تاریخ : چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024
2
معاون رئیس‌جمهور:

۲۰ میلیارد دلار اعتبار راه‌اندازی قطار سریع‌السیر مشهد – تهران – اصفهان از محل صندوق توسعۀ ملی و تهاتر نفت تأمین خواهد شد

  • کد خبر : 228259
  • 16 بهمن 1402 - 19:36
۲۰ میلیارد دلار اعتبار راه‌اندازی قطار سریع‌السیر مشهد – تهران – اصفهان از محل صندوق توسعۀ ملی و تهاتر نفت تأمین خواهد شد
معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به پروژه قطارهای سریع‌السیر در کشور و همچنین استان سمنان گفت: بخشی از پروژه‌ها در حال انجام است و بخشی دیگر نیز مطالعات در حال انجام است.

جمهوریت-محسن منصوری در حاشیه بازدید از برخی پروژه‌های عمرانی استان سمنان درباره تمهیدات دولت در موضوع قطار سریع السیر در برخی از مناطق کشور اظهار داشت: قطار سریع‌السیر تهران ـ قم ـ اصفهان و از سمت تهران به مشهد ممکن است یکپارچه شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی در حال مطالعه هستند قطار سریع‌السیری که از مشهد می‌آید و از سمنان می‌گذرد و وارد استان تهران می‌شود به سمت قم و اصفهان نیز برود.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه این پروژه در حال مطالعه است که به لحاظ فنی ممکن است یک پروژه با یک مرکز کنترل و مدیریت واحد شود.

منصوری اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی نیز حوزه تهران تا مشهد را به صورت جدی در حال پیگیری است و شرکت راه آهن هم این مهم را پیگیری می‌کند و مذاکراتی با شرکت‌های مشاور و طراح و مجری انجام شده و کار در حال مطالعه است و و در اسرع وقت فرایند عملیاتی کار آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه از پروژه‌های مهم و راهبردی و پروژه‌هایی که در مرز علم و فناوری حرکت می‌کند پروژه قطار سریع‌السیر است گفت: همه کشور‌های پیشرفته دنیا در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند و در اکثر این کشور‌ها به اقتضای ظرفیت اقتصادی این طرح اجرایی و پیاده شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور درباره قطار سریع‌السیر تهران-اصفهان هم گفت: بخشی از کار از قبل اجرایی شده است.

منصوری با بیان اینکه این پروژه منابع سنگینی نیاز دارد و عدد پیش‌بینی شده ۲۰ میلیارد دلار است گفت: بعد از اتمام مطالعات مشاور عدد حتمی و قطعی مشخص می‌شود و این پروژه با اعتبار مورد نیاز یک ابر پروژه محسوب شده که برای تامین منابع طبیعتاً نمی‌توان از منابع عمومی استفاده کرد.

وی با اشاره به جلسات تخصصی رئیس‌جمهور با وزارت نفت، راه و شهرسازی و همچنین سازمان برنامه و بودجه گفت: در این جلسات مقرر شد منابع این پروژه از محل صندوق توسعه ملی و نیز تهاتر نفت تأمین شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر مقدمات و ساز و کار اجرای این پروژه فراهم شده است گفت: در بخش نخست، نفت بابت این پروژه و چند پروژه ریلی کشور، تحویل وزارت راه و شهرسازی و مقدمات اجرایی انجام شده و بر این اساس، عملیات اجرایی آن به‌زودی آغاز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=228259

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰