تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024
0

روایت قوه قضائیه از جزئیات جدید پرونده نیکا شاکرمی

  • کد خبر : 236120
  • 21 اردیبهشت 1403 - 16:02
روایت قوه قضائیه از جزئیات جدید پرونده نیکا شاکرمی
بررسی آخرین پیام‌های تلفن همراه نیکا شاکرمی نشان می‌دهد، او در روز‌های منتهی به مرگش در وضعیت روحی و خانوادگی خاصی قرار داشته که مسیر ناگوار خودکشی را انتخاب کرده است.

جمهوریت – قرار بود گزارش بی‌بی‌سی جهانی روح تازه‌ای به بازسازی میدانی اتفاقات و اغتشاشات سال ۱۴۰۱ در کف خیابان‌ها بدمد.

این مأموریت پیش‌تر با انتشار گزارش خلاف واقع از مرگ نیکا شاکرمی به سی‌ان‌ان و اینترنشنال سپرده شده بود که البته موفق نبود. این بار، اما تصمیم طراحان اصلی بر این شد که با رسانه انگلیسی وارد میدان شوند، اما نه بخش فارسی زبان. به بی‌بی‌سی جهانی مأموریت انتشار خبر را دادند و بی‌بی‌سی فارسی را برای پشتیبانی به خط کردند.

به ادعای بی‌بی‌سی جهانی منبع یا منابعی از داخل ایران مأموریت انتقال اسناد چگونگی مرگ نیکا شاکرمی را برعهده داشتند.این اسناد ادعایی، تبدیل به گزارش منتشر شده گردید، اما گزارشی سراسر ایراد و اشتباه! اندکی نگذشت که بی‌بی‌سی فارسی برای دفاع از بی‌بی‌سی جهانی و گاف‌هایی که داده بود وارد میدان شد و این تازه شروع ماجرا بود.

بی‌بی‌سی فارسی برای اینکه خود و پدرخوانده‌اش را از منجلاب برهاند به یکی از منابعش در تهران متوسل شد. منبع اصلی گزارش بی‌بی‌سی کسی نیست جز آتش شاکرمی؛ کسی که برای اولین بار گزارش مرگ نیکا را برای خبرنگار بی‌بی‌سی ارسال کرد.حالا معلوم می‌شود منبع خبر اخیر بی‌بی‌سی فارسی هم که به دروغ به آن‌ها گفته بود گوشی سفید رنگ و ایرپاد متعلق به نیکا نیست کسی جز آتش نبوده است.

سه ضلع یک ماجرای تلخ!

پیرامون نیکا شاکرمی نام سه نفر بسیار شنیده می‌شود؛ نسرین شاکرمی، آیدا شاکرمی و آتش شاکرمی. دو نفر اول مادر و خواهر نیکا هستند و نفر سوم خاله او. اما ارتباط نسرین، آیدا و آتش با مرگ یا به تعبیر دقیق‌تر خودکشی نیکا چیست؟ نسرین مادر نیکاست که به دلیل اختلافات گسترده‌ای که با دخترش دارد او را طرد کرده و نیکا نزد او زندگی نمی‌کند. آیدا خواهر بزرگتر نیکاست که در تهران دانشجوست، اما علی‌رغم حضور مادرش در نزدیکی تهران در خوابگاه دانشجویی زندگی می‌کند. آتش هم خاله نیکاست و نیکا، مدتی را نزد او زندگی می‌کرده است.

نسرین در جایی اطراف تهران خانه گرفته و نیکا به دلیل اختلاف با او به خانه مادرش نمی‌رود و در خانه آتش در تهران ساکن می‌شود، اما این سکونت پایدار نیست. آتش درگیر رفیق بازی‌ها و مسائل شخصی خود است و در شب‌هایی از هفته که مهمان دارد، نیکا اجازه ندارد به خانه او بیاید، چون شاید مدل مهمانی برای سن او مناسب نباشد. وقتی آتش مهمان دارد، نیکا مجبور است یا به خانه دوستش برود، یا به خوابگاه خواهرش که البته قطعا در رفت و آمد به آن‌جا با محدودیت مواجه است و یا به همان پشت‌بامی پناه ببرد که از آن سقوط کرد. پس تا اینجای کار، نسرین جزو هیچ کدام از گزینه‌های نیکا نیست. نیکا با مادرش اختلاف دارد، به منزل او هم نمی‌رود، با خاله خود زندگی می‌کند و از طرفی، آتش هم با خواهرش که می‌شود مادر نیکا مشکل دارد، آتش با آیدا خواهر نیکا هم اختلاف دارد، نیکا به گوش مادر و خواهرش رسانده در زمان‌هایی که آتش، مهمان دارد نباید در خانه او باشد. این شرایط باعث شده نیکا دختر نوجوان ۱۷ ساله متاسفانه با بحرانی عظیم و سخت مواجه باشد.

نیکا در آشوب‌های ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ شرکت می‌کند و با نزدیک شدن به ساعات آخر شب با توجه به اینکه نمی‌تواند به خوابگاه آیدا، خانه آتش یا منزل دوستش در فردیس کرج برود، تصمیم می‌گیرد به ساختمان محل سقوطش وارد شود. نیکا ساعت ۳ دقیقه بامداد سی‌ام شهریور وارد ساختمان می‌شود. قبلش مادرش خبردار شده که امشب را بی‌مکان است. نیکا جواب تماس‌های نسرین را نمی‌دهد. نسرین به مادر دوست نیکا زنگ می‎‌زند و از او می‌خواهد او را متقاعد کند که به خانه آن‌ها در فردیس برود. نیکا در حالی‌که گوشی به دست است وارد ساختمان محل وقوع حادثه می‌شود و دیگر با مادر ارتباط ندارد تا دقایق پایانی ساعت ۴ بامداد ۳۰ شهریور ۱۴۰۱.

پیام‌های مهم نسرین شاکرمی به دخترش نیکا

در مورد پیام‌های دقایق پایانی ساعت ۴ بامداد نسرین و نیکا پیش‌تر گزارش‌های مبسوطی منتشر شده است، اما در این گزارش چند پیام مهم دیگر نسرین خطاب به دخترش را منتشر می‌کنیم.پیام‌هایی که نشان می‌دهد نسرین مادر نیکا شاکرمی که این روز‌ها حسابی درگیر اختلاف با خواهرش آتش در فضای مجازی است، حدس‌هایی جدی در مورد احتمال خودکشی دخترش می‌زده و عامل بروز اتفاق ناگوار احتمالی برای دخترش را هم کسی جز آتش نمی‌دانسته است.ساعت ۱۹ و ۱۲ دقیقه سی‌ویکم شهریور ماه در زمانی که نیکا فوت کرده و جنازه‌اش در سردخانه است، نسرین دوباره یادش افتاده به نیکا پیام بدهد و سراغ او را بگیرد.او در یک پیام قابل تأمل خطاب به نیکا می‌نویسد: «آتش خانوم تو این موقعیت تو رو از خونه بیرون کرد که اتفاقی برات بیفته».نوع پیام به گونه‌ای است که انگار نسرین از بروز یک اتفاق ناگوار برای دخترش خبر دارد و حالا برای رهایی از عذاب وجدان در مقابل وضعیت ناگوار دخترش، این پیام‌ها را ارسال می‌کند.پیام ارسال می‌شود، اما جوابی دریافت نمی‌شود.تلفن همراه نیکا خاموش است. نسرین دوباره دست به کار می‌شود. یک پیام دیگر آماده و برای نیکا ارسال می‌کند: «به تو گفته برو پیش آیدا در صورتی‌که میدونه شرایط خوابگاه چه جوریه فقط با این کارش می‌خواسته برای دانشگاه و کار آیدا هم مشکل درست کنه»

پیام‌های ارسالی بسیار عجیب و قابل تأمل‌اند و نشان می‌دهند متأسفانه اختلافات و بحران خانوادگی جدی‌ای وجود دارد.نسرین می‌گوید آتش، نیکا را از خانه‌اش بیرون کرده تا اتفاقی برای دختر ۱۷ ساله بیفتد و به عقیده نسرین، آتش حتی برای آیدا هم برنامه داشته است.از زد و خورد‌ها و بالاگرفتن اختلافات نسرین، آیدا و آتش شاکرمی در فضای مجازی در روز‌های اخیر هم می‌شود مطالب و مواردی را متوجه شد و همه این‌ها سوالاتی را برای مخاطبی که از مرگ نیکا شاکرمی متأثر شده ایجاد می‌کند.نسرین شاکرمی چرا در مورد پیام‎‌های ارسالی به نیکا هیچ توضیحی نمی‌دهد؟ علت اختلاف نسرین، آیدا و آتش که به پیش از مرگ نیکا برمی‌گردد، چیست؟ نیکا چرا مجبور بوده دائما خانه آتش را ترک کند و این وضعیت چه تأثیری در وضعیت روحی او داشته است؟ خانه نسرین چرا هیچ وقت محل رجوع نیکا نبوده؟ چرا آیدا هم با نسرین زندگی نمی‌کند؟ نسرین به چه دلیلی مراجعه به مراجع انتظامی و قضایی را تا چهارم مهر ماه به تأخیر انداخته بود؟ نسرین که فکر می‌کند آتش دخترش را به عمد از خانه بیرون کرده چرا شکایتی علیه او مطرح نمی‌کند؟ هر سه عنصر فعال در ماجرای تلخ نیکا شاکرمی در همان ایام و البته اخیرا افشاگری‌هایی را علیه هم داشته‌اند، اکنون شاید بهتر باشد به جای اتهام زنی‌هایی که اساس آن‌ها غیرمعتبر و غیرمستند است در مورد اسناد منتشر شده اخیر اظهار نظر کنند و توضیح بدهند، نیکا در چه وضعیت روحی و خانوادگی بوده که مادرش احتمال خودکشی او را می‌داده است؟!

باید به این نکته نیز اشاره کرد که در گوشی نیکا پیام‌های مهم دیگری هم کشف شده است. خاله نیکا در دو پیام مهم که البته یکی از آن‌ها ناقص نوشته و ارسال شده است به نیکا می‌گوید: «نیکا عزیزم نذار اشتباهات بقیه باعث بشن تو به خودت آسیب بزنی».این پیام مهم نشان می‌دهد نسرین و آتش از قصد نیکا برای آسیب رساندن به خودش آگاه بوده‌اند.در پیام مهم دیگر ارسال شده برای نیکا عنوان شده است: «دست خالی کجا رو داری بری آخه، حداقل زنگ بزن بیام کمکت اگه دوست (داری) .. مامانت اونم خیلی پشیمونه دلش می‌خواد بری پیشش».

اینکه نسرین مادر نیکا واقعا از چه چیزی پشیمان بوده است سوال و نکته مهمی است که خانم شاکرمی باید در مورد آن به افکار عمومی متاثر از مرگ نیکا پاسخ دهد.همه مواردی که در این گزارش منتشر شد، صرفا به دنبال یافتن پاسخ برای یک سوال است:نیکا در روز‌های منتهی به مرگش در چه وضعیت روحی و خانوادگی قرار داشته که مسیر ناگوار خودکشی را انتخاب کرده است؟!

بیشتر بخوانید:

 

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=236120

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰