تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024
1

تاکید رئیس کل دیوان محاسبات کشور بر شفاف سازی بیشتر در عملکرد صندوق توسعه ملی

  • کد خبر : 236359
  • 24 اردیبهشت 1403 - 9:24
تاکید رئیس کل دیوان محاسبات کشور بر شفاف سازی بیشتر در عملکرد صندوق توسعه ملی
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با تاکید بر شفاف سازی بیشتر در عملکرد صندوق توسعه ملی گفت: به زودی گزارش این نهاد نظارتی در خصوص عملکرد صندوق توسعه ملی منتشر و در اختیار تصمیم گیران اقتصادی قرار می گیرد.
جمهوریت-به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، دکتر سید احمدرضا دستغیب امروز در چهارمین همایش بین المللی صندوق توسعه ملی که با حضور مقامات، سفرا و برخی مسئولان با موضوع نقش آفرینی صندوق توسعه ملی در اجرای برنامه هفتم توسعه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: راهکار و ظرفیت های زیادی در کشور وجود دارد که می شود از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد، بنابراین باید در کنار نقدهایی که صورت می گیرد، وضعیت موجود را ترسیم و برای رسیدن به وضعیت مطلوب تلاش کنیم.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسه ای که این نهاد نظارتی با مسئولان صندوق توسعه ملی داشت، گفت: در این جلسه تخصصی، عملکرد صندوق مورد بررسی قرار گرفت که به زودی نیز گزارش این نهاد نظارتی در اختیار تصمیم گیران اقتصادی کشور قرار می گیرد.
دکتر دستغیب با اشاره به اینکه دیوان محاسبات علاوه بر اینکه یک دادگاه عالی مالی است، بخش قابل توجهی از کار را خود را از سال گذشته به حوزه تنظیم گری اقتصادی اختصاص داده، افزود: برگزاری جلسات منظم و مستمر با هیئت عامل شرکت ها، بانک ها و موسسات در دیوان محاسبات ادامه دارد و موضوعات مختلف از نگاه حکمرانی مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی اگر می خواهد به حرکت خود ادامه دهد باید مناسباتش را با بانک مرکزی اصلاح کند، خاطرنشان کرد: بهترین وجوه و در دسترس ترین وجوهی که حاصل از منابع صادرات نفتی است باید در اختیار صندوق توسعه قرار گیرد و نباید به گونه ای باشد که این منابع خارج از دسترس صندوق باشد.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با تاکید بر صیانت از منابع صندوق توسعه ملی و تغییر روش ها و برنامه ها برای پیشبرد اهداف و برنامه های این صندوق گفت: این نهاد نظارتی با هرگونه بنگاه داری و شرکت داری در صندوق توسعه ملی مخالف است و بر این باوریم صندوق توسعه ملی باید پشتوانه و تضمین کننده باشد تا بخش خصوصی در مسیر واقعی خود قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی نباید بنگاه جدید احداث و یا عملیات اجرایی، بنگاه داری و یا شرکت داری داشته باشد، خاطرنشان کرد: این صندوق باید پشتوانه و حامی بخش خصوصی باشد تا بخش خصوصی سرمایه گذاری کند و با هم افزایی منابع صندوق سبب توسعه ملی شود.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: همچنین نباید منابع صندوق توسعه ملی را به شبه دولتی ها داد، چرا که آنها توانمند هستند و باید توجه و تمرکز خود را متوجه بخش خصوص نمایند.
دکتر دستغیب با بیان اینکه در موضوع تسهیلات صندوق توسعه ملی حدود یک سوم، و از مجموع منابع صندوق، حدود شش تا هفت درصد به بخش خصوصی واقعی داده شده که این نیز مشکل بزرگی است و باید اصلاح رویه شود بر شفاف سازی بیشتر در صندوق توسعه ملی تاکید کرد و افزود: موضوع شفافیت بسیار مهم است، بسیاری از گزارش هایی که منتشر می شود نیاز به طبقه بندی ندارد و مردم باید در جریان فعالیت های این مجموعه قرار بگیرند.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بهترین نظارت، نظارت مردمی و بهترین مطالبه گران هم مطالبه گران مردمی هستند، افزود: در سال جهش تولید باید به مشارکت مردمی توجه ویژه ای کرد.
لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=236359

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰