تاریخ : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 21 May , 2024
3

مشاهده روباه های ناقل “سارکوپتس” در بهشت زهرا

  • کد خبر : 193266
  • 25 خرداد 1402 - 11:54
مشاهده روباه های ناقل “سارکوپتس” در بهشت زهرا
متاسفانه بی توجهی به کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در سالهای اخیر که هشدارهای زیادی هم نسبت به آن صادر شده است به گسترش این بیماری بین انسان و حیوان دامن زده است.
جمهوریت-متاسفانه بی توجهی به کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در سالهای اخیر که هشدارهای زیادی هم نسبت به آن صادر شده است به گسترش این بیماری بین انسان و حیوان دامن زده است.

به گزارش عصر ایران،دیروز ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که در آن از وجود دو حیوان ناشناس در اطراف تهران خبر میداد.

ایمان معماریان، دامپزشک حیات وحش در این باره  بیان کرد: این دو حیوان روباه هستند و تقریبا تمامی موی بدن خود را به دلیلی بیماری که در سالهای اخیر در کشور شایع شده است از دست داده اند.

وی رفتار غیر عادی آنها را نشات گرفته از نوعی خارش دانست که هیره سارکوپتس بعد از نفوذ در زیر پوست حیوان و ایجاد کانال برای تخم ریزی ایجاد میکند و افزود: این هیره(نوعی بندپا) قابلیت انتقال به انسان نیز دارد.

این پژوهشگر حیات وحش تصریح کرد: در سالهای گذشته متاسفانه به دلیل افزایش جمعیت سگ های بلاصاحب در اطراف شهرها میزان درگیری انسانها در شهرهای مختلف کشور به این بیماری افزایش یافته است.

معماریان بیان داشت: این بیماری از طریق سگ، شغال، روباه و گرگ میتواند به انسان و دام منتقل شود و عوارض بسیار زیادی پوستی با خود به دنبال دارد که تنها از طریق تماس پوستی منتقل می شود.

وی نسبت به عدم پایش و کنترل این بیماری در کشور هشدار داد و گفت: متاسفانه بی توجهی به کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در سالهای اخیر که هشدارهای زیادی هم نسبت به آن صادر شده است به گسترش این بیماری بین انسان و حیوان دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193266

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰