تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
3
تاکید دوباره آمریکا:

وجوه آزاد شده ایران در عراق برای مبادلات بشردوستانه است

  • کد خبر : 193299
  • 25 خرداد 1402 - 13:38
وجوه آزاد شده ایران در عراق برای مبادلات بشردوستانه است
متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دسترسی ایران به ۲.۷ میلیارد دلار از وجوه متعلق به خود در عراق برای مبادلات بشردوستانه است.

جمهوریت-متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دسترسی ایران به ۲.۷ میلیارد دلار از وجوه متعلق به خود در عراق برای مبادلات بشردوستانه است.

به گزارش ایرنا،سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دسترسی ایران به ۲.۷ میلیارد دلار از وجوه متعلق به خود در عراق برای مبادلات بشردوستانه است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: این وجوه تنها برای مبادلات بشردوستانه و سایر مبادلات خارج از تحریم ها توسط اشخاص ثالث مورد تایید آمریکا قابل دسترسی است. این وجوه به ایران منتقل نمی شود.

میلر تاکید کرد: بنابراین، ما همچنان به تأیید این موارد و وجوه به صورت موردی ادامه می دهیم. آنها فقط می توانند برای اهداف بشردوستانه مانند غذا، دارو و سایر نیازهای بشردوستانه استفاده شوند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات باربارا لیف دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه مبنی بر اینکه به احتمال زیاد بحرین بزودی روابط خود با ایران را از سر خواهد گرفت، گفت: ما همیشه تعامل دیپلماتیک در منطقه را تشویق کرده ایم در صورتی که بتواند اقدامات ایران را محدود کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلیkfv در واشنگتن در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آزاد سازی نزدیک به ۳ میلیارد دلار از پول های مسدود شده ایران بر اساس یک توافق میان آمریکا، عراق و ایران، این موضوع را تایید کرد و گفت که واشنگتن با دسترسی ایران به وجوه متعلق به خود در حساب های عراق موافقت کرده است.

میلر تصریح کرد: در ارتباط با این گزارش باید بگویم که ایران تنها می تواند از این پول در راستای اهداف بشر دوستانه و مبادلات بانکی خارج از تحریم ها استفاده کند. دوم اینکه اینها اقداماتی هستند که در سال های گذشته نیز انجام شده اند. دولت پیشین آمریکا نیز به صورت موردی این اقدامات را انجام داده است.

این مقام آمریکایی در عین حال در راستای سیاست های دوگانه دولت بایدن به ویژه سیاست شکست خورده فشار حداکثری اذعان کرد: ما همچنان تمام تحریم های خود علیه ایران را اجرا می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا شما این انتقال پول به ایران را تایید می کنید؟ گفت: بله من این انتقال را تایید می کنم.

به گزارش ایرنا، «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه ۲۰ خرداد ماه در سخنانی گفت: وزیر امور خارجه عراق در جریان کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم که در ریاض برگزار شد، گفت‌وگوی هدفمندی را با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود انجام داد در خصوص بدهی های مالی بین عراق و ایران انجام داد.

الصحاف تأکید کرد که وزیر امور خارجه عراق به همین منظور با همتای عمانی خود، رایزنی و گفت‌وگو وهماهنگی کرده است.

وزرای خارجه امریکا و عراق در دیداری در ریاض به بررسی حقوق مالی دولت ایران در عراق به دلیل خرید گاز و برق و چگونگی پرداخت آن با توجه به اقدامات امریکا بر بانک های بین المللی و از جمله بانک های عراق و تحریم های امریکا بر ایران پرداختند.

وزیر خارجه عراق بر لزوم ایجاد راه حلی برای این مشکل که به صورت مستقیم بر بخش برق عراق تاثیر می گذارد تأکید و از آمریکا بخاطر اعطای مجوز برای پرداخت مبالغ مالی به حجاج ایرانی از حقوق ایران در بانک های عراق تقدیر کرد.

 

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193299

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰