تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024
2

ماجرای تعطیلی بازار ارز و طلا و اعتصاب طلافروشان چیست؟

  • کد خبر : 235304
  • 11 اردیبهشت 1403 - 13:09
ماجرای تعطیلی بازار ارز و طلا و اعتصاب طلافروشان چیست؟
برخی رسانه‌ها و محافل مجازی ارزی و طلایی، در روزهای اخیر خبر از اعتصاب بازار و اعتصاب طلافروشان می‌دهند.

جمهوریترسانه‌های غیررسمی و محافل مجازی ارزی و طلایی در روز‌های اخیر خبر از اعتصاب فعالان و تعطیلی بازار می‌دهند.

در روزهای اخیر، برخی از رسانه‌ها، از تعطیلی بازار طلا و اعتصاب فعالان این بازار خبر دادند. بررسی‌ها، حاکی از آن است که این تعطیلی‌ها، نه به شکل چشم‌گیر اما به‌صورت موردی در بازار وجود دارد.

نکته قابل توجه این است که برخی از افراد حاضر در بازار، به‌رغم باز نگه داشتن بنگاه‌های خود مایل به فروش نیستند.

به نظر می‌رسد، فعالان آزاد تمایلی به فروش دارایی‌های خود در سطوح قیمتی حال حاضر ندارند. به عقیده این افراد روند کاهشی نرخ ارز و طلا به گونه‌ای است که درصورت فروش دارایی‌ها دچار ضرر می‌شوند.

روز گذشته «دوشنبه، دهم اردیبهشت ماه»، با بررسی میدانی از حوالی میدان فردوسی و خیابان کریمخان، بازار سکه و ارز تهران، به نظر رسید که اکثریت بنگاه‌های فروش سکه در این محدوده شهر باز بودند، اما گفتگو با فعالان این بنگاه‌ها، حاکی از عدم تمایل آن‌ها به معامله است.

به گفته برخی از این افراد، نرخ‌های حال حاضر محل مناسبی برای تبدیل ارز و طلا به ریال نیست. مشاهدات نشان می‌دهد که این افراد به دلایل گوناگون بنگاه خود را به حالت غیر‌فعال درآورده و از عرضه کلان خودداری می‌کنند.

اما از سوی دیگر، به عقیده تحلیلگران، روند افزایشی هفته‌های اخیر، تنها به سبب تشدید ریسک‌های نظامی در منطقه بوده و در نظر گرفتن قله‌های قیمتی به عنوان نرخ مرجع بازار بدون در نظر گرفتن تخلیه شدن انتظارات تورمی، امری اشتباه است.

این افراد معتقدند که نرخ حال حاضر، با قیمت‌های اسفند سال گذشته و همین‌طور نرخ روزهای ابتدایی سال تناسب دارد و این نشان می‌دهد بازار از هیجانات عبور کرده است.

یک روز سبز برای بازار طلا و ارز

روند کاهشی نرخ ارز در بازار روز گذشته اصلاح شد؛ درحالی‌که پول‌های خارجی در روزهای اخیر افت نرخ‌های چشم‌گیری را تجربه کرده بودند، روند بازار در روز گذشته افزایشی شد.

هر برگ اسکناس دلار که در روز یکشنبه با ورود به کانال ۶۰هزار تومانی در رقم ۶۰هزار و ۶۰۰تومان به فروش می‌رسید، در طی معاملات روز دوشنبه افزایشی ۴۰۰تومانی را ترجبه کرد و روی مرز ۶۱هزار تومان معامله شد.

همچنین قیمت یورو و پوند نیز در روز گذشته به ترتیب با ۳۰۰ و ۴۵۰تومان افزایش در ارقام ۶۵هزار و ۵۰۰تومان و ۷۶هزار و ۶۰۰تومان معامله شدند.

روند بازار سکه طلا نیز در روز گذشته مشابه نرخ ارز بود.

هر قطعه سکه طلا طرح جدید در عصر دیروز با رشد قیمت ۱۸۰هزار تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه، به رقم ۴۰میلیون و ۷۸۰هزار تومان رسید. قیمت نیم‌سکه در روز گذشته ۳۰۰هزارتومان کاهش داشت. هر قطعه ربع سکه نیز با رشد ۱۰۰هزار تومانی در رقم ۱۴میلیون و ۵۰۰هزار تومان داد‌و‌ستد شد.

بیشتر بخوانید:

 

 

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=235304

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰