تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
4
دکتر دستغیب در جمع سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد:

رصد و پیگیری سفرهای خارجی غیرضرور مدیران توسط دیوان محاسبات

  • کد خبر : 189333
  • 03 خرداد 1402 - 20:35
رصد و پیگیری سفرهای خارجی غیرضرور مدیران توسط دیوان محاسبات
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با تاکید بر اینکه حفظ بیت المال باید مورد توجه همه سفیران کشورمان قرار بگیرد، گفت: وزارت امورخارجه تمام تلاش خود را برای حفظ سرمایه های کشور در آن سوی مرزها به کار بگیرد.

جمهوریت-رئیس کل دیوان محاسبات کشور با تاکید بر اینکه حفظ بیت المال باید مورد توجه همه سفیران کشورمان قرار بگیرد، گفت: وزارت امورخارجه تمام تلاش خود را برای حفظ سرمایه های کشور در آن سوی مرزها به کار بگیرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، دکتر سید احمد رضا دستغیب در جمع سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران که در وزارت امور خارجه برگزار شد با بیان اینکه اموال جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور یک سرمایه همگانی است، تاکید کرد: نباید اموالی را که مدیریت آن دشوار است، به فروش برسانیم چرا که این اموال سرمایه ای برای ایران در کشورهای مختلف به شمار می روند که نباید به راحتی آن را از دست دهیم.
دکتر دستغیب با بیان اینکه می توان هنرمندانه موقعیت ها و سرمایه های ارزشمند ایران در کشورهای مختلف را حفظ کرد، افزود: به طور مثال اگر ساختمان میراثی در خارج کشور وجود دارد می توان با تکلیف قانونی آن را احیا کرده و حفظ و مراقبت از آن را به دستگاه مربوطه داد.
وی با بیان اینکه پیشگیری و آموزش همواره مد نظر بوده و در این زمینه آموزش را به عنوان یک محور مهم و اساسی دنبال می کنیم بیان کرد: با تشکیل کارگروهی از معاونان مالی و اداری تمام دستگاه‌های اداری کشور، استانداری ها و دانشگاه ها پیشگیری و آموزش را آغاز کرده ایم و در این کارگروه نمونه پرونده های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
دکتر دستغیب گفت: در سفارتخانه ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور نیز شرایط برگزاری این کارگاه های آموزشی و بحث و بررسی پرونده ها فراهم است.
دکتر دستغیب گفت: در روند نظارت بر شرکت های شبه دولتی متخلف که در کشورهای خارجی نیز به هر بهانه ای از جمله تحریم مشغول فعالیت بوده و برای خود حیات خلوت ساخته اند، بدون هیچ اغماضی برخورد لازم صورت می گیرد.
رئیس کل دیوان محاسبات با تاکید بر اینکه به دنبال گره‌گشایی و همکاری برای حل مشکلات هستیم، افزود: در این دستگاه نظارتی دنبال پرونده سازی برای مدیران نیستیم، بلکه از کاهش تعداد پرونده ها و تخلف ها نیز استقبال می کنیم.

**سفرهای خارجی غیرضرور مدیران گزارش داده شود

دکتر دستغیب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بر اساس ارزیابی صورت گرفته، برخی سفرهای خارجی مدیران ضرورتی نداشته و دلیلی ندارد که چنین سفرهایی انجام شود، گفت: نمایندگی های وزارت امور خارجه می‌توانند در جهت شناسایی سفرهای غیر ضرور برخی مدیران دستگاهها و شرکتهای دولتی، به این دیوان اطلاع رسانی کنند.
وی با بیان اینکه سفرهای خارجی مقاماتی که به واسطه پیمانکاران، یا شرکت ها و تعاونی های دستگاه های اجرایی انجام می شود غیرقانونی و به نوعی بی انضباطی مالی است، افزود: دیوان محاسبات بر این سفرها نظارت کرده و با متخلفان برخورد قانونی می کند.
رئیس کل دیوان محاسبات خطاب به سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گفت: اگر امکانات نمایندگی های کشور برای مدیران، همراهان و کارگزاران بخواهد هزینه شود،بالاتر از اینکه باید به دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات پاسخگو باشید، به آرمان های انقلاب و خون شهدا نیز پاسخگو بوده و در این راه باید مراقبت لازم را انجام دهیم.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=189333

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰