تاریخ : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024
4

جهانبخش محبی‌نیا: لاریجانی حتما از ردصلاحیتش ناراحت است اما نشان نمی‌دهد/ عده‌‎ای به دنبال ریاست جمهوری لاریجانی و ریاست مجلس باهنر هستند

  • کد خبر : 188414
  • 29 اردیبهشت 1402 - 20:09
جهانبخش محبی‌نیا: لاریجانی حتما از ردصلاحیتش ناراحت است اما نشان نمی‌دهد/ عده‌‎ای به دنبال ریاست جمهوری لاریجانی و ریاست مجلس باهنر هستند
جهانبخش محبی‌نیا درباره مفهوم «جریان خالص ساز» در بیانیه لاریجانی گفته: افرادی که در جریان انقلاب و قبل از پیروزی آن، در نهضت‌ها سهمی نداشتند، بعد از اینکه نهضت و انقلاب به تثبیت رسید، به شیوه های بسیار مرموزی، در مراکز قدرت لانه کرده‌اند و از آنجا دست به چنین شبیخون‌هایی می‌زنند.

جمهوریتجهانبخش محبی‌نیا نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی نزدیک به علی لاریجانی خبرسازی تسنیم را در چهارچوب تلاش برای عصبانی کردن لاریجانی و گرم کردم تنور انتخابات تحلیل و تاکید کرد: میخواهند با عصبانی کردن شخصیت‌ها، آنها را وادار کنند تا ته دلشان را بیرون بریزند و به واسطه آن به امتیازهایی دست پیدا کنند، که طبیعتا شخصیتی مانند علی لاریجانی در این آوردگاه کم نمی‌آورد.

به گزارش رویداد۲۴، مهمترین بخش های این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

  • در شرایط فعلی جامعه ایران که نخبگان نمی‌توانند به صراحت اظهارنظر کنند و ناچاراند به شیوه های پنهان انگارانه روی بیاورند، شخصیت‌های دلسوز جامعه، ناچارا به سمت گزاره‌های مختصری می‌روند که تفسیرهای زیادی از آن ساخته می‌شود. یکی از شیوه‌هایی که نخبگان تاثیرگذار را با آن امتحان می‎کنند، توسل به همین رویکردها (خبرسازی) است که بسیار غیرقابل دفاع و ضداخلاقی است. یک ر وش این است که فردی را در معرض یک خبری قرار می‌دهند تا واکنش های او را بسنجند.
  • در واقع توسل به این نوع روش‌ها، زعم بانیان آن، موجب فضاسازی و آماده کردن فضا برای بالا بردن مشارکت در انتخابات خواهد شد. مشخص است که این روش، از جمله شیوه های ناشیانه‌ای است که در شرایط فعلی اصلا کارایی نخواهد داشت. این سه روش را می توان به عنوان نیت‌ ذهنی کسانی که در این عرصه، آرایشگری و صحنه آرایی میکنند، برشمرد.
  • خالص‌سازان در طول تاریخ، همواره مسئولیت‌های مشکوکی بر عهده داشتند. این جریان همیشه باعث شکست جهان اسلام و شیعه بوده و روششان، استفاده ازمکانیزم‌های دفاعی-روانی است. افرادی که در جریان انقلاب و قبل از پیروزی آن، در نهضت‌ها سهمی نداشتند، بعد از اینکه نهضت و انقلاب به تثبیت رسید، به شیوه های بسیار مرموزی، در مراکز قدرت لانه کرده‌اند و از آنجا دست به چنین شبیخون‌هایی می‌زنند. اینها همیشه به عنوان نقش مکمل دشمن، اما با زیرکی خاصی خودشان را نشان می‌دهند.
  •  برخی مواقع برای اینکه عمق آسیب رخداد را نشان داده شود، خود شخصیت‌ها باید پا به میدان بگذارند. در سطح جهانی نیز مواردی را می‌بینیم که نیروهای خط اول، نسبت به یک امری، موضع صریح و مشخصی می‌گیرند تا اهمیت موضوع را نشان دهند. یادمان نرفته چند سال قبل در زمان حیات مرحوم طبرسی (تولیت آستان قدس)، آقای ناطق نسبت به نشر خرافه و اکاذیب در حرم امام رضا روایت مفید و موثری را مطرح کرد. هرچند آسیب های زیادی در آن زمان متوجه او شد، اما در دل اندیشه ایران، سهم زیادی را متوجه خود کرد.اتفاقا وقتی خود نخبگان به صحنه ورود می‌کنند، یعنی جامعه ایران هنوز زنده است و این امیدوار کننده  است.
  • با شناختی که از علی لاریجانی دارم، از رد صلاحیتش حتما ناراحت است، اما اصلا عصبانیت در جامعه و صحنه سیاست ورزی از خودش نشان نمی‌دهد. به نظرم برخی مواقع متن (بیانیه‌ها) باید کمی گزنده باشد. در عین حال افکار عمومی به دلیل تجربه‌های تلخی که داشتند، اقبالی به متن‌های خنثی ندارند. فکر می‌کنم نه تنها در سطح نخبگانی مانند لاریجانی، در آینده در سطوح متفاوت باید منتظر متن‌ها و سخنان گزنده‌تری باشیم.
  • تحلیل من درباره لاریجانی این است که او هم علاقه خاصی به رهبری دارد، هم اینکه نسبت به راه امام و انقلاب،  هشیاری و مسئولیت پذیری بالایی دارد. اگر بگویم که درباره حضور یا عدم حضورش در انتخابات صحبتی نکرده دروغ است، اما مایل نیستم از جانب او حرفی بزنم.
  • شاهد انزوا و گوشه‌نشینی لاریجانی در عرصه سیاست نخواهیم بود. او گفته «اکنون طیفی از نیروهای اصولگرا به دنبال آقای باهنر به عنوان رئیس مجلس و آقای لاریجانی به عنوان رئیس جمهور آتی‌اند تا ترکیبی از نیروهای اصولگرا و معتدل را برای کنشگری آینده ایران آماده کنند. به نظرم این ایده‌ای است که اگر قابلیت اجرایی پیدا کند می‌تواند برای کشور و جامعه مفید باشد.»

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=188414

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰