرانه این نهاد نظارتی، اظهار داشت: سازمان محیط زیست موارد قانونی که مکلف به اجرای آن بوده را انجام داده و آخرین آن در دستور کار برای تصویب مجلس شورای اسلامی است.
وی گفت: سازمان محیط زیست، بیشتر به دنبال انجام کار در قانون هوای پاک و به نتیجه رساندن آن است، که امیدواریم با یک همبستگی شاهد به نتیجه رسیدن این قانون در کشور باشیم.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دستگاه های اجرایی بیشترین اشکال در قانون هوای پاک را کمبود اعتبار می دانند که باید این مهم نیز بررسی و برای رفع مشکلات موجود چاره اندیشی شود.

سلاجقه با بیان اینکه اگر هوای پاک می خواهیم باید به مواردی همچون اسقاط خودروهای فرسوده و همچنین افزایش کیفیت سوخت توجه داشته باشیم، گفت: مردم از دولت که در بسیاری از موارد و مشکلات را حل کرده درخواست رفع مشکل آلودگی ها را دارند، که امیدواریم با بهره گیری از فناوری های نوین شاهد تقلیل هوای ناسالم در کشور باشیم چرا که استفاده از تکنولوژی های جدید در حوزه های مختلف، می تواند کمک شایانی به حل بسیاری از چالش ها در حوزه محیط زیست کند.
وی ضمن تاکید بر لزوم نظارت مستمر برای حفاظت از محیط زیست گفت: نکته مهم در این زمینه آن است که باید تمام شرایط و زیرساخت ها برای عملیاتی شدن قوانین از جمله قانون هوای پاک فراهم شود.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه این سازمان به دنبال ایجاد بن بست نیست، گفت: همکاران ما در این مجموعه، همواره به دنبال ارائه راهکار هستند تا امورات مربوط به خدمات رسانی به بهترین شکل استمرار یابد.
وی با اشاره به نقش مردم در صیانت از محیط زیست، خاطرنشان کرد: قانون، ظرفیت های خوبی را برای مردمی سازی حفاظت از محیط زیست پیش بینی کرده است که باید از آنها به نحو احسن استفاده کرد. ‎

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=221107

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰