تاریخ : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024
1

روایت قالیباف از روز رأی اعتماد وزیر کشور

  • کد خبر : 221788
  • 15 آذر 1402 - 18:04
روایت قالیباف از روز رأی اعتماد وزیر کشور
رئیس‌مجلس گفت: آقای وحیدی دوست ۴۰ ساله من است روزی که رأی اعتماد گرفت برگه یادداشت در مجلس توزیع کرد که نمایندگان محترم اگر استانداری مدنظرشان است به او معرفی کنند

جمهوریت-رئیس‌مجلس گفت: آقای وحیدی دوست ۴۰ ساله من است روزی که رأی اعتماد گرفت برگه یادداشت در مجلس توزیع کرد که نمایندگان محترم اگر استانداری مدنظرشان است به او معرفی کنند. در رابطه با بحث معاون سیاسی هم همین پریروز آقای وحیدی در اهواز صحبت کردند و گفتند که معاون سیاسی خودش استعفاء داد، اما آیا کار معاون سیاسی قانونی بود؟ اگر قانونی بود چرا وزیر کشور که به خاطر سیل در اردبیل حضور داشتند، در همان روز بندهایی از این ابلاغیه را لغو کردند؟

رئیس‌مجلس گفت: آقای وحیدی دوست ۴۰ ساله من است روزی که رأی اعتماد گرفت برگه یادداشت در مجلس توزیع کرد که نمایندگان محترم اگر استانداری مدنظرشان است به او معرفی کنند. در رابطه با بحث معاون سیاسی هم همین پریروز آقای وحیدی در اهواز صحبت کردند و گفتند که معاون سیاسی خودش استعفاء داد، اما آیا کار معاون سیاسی قانونی بود؟ اگر قانونی بود چرا وزیر کشور که به خاطر سیل در اردبیل حضور داشتند، در همان روز بندهایی از این ابلاغیه را لغو کردند؟

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، در پاسخ به سوالی درخصوص‌ شفافیت گفت: در مورد شفافیت من تنها یک طرح را به عنوان طراح امضا کردم و آن شفافیت بود، امروز با مصوبه مجلس آراء بیش از ۲۲۰ نماینده را می‌توانید به صورت آنلاین و شفاف ببینید. به تک تک شما افتخار می‌کنم، اینکه آرمانخواهی و مطالبه‌گری امروز دغدغه و وظیفه اصلی شماست. امثال من می‌آییم اینجا از شما یاد بگیریم. امروز مسئولین باید توجه کنند که امروز آرمانخواهی توأم با شجاعت و واقع‌بینی مشکل کشور را حل می‌کند.

وی ادامه داد: آیین‌نامه مجلس دو سوم‌ رأی می‌خواهد، گرفتن رای دو سوم نمایندگان سخت است اما شفافیت را وقتی به رای گذاشتم سه عدد رأی کم آورد. این را اینطور نگاه نکنید که کلیت مجلس با شفافیت مخالفت کرده است. همه نمایندگان شفافیت را قول ندادند، منِ محمدباقر قالیباف هرجا صحبت کردم، قول دادم. بعد از رأی نیاوردن اولیه ما این را دنبال کردیم و مجددا به مجلس آوردیم. ما مشاهده کردیم در بحث مجلس موضوعات مختلف شفاف است، مثلاً در حوزه خودرو و رانت خودرو با وجود اینکه ۴۵ سال از انقلاب گذشته هنوز وجود دارد و این باعث عقب ماندگی از کشورهای همسایه در صنعت خودرو شده است. اما مثلاً ما مصوبه‌ای در خصوص خودرو در مجلس داشتیم که بحث کارشناسی به صورت شفاف انجام گرفت اما مجمع آن را رد کرد، خب ما گفتیم چرا این شفاف نباشد؟ چه بحث و استدلالی صورت گرفته که مغایر با مصلحت نظام است؟ خب این سیاسی کاری نیست ما که نگفتیم همه مصوبات مجمع تشخیص شفاف شود، فقط موارد اختلافی را گفتیم.

قالیباف تصریح کرد: در آخرین جلسه با دبیرخانه مجمع به توافق در خصوص بخشی از این‌ها رسیدیم و قرار شد اصلاح شود.

رییس مجلس درخصوص شایعه گلایه به رهبری پیرامون فرمایشات ایشان درخصوص‌ عدم مداخله نمایندگان در عزل و نصب‌ها، تاکید کرد: بنده این مطلب را از جای دیگر شنیدم، این مطلب که بنده از رهبری گله کنم یا مطلبی این چنین منتقل کرده باشم کذب محض است. مگر می‌شود ما برای آقا تعیین تکلیف کنیم یا بگوییم چه مطلبی بفرمایند؟ اصلا چنین نیست، اتفاقاً من هم عکس این را گفتم و در یکی از جلسات به ایشان پیشنهاد دادم اگر شما این توصیه را تکرار کنید، موثر است و در مجلس هم تلاش کردم با مسأله دخالت در عزل و نصب‌ها برخورد شود به خصوص یکی از این موارد که در هیات رییسه هم بود بنده تا مدتی اجازه ندادم، ایشان در جایگاه هیات رئیسه بنشیند. وقتی ایشان از من پرسید گفتم آقا فرمودند در مجلس قومیت‌گرایی نکنید که مثلاً آذری‌ها یا لر‌ها یا … و به ایشان گفتم شما را نمی‌توانم از مجلس خارج کنم اما می‌توانم از اینکه شما روی این صندلی بنشینید، جلوگیری کنم. درخصوص انتصاب نزدیکان که گفتید در مورد آقای قربانزاده بنده مخالف بودم و هم به خود ایشان گفتم هم به آقای خاندوزی گفتم که مخالف هستم، آقای مسکنی که به آشنایی و همکاری با ایشان افتخار می‌کنم و رییس صندوق بازنشستگی شد ایشان را آقای رییسی شخصاً می‌شناسند و با او ارتباط دارند.

وی ادامه داد: آقای وحیدی دوست ۴۰ ساله من است روزی که رأی اعتماد گرفت برگه یادداشت در مجلس توزیع کرد که نمایندگان محترم اگر استانداری مدنظرشان است به او معرفی کنند. در رابطه با بحث معاون سیاسی هم همین پریروز آقای وحیدی در اهواز صحبت کردند و گفتند که معاون سیاسی خودش استعفاء داد، اما آیا کار معاون سیاسی قانونی بود؟ اگر قانونی بود چرا وزیر کشور که به خاطر سیل در اردبیل حضور داشتند، در همان روز بندهایی از این ابلاغیه را لغو کردند؟ اصلا هنوز بحث و حرف و فشاری نبود. اما درخصوص استیضاح وزیر کشور برای آقای وحیدی استیضاح با بیش از ۳۰-۴۰ امضاء از شش ماه قبل به هیات رییسه آمده بود و آن زمان هم معاون سیاسی آقای خرمشاد بود یعنی استیضاح مرتبط با موضوع معاون سیاسی نبود. اما بله این استیضاح سیاسی هم شد چون آقای وحیدی که قول جا به جایی دادند مقداری زمان برد اما بعد این استعفاء انجام شد.

قالیباف گفت: به من می‌گویید لیست انتخابات شورای ائتلاف چطور نوشته می‌شود، منِ محمدباقر قالیباف که با لطف مردم تهران نمایندگی آن‌ها را برعهده دارم و ۱۲ سال سابقه نوکری آن‌ها را داشتم اگر در سال ۹۸ اسم خودم را می‌نوشتم و ۲۹ نفر دیگر را براساس سلیقه خودم داشتم و می‌گفتم من به هیچ گروهی وابسته نیستم تمام آن لیست به مجلس راه پیدا می‌کرد، اما من چنین کاری نکردم و قدرت‌طلبی نکردم.

 

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=221788

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰