تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
8

پیش بینی بورس امروز ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

  • کد خبر : 193527
  • 27 خرداد 1402 - 9:44
پیش بینی بورس امروز ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
بورس تهران درحالی به استقبال معاملات روز شنبه می‌رود که خبر‌های توافقات غیر رسمی بین المللی، می‌تواند روند خاصی به معاملات سهامی تحمیل کند.

جمهوریت-بورس تهران درحالی به استقبال معاملات روز شنبه می‌رود که خبر‌های توافقات غیر رسمی بین المللی، می‌تواند روند خاصی به معاملات سهامی تحمیل کند.

به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز شنبه می‌روند که روز چهارشنبه شاخص‌های بازار سهام برای دومین روز پیاپی صعود کردند. برای پیش بینی بورس امروز –شنبه ۲۷ خرداد- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم و تأثیر اخبار بین الملل منتشره در انتهای هفته قبل بر بازار سهام روز شنبه را بررسی می‌کنیم. روز چهارشنبه شاخص کل ۲۶ هزار و ۹۳۷ واحد رشد کرد و شاخص کل هم‌وزن ۱۰ هزار و ۹۵۱ واحد رشد کرد. همچنین شاخص کل فرابورس  ۳۶۸ واحد بالا آمد و شاخص هم وزن فرابورس رشد ۲ هزار و ۷۴۰ واحدی داشت.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۴۷۸ نماد رشد قیمت داشتند و ۱۹۴ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۷۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۲۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت سهام

طی معاملات هفته اخیر، سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر) با ۳۱٫۶۵ درصد بیشترین رشد قیمت هفته را به ثبت رساند. سهام شرکت الماس حکمت ایرانیان (والماس) با ۲۷٫۵ درصد رشد قیمت در جایگاه دوم ایستاد و سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان(غگلپا) با ۲۵٫۴ درصد سومین رشد قیمت هفته را به ثبت رساند. سهام شرکت‌های بانک شهر(وشهر) و نوش پونه مشهد(غپونه) و کارخانجات تولیدی شهید قندی (بکام) نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

بیشترین کاهش قیمت سهام

طی معاملات هفته گذشته، سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر(زملارد) با ۱۹٫۳ درصد افت قیمت بیشترین کاهش قیمت هفته را به ثبت رساند. سهام شرکت پاکسان‌(شپاکسا) با ۱۷٫۹۷ درصد افت قیمت در جایگاه دوم ریزش هفته قرار گرفت و سهام شرکت عطرین نخ قم(نطرین) با ۱۷٫۷۹ درصد سومین نماد ریزشی این هفته بود. سهام شرکت‌های شیر پاستوریزه پگاه گلستان(غگلستا) و فیبر ایران‌(چفیبر) و آبسال‌(لابسا) و آسیا سیر ارس(حآسا) نیز در رتبه‌های بعدی ریزش قیمت هفته قرار گرفتند.

 

عرضه و تقاضای روز چهارشنبه

در معاملات چهارشنبه، ۱۱۸ نماد صف خرید داشتند و ۴۶ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۹ درصدی نسبت به روز قبل به ۹۷۹ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۳۲ درصدی به ۲۲۵ میلیارد تومان رسید.

 

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال اولین روز معاملاتی هفته می‌روند که در ۲ روز معاملاتی انتهای هفته قبل شاخص روند صعودی داشته و در روز چهارشنبه نیز رشد ۲۶ هزار و ۹۳۷ واحدی را ثبت کرد.

روز چهارشنبه نماد‌های فولاد ، فملی ، شپنا ، شبندر ، بوعلی ، شتران و فخوز بیشترین اثر مثبت را در صعود شاخص کل گذاشتند و نمادهای تاپیکو ، پارس ، جم ، بسویچ و خمحور بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس تهران داشتند.

روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش ۵٫۳۲ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل (سه‌شنبه ۲۳ خرداد) به رقم ۷ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار بعد از پنج روز متوالی خروج پول، مثبت شد. روز چهارشنبه ۱۹۴ میلیارد تومان به مالکیت کد‌های حقیقی بازار افزوده شد.

علاوه بر این؛ روز ۲۴ خرداد ماه سرانه خرید حقیقی بیشتر از سرانه فروش بود. سرانه خرید هر کد معاملاتی حقیقی ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سرانه فروش ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود.

بازدهی بورس هفته/ حرکت بازار سهام در مسیر دست‌اندازها

بدین ترتیب شاخص کل بورس تهران پس از شکست سطح حمایتی قدرتمند ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی در روز دوشنبه؛ دو روز انتهایی هفته گذشته، بار دیگر به سمت فتح این تراز حرکت کرد.

روز جمعه خبر توافقات غیر رسمی درخصوص پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی و عراق در رسانه منتشر شد. شبکه خبر اکوایران نیز توافقات بین المللی مذکور را پوشش داده است. با توجه به جزئیات منتشره از سوی کانال‌های خبری، در صورت نخایی شدن این توافق غیر رسمی، استفاده از منابع مالی آزاد شده درچارچوب خاصی صورت می‌پذیرد. این چارچوب و ردیابی این منابع مالی، نشان می‌دهند که جمهوری اسلامی ایران اختیار تام در استفاده از پول‌های آزاد شده را ندارد و در جهت‌های به خصوص و با ضوابط خاصی از آن بهره‌مند خواهد شد.

مسئله قابل توجه در تأثیر این خبر بر معاملات سهامی امروز، این است که خبر توافق تأثیر کوتاه مدت سنگینی بر معاملات خواهد داشت؛ در حالی که با توجه به محدودیت‌های استفاده از این منابع، در صورت نهایی شدن توافق، پول‌های آزاد شده اثر بلند مدت سبک‌تری بر ارزش سهم‌های بازار سرمایه می گذارد. با توجه به شرایط روانی بازار در هفته‌های گذشته و جو حاکم بر معاملات؛ پیش‌بینی می‌شود در کوتاه مدت (معاملات امروز و فردا) دوگانگی معاملاتی سهم‌ها و صنایع دلاری و ریالی افزایش پیدا کند؛ صف‌های خرید و فروش سهام و مخصوصاً صفوف فروش افزایش یابند و ارزش معاملات خرد نیز اندکی رشد کند و جریان پول حقیقی نیز به سمت خروج از بازار سهام حرکت کند. در میان مدت اما احتمالا بازار سهام به سمت رکود معاملاتی حرکت خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193527

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰