تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
3

افزایش ۲۵ درصدی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا

  • کد خبر : 208854
  • 12 شهریور 1402 - 17:28
افزایش ۲۵ درصدی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در پنج‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۵ درصد رشد داشته است.

جمهوریت-دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در پنج‌ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،مهدوی‌ابهری امروز با اشاره به اینکه از ۵۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ایران پارسال ۱۶.۲۴ میلیارد دلار معدل ۳۰.۱ درصد سهم صنعت پتروشیمی است، اظهار کرد: این مقدار صادرات به غیر از محصولاتی است که در صنایع داخلی فروخته شده است که بخشی از آن نیز به محصولات نهایی تبدیل شده و صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه ۳۰ درصد سهم بازار سرمایه متعلق به پتروشیمی‌ها است، افزود: اگر زنجیره تولید محصولات نهایی نیز حساب شود سهم پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی به حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد می‌رسد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ارزش محصولات پتروشیمی در بورس کالا در سال ۱۴۰۱ را ۶.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: توسعه این صنعت منافع بسیاری را برای اقتصاد ملی خواهد داشت.

مهدوی ابهری با تأکید بر اینکه صادرات محصولات پتروشیمی با وجود شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه انجام می‌شود، تصریح کرد: ارزآوری پتروشیمی‌ها همچنان در رأس شرکت‌های تولیدی کشور است به‌طوری‌که از حدود ۱۶ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی‌ها در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۴ میلیارد دلار در سامانه نیما فروخته شده است. در مجموع در ۱۷ ماهه گذشته حدود ۱۷.۷۷۲ میلیارد دلار معادل ماهانه یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار به نیما ارز عرضه شده است.

وی با اشاره به اینکه تولید صنعت پتروشیمی در چهار ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱.۴ درصد افزایش داشته است، افزود: صادرات نیز در این مدت در این صنعت حدود ۲.۵ درصد از نظر وزنی به‌دلیل افزایش عرضه به داخل کاهش داشته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا در پنج ماه امسال ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است، ادامه داد: ۱.۶ میلیون تن در پنج‌ماه نخست پارسال و ۲.۰۲ میلیون تن در پنج‌ماه امسال در بورس عرضه شده که سبب کاهش ۴۳۷ میلیون دلاری صادرات محصولات با هدف تأمین خوراک صنایع پایین‌دستی و رشد تولید شده است.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=208854

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰