تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
4

کار بین ایران و ترامپ به جاهای خطرناک می رسد؟

  • کد خبر : 229515
  • 29 بهمن 1402 - 21:08
کار بین ایران و ترامپ به جاهای خطرناک می رسد؟
در مورد ایران، ترامپ به سیاست های سختگیرانه دوره نخست ریاست جمهوری خود باز خواهد گشت. متحدان ترامپ می گویند وی احتمالا به دنبال وضع تحریم های بیشتر خواهد بود. به گفته نزدیکان ترامپ، وی همچنین ممکن است به دنبال گسترش توافقات ابراهیم برای عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی باشد.

جمهوریت–الکس لیری و اندرو رستوکیا در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال نوشتند: در حالی که ترامپ به دستیابی به جایگاه کاندیدای منتخب حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک تر می شود، پس از اظهارات جنجالی وی مبنی بر اینکه اگر هر کشور  عضو ناتو در افزایش سهم بودجه نظامی خود کوتاهی کند، وی روسیه را تشویق به حمله به آن کشور خواهد کرد، خط مشی سیاست خارجی وی بیش از پیش آشکار شده است. دیدگاه های ترامپ ادامه همان سیاست های دوره نخست ریاست جمهوری اوست. اما اگر مجددا به پیروزی برسد، در حالی که تلاش می کند آمریکا را بیش از پیش از پیمان های نظامی و اقتصادی پرسابقه جهانی خارج سازد، این بار با جهانی بی ثبات تر مواجه خواهد بود. به علاوه، وی این بار برای محقق کردن خواسته هایش، تیمی وفادار تر از مقامات امنیت ملی در کنار خود خواهد داشت.

در ادامه این مطلب آمده است: وی مشخصا نگفته که چه برنامه ای برای مدیریت مناقشات کنونی از جمله جنگ در خاورمیانه دارد، اما مدعی شده که می تواند جنگ اوکراین را ظرف ۲۴ ساعت خاتمه دهد. ترامپ تلاش دارد شیوه حکمرانی غیرقابل پیش بینی خود و روابطش با سیاستمداران برجسته جهان نظیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، شی جینپینگ، رئیس جمهور چین و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را به عنوان توانایی های منحصر به فرد خود به رای دهندگان آمریکایی بفروشد.
در حالی که اعضای هر دو حزب مطرح آمریکا نگران تشدید بی ثباتی در جهان هستند، بایدن رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه اظهارات ترامپ در خصوص ناتو را “شرم آور، خطرناک و غیرآمریکایی توصیف کرد.»
سابقه اعتقاد ترامپ به اینکه سایر کشورها از آمریکا سوء استفاده می کنند، به قبل از رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بر می گردد و به تشدید یک روحیه انزواطلبانه در حزب جمهوری خواه و در عین حال سرکوب تمایلات هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات به انعقاد توافقات تجاری چند ملیتی کمک کرده است.
ویلیام وولفورث، استاد سیاست خارجی کالج دارتموث در این باره گفت: «احتمال یک مرزبندی واقعی در تعهدات دولت آمریکا در قبال جهان هرگز تا این حد جدی نبوده است.»
ترامپ پیشنهاد کرده که یک تعرفه ۱۰ درصدی بر کل کالاهای وارداتی بر آمریکا اعمال شود، اقدامی که بنگاه های اقتصادی و مدیران شرکت های بزرگ آن را برای اقتصاد آمریکا مخرب می دانند. وی همچنین تمایل دارد یک جنگ تعرفه ای با خودروسازان اروپایی به راه بیاندازد و وعده داده که پس از بازگشت به قدرت پیمان اقتصادی دولت بایدن با ۱۳ کشور ایندو-پاسیفیک را ملغی خواهد کرد. ترامپ روز دوشنبه با تعدادی از سناتورهای آمریکایی درباره ایده تبدیل کمک های خارجی به وام صحبت کرد.
نادیا شادلو، تحلیلگر ارشد انستیتوی هادسون که در دولت اول ترامپ به عنوان معاون مشاور امنیت ملی در امور استراتژی خدمت کرده می گوید: «خط فکری وی این است که اگر می خواهید ما از شما دفاع کنیم، باید هزینه کنید. اگر محیط کسب و کار بهتری می خواهید، محیط کسب و کار بهتری برای ما فراهم کنید.»
ترامپ همچنین وعده داده که تولید انرژی در داخل را برای کاهش وابستگی به واردات افزایش خواهد داد و نظارت های سختگیرانه ای را بر موضوع مهاجرت برقرار خواهد نمود.
فرد فلیتز، رئیس دفتر سابق جان بولتون، مشاور امنیت ملی برکنار شده دولت ترامپ اظهار داشت: «این طرز فکر، واکنشی به اشتباهات گلوبالیست ها و نئوکان ها در طی ۲۵ سال گذشته است و در میان مردم آمریکا نیز از مقبولیت نسبی برخوردار است.» نظرسنجی ها نشان می دهد که مشخصا تمایل جمهوری خواهان، در دوران ترامپ به ایفای نقش فعالانه آمریکا در مناسبات جهانی کمتر شده است.
بازگشت احتمالی ترامپ به اتاق بیضی شکل کاخ سفید در حالی است که دشمنان آمریکا قدرتمندتر از گذشته شده اند.
شادلو گفت: «یک تفاوت بزرگ نسبت به گذشته، در مورد محور مختل کنندگان است: روسیه، چین، ایران و کره شمالی… آنها بسیار متحد تر و منسجم تر از گذشته عمل می کنند. این موضوعی است که ترامپ باید آن را مدیریت کند.»
در مورد ایران، وی به سیاست های سختگیرانه دوره نخست ریاست جمهوری خود باز خواهد گشت. متحدان ترامپ می گویند وی احتمالا به دنبال وضع تحریم های بیشتر خواهد بود. به گفته نزدیکان ترامپ، وی همچنین ممکن است به دنبال گسترش توافقات ابراهیم برای عادی سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی باشد.
در خصوص چین، ترامپ وعده اتخاذ رویکردی سختگیرانه تر را داده و گفته خواهان لغو روابط تجاری با پکن است، اقدامی حقوقی که به صورت اتوماتیک تعرفه های وضع شده بر همه چیز از اسباب بازی گرفته تا هواپیما و مواد صنعتی را بالا خواهد بود. وی از تعرفه های بالای ۶۰ درصد سخن گفته است. احتمال بازگشت ترامپ به قدرت موجب احساس اضطراب در میان رهبران چین می شود.
ایان برمر، رئیس گروه مشورتی اوراسیا با اشاره به تصمیم ژانویه ۲۰۲۰ ترامپ در خصوص  ترور سردار سلیمانی گفت، غیرقابل پیش بینی بون ترامپ ممکن است موجب شود برخی رهبران جهانی در مورد سرشاخ شدن با آمریکا تجدیدنظر کنند. وی افزود: «ایرانی ها  فهمیدند که ترامپ یک فرد کاملا غیرقابل پیش بینی و کنترل نشده است… من فکر می کنم این استدلال وجود دارد که سیاست ورزی گام به گام و محتاطانه بایدن منجر به این شده که ایرانی ها احساس کنند پیش از مواجهه با هر ریسک جدی ای می توانند از ابزارهای بسیار بیشتری متوسل شوند.»
برمر در عین حال افزود، رویکرد رئیس جمهوری سابق می تواند تبعات امنیتی منفی نیز در پی داشته باشد، زیرا هیچ جنگ عمده ای در دوران ریاست جمهوری ترامپ در نگرفت. «درست مثل کلینت ایستوود می ماند: احساس می کنید خوش شانسید؟ چند بار می خواهید با احساس خوش شانسی با چند مناقشه ای که در موردش صحبت می کنیم مواجه شوید؟»
لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=229515

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰