تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
4

فیفا قانون ونگر را اجرا می‌کند؟

  • کد خبر : 219982
  • 27 آبان 1402 - 19:12
فیفا قانون ونگر را اجرا می‌کند؟
قانون جدیدی که سرمربی پیشین آرسنال پیشنهاد داده بود احتمالا از سال آینده به اجرا درمی‌آید.
جمهوریت-قانون جدیدی که سرمربی پیشین آرسنال پیشنهاد داده بود احتمالا از سال آینده به اجرا درمی‌آید.

 حواشی مربوط به مسائل داوری در فوتبال هرگز برطرف نشده و تنها از حالتی به حالت دیگر درآمده است. قرار بود معرفی سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) باعث به حداقل رسیدن شبهات و تسهیل تصمیم‌گیری برای داوران شود، اما این سیستم با همه خدماتش برای کاهش بی‌عدالتی در تصمیمات داوران، هنوز از پس رفع یک معضل همیشگی دنیای فوتبال برنیامده است؛ تشخیص درست موقعیت آفساید.

در حالی که برخی از کشور‌ها همچنین به دقت دید داور و کمک‌های او برای تشخیص موقعیت آفساید دل بسته‌اند، برخی کشور‌ها نیز مانند انگلیس در سختگیری برای تشخیص آفساید‌های میلیمتری و تلف کردن دقایقی از بازی، خشم هواداران را برانگیخته‌اند. حتی معرفی سیستم نیمه اتوماتیک تشخیص آفساید که یوفا و برخی لیگ‌ها مانند سری A از آن استفاده می‌کنند نیز جنجال‌آفرین شده است. به همین دلیل هم فیفا و هیئت بین‌المللی فوتبال (IFAB) به عنوان نهاد قانونگذار این رشته ورزشی، هر سال به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستند.

در همین راستا، امسال آرسن ونگر به عنوان مدیرتوسعه فوتبال پیشنهادی جدید برای اصلاح قانون آفسایدگیری ارائه کرده است که به موجب آن مادامیکه آخرین عضو از بدن مهاجم با آخرین عضو از بدن آخرین مدافع حریف در یک راستا باشد، بازی باید ادامه پیدا کند و در صورت به ثمر رسید گل، داور باید آن را سالم اعلام کند. این پیشنهاد که به قانون ونگر معروف شده، در حال حاضر در رقابت‌های رده نوجوانان در سوئد و ایتالیا به صورت آزمایشی در حال اجراست و گویا فیفا قصد دارد آن را در کنگره بعدی‌اش مورد بررسی قرار دهد.

طبق گزارش نشریه مارکا، در صورتی که قانون ونگر به تصویب برسد، از فصل ۲۵-۲۰۲۴ به اجرا درخواهد آمد.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=219982

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰