تاریخ : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ Saturday, 13 April , 2024
0
محسنی اژه‌ای:

اشاره غیرمستقیم اژه‌ای به حکم یک قاضی در مورد شروین حاجی‌پور

  • کد خبر : 230771
  • 14 اسفند 1402 - 18:01
اشاره غیرمستقیم اژه‌ای به حکم یک قاضی در مورد شروین حاجی‌پور
رئیس قوه قضاییه گفت: با اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در قوه قضاییه، از میزان تصرفات اراضی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز کاسته شده است؛ با این وجود همچنان باید اقدامات پیشگیرانه را در این حوزه با قوت در دستور کار داشت.

جمهوریت -رئیس قوه قضاییه گفت: با اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در قوه قضاییه، از میزان تصرفات اراضی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز کاسته شده است؛ با این وجود همچنان باید اقدامات پیشگیرانه را در این حوزه با قوت در دستور کار داشت.

 به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه (۱۴ اسفند) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن اشاره به برگزاری انتخابات یازدهم اسفند در سلامت و امنیت، اظهار کرد: از مردم ایران اسلامی که علی‌رغم تبلیغات سوء بدخواهان، در روز جمعه یازدهم اسفند در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند و اشخاص مدنظر خود را برای دو مجلس مهم خبرگان رهبری و شورای اسلامی انتخاب کردند، تقدیر و تشکر داریم؛ همچنین از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات در بخش‌های مختلف اجرایی، نظارتی، انتظامی و امنیتی نیز سپاسگزار هستیم. بدون تردید این انتظار وجود دارد که منتخبان ملت پس از تایید اعتبارنامه‌های‌شان و تصدی مسئولیت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، از وظایف و اختیارات قانونی‌ای که دارند در راستای اعتلاء و پیشرفت همه‌جانبه کشور بهره بگیرند؛ به موجب فصل ششم قانون اساسی، اختیارات مطلوبی در ید نمایندگان مجلس قرار دارد؛ اختیاراتی نظیرِ تصویب قانون در همه حوزه‌ها در محدوه قانون اساسی، تحقیق و تفحص در همه امور، رأی اعتماد به کابینه، سؤال و استیضاح وزرا و مقامات دولتی، تصویب عهدنامه‌ها و مقاولنامه‌های بین‌المللی و غیره.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به روز چهاردهم اسفند که با عنوان روز احسان و نیکوکاری نامگذاری شده است، به مسئولان قضایی ذیربط از جمله در «سازمان زندان‌ها»، «شورای حل اختلاف» و کلیه دادستان‌ها و مقامات محاکم قضایی دستور داد که زندانیان و محکومان نیازمند و خانواده‌های آنان که بضاعت مالی اندکی دارند را مورد حمایت ویژه قرار دهند و در راستای مساعدت به آن دسته از زندانیان و محکومان واجدشرایط که نه در اثر سرقت و یا کلاهبرداری بلکه در اثر غفلت، با محکومیت مالی مواجه شده‌اند نیز تدابیر مقتضی را در چهارچوب قانون اتخاذ کنند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به در پیش بودن هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، ضمن تشریح اقدامات و تدابیری که دستگاه قضایی در راستای احیای حقوق عامه در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صورت داده است، اعلام کرد: در برخی موضوعات مرتبط با تضییع حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به صورت موردی ورود پیدا کردیم؛ نظیرِ اقدامی که چندی پیش در نوشهر صورت گرفت و به موجب آن، با دستوری که صادر کردیم، مقام قضایی به صورت ویژه به موضوع ورود کرد و با سرعت در راستای احیای حقوق عامه تدابیر مقتضی اتخاذ شد و ضمن تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز که در قالب ۶۴ ویلا در زمین‌های چندین هکتاری جنگل‌های جلگه‌ای نوشهر بود، کار بازگرداندن آن اراضی به حالت اولیه نیز با هزینه خودِ فردِ خاطی در دستور کار قرار گرفت؛ بر همین اساس، در آن اراضیِ رفع تصرف‌شده، درختکاری صورت گرفت و این مهم، فردا در روز پانزدهم اسفند که روز درختکاری نام نهاده شده است، تکمیل می‌شود؛ در این راستا با تدابیر اتخاذ شده، فردِ خاطی نیز همکاری‌های لازم را به عمل آورد که طبعاً با نظر مقام قضایی رسیدگی‌کننده به پرونده می‌تواند از ارفاقات قانونی نیز بهره‌مند شود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بسیاری از اراضی که در آن‌ها ساخت‌وسازهای غیرمجاز صورت گرفته است پس از اجرای قانون در قبال آن‌ها و قلع و قمع، مجدداً به حالت اولیه بازنمی‌گردند، اما در اقدام صورت گرفته در اراضی نوشهر، در نتیجه تدابیر اتخاذ شده، این مهم تحقق یافت و در این اراضی با هزینه خودِ فردِ خاطی، درختکاری برای انتفاع عمومی صورت گرفت.

وی در ادامه تصریح کرد: با اقدامات و تدابیر اتخاذ شده در قوه قضاییه، از میزان تصرفات اراضی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز کاسته شده است؛ با این وجود همچنان باید اقدامات پیشگیرانه را در این حوزه با قوت در دستور کار داشت؛ بر همین اساس، با عنایت به در پیش بودن تعطیلات نوروز، دادستانی کل و دادستان‌های سراسر کشور در قبال این موضوع، تدابیر پیشگیرانه مقتضی را اتخاذ نمایند.

محسنی اژه ای بیان داشت: به طور معمول در عید نوروز و مقاطعی از ماه مبارک رمضان، مرخصی‌هایی شامل حال زندانیان و محکومان واجدشرایط می‌شود؛ ما بر تحقق این مهم تاکید داریم؛ اما در همین زمینه باز هم تاکید مؤکد دارم که این مرخصی‌ها به هیچ وجه نباید شامل حال زندانیان و محکومانی شود که بیرون آمدن آن‌ها از زندان سبب برهم خوردن امنیت فیزیکی و روانی و مالی شهروندان می‌شود؛ قطعاً مرخصی دادن به زندانی‌ای که در ایام مرخصی مبادرت به سرقت اموال شهروندان و یا تهدید امنیت آن‌ها می‌کند، ظلم به مردم است.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا گفت: همچنین در آزادسازی آن دسته از معتادان که به موجب قانون در مراکز و اردوگاه‌های ترک اعتیاد مستقر هستند و باید ترک اعتیاد آن‌ها کامل شود نیز دقت لازم لحاظ شود؛ تا مبادا فردی که هنوز به صورت کامل اعتیاد خود را ترک نکرده و ممکن است مُخل آرامش خانواده خود و یا دیگر شهروندان شود، از مراکز و اردوگاه‌های فوق‌الذکر آزاد شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه نشست امروز، به مقامات قضایی ذیربط در محاکم دستور داد که در تعیین مجازات برای مجرمین به نکاتی مهم نظیر «تعیین کیفر متناسب از همه جهات»، «بازدارنده بودن و مؤثر بودن مجازات»، «قابلیت اجرا داشتن آن» و «موهِن نبودن آن» توجه ویژه داشته باشند.

وی  تاکید کرد: قضات در تعیین مجازات، به مندرجات ماده ۱۳ قانون مجازات اسلامی و مفاد مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص اهتمام داشته باشند و در موعد استفاده از مقولاتی نظیر «تبدیل مجازات» باز هم به قاعده متناسب بودن، توجه و عنایت کنند تا خدای‌ناکرده، مجازات نتیجه عکس نداشته باشد و مسائلی در حاشیه به وجود نیاید.

رئیس قوه قضاییه به بخش‌های قضایی ذیربط دستور داد که گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای تحقق شعار سال را هر چه زودتر تدوین گردانند.

محسنی اژه‌ای در پایان به تداوم جنایات سبعانه صهیونیست‌ها در غزه اشاره کرد و ضمن اشاره به جنایات اخیر آن‌ها در کشتار کودکان گرسنه‌ای که در صف دریافت غذا بودند، گفت: با کمال تأسف برخورد متناسبی با جنایات سبعانه صهیونیست‌ها در غزه از ناحیه دولت‌های اسلامی و دولت‌های مدعی حقوق‌بشر و سازمان‌های به اصطلاح حقوق‌بشری بین‌المللی صورت نمی‌گیرد.

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین «مظفری» رئیس دیوان عدالت اداری طی سخنانی از کاهش ۱/۵ درصدی میزان ورودی پرونده‌ها به دیوان عدالت اداری در ۱۱ ماه طی شده از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: این کاهش ورودی پرونده به دیوان عدالت اداری در شرایطی رخ داده که در سال ۱۴۰۱ نیز نسبت به سال ۱۴۰۰، شاهد کاهش حدود ۶/۲ درصدی ورودی پرونده‌ها به دیوان بودیم.

«صالحی» دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در این جلسه از هفت هزار و ۹۱۵ مورد بازدید قضات از زندان‌های استان تهران طی ۱۱ ماه سپری شده از سال جاری خبر داد و گفت: این میزان بازدید نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی از رشد ۱۰ درصدی اعطای مرخصی‌ به زندانیان و افزایش ۲۸ درصدی استفاده از پابند الکترونیک در ۱۱ ماه سپری شده از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: همچنین از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان بهمن‌ماه، با جمع‌آوری ۹۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از محل ستاد دیه و جذب کمک‌های خیرین و ارائه کمک‌های بلاعوض به زندانیان بی‌بضاعت در تهران، سه هزار و ۶۲۵ نفر از زندان آزاد شدند.

صالحی در ادامه، از اعطای ۲۱ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به زندانیان بی‌بضاعت از محل اعتبارات ستاد دیه و صندوق‌های قرض‌الحسنه در ۱۱ ماه گذشته خبر داد و گفت: از آغاز فروردین ماه سال جاری تا پایان بهمن‌ماه، ۱۷ هزار و ۲۵۰ بسته معیشتی از محل اعتبارات انجمن‌ها و خیریه‌ها میان خانواده‌های زندانیان نیازمند تهران توزیع شده است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران همچنین از کاهش ۵۴ درصدی صدور قرار بازداشت موقت و کاهش پنج درصدی قرارهای کفالت منتهی به بازداشت در ۱۱ ماه سپری شده از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: میزان دادرسی الکترونیک در تهران طی ۱۱ ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد بوده است.

همچنین بخش دیگری از این جلسه، به بحث و بررسی اعضای شورای عالی قوه قضاییه پیرامون موضوع تعیین نرخ دیه سال ۱۴۰۳ اختصاص داشت.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=230771

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰