تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
3
وزیر ارشاد:

سرانه مطالعه کتاب در ایران ۳۵ دقیقه است

  • کد خبر : 220621
  • 04 آذر 1402 - 18:30
سرانه مطالعه کتاب در ایران ۳۵ دقیقه است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطالعات استقرایی دقیقی از سرانه مطالعه در ایران وجود ندارد، اما بر اساس آخرین پیمایش‌ها از مصرف فرهنگی کشور، سرانه مطالعه هر ایرانی ۳۵ دقیقه است.

جمهوریت-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطالعات استقرایی دقیقی از سرانه مطالعه در ایران وجود ندارد، اما بر اساس آخرین پیمایش‌ها از مصرف فرهنگی کشور، سرانه مطالعه هر ایرانی ۳۵ دقیقه است.

 محمد مهدی اسماعیلی دقایقی پیش در آیین نکوداشت پایتختی کتاب ایران در مجتمع کومش این شهر اظهار داشت: این آمار بدن احتساب مطالعات الکترونیکی، مطالعات درسی و مطالعات ادعیه و قرآن کریم است.

وی افزود: اگر چه این میزان آمار از مطالعه مطلوب نیست، اما نسبت به دیگر کشورهای منطقه و حتی سال‌های گذشته بسیار قابل توجه است و ما درصددیم که این آمار از سرانه مطالعه در کشور ارتقا یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعطای مجوز به بیش از ۲۵۰ هزار عنوان کتاب در دولت سیزدهم، تصریح کرد: علاوه بر مباحث کمی، از نظر کیفی نیز حوزه چاپ کتاب در استان سمنان بسیار مورد توجه است.

وی گفت: مطالعات استقرایی دقیقی از سرانه مطالعه در ایران وجود ندارد، اما بر اساس آخرین پیمایش‌ها از مصرف فرهنگی کشور، سرانه مطالعه هر ایرانی ۳۵ دقیقه است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امسال بیش از هفت میلیون بازدید کننده داشت، خاطرنشان کرد: بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز از طریق مجازی اقدام به خرید کتاب از ناشران در این نمایشگاه کردند.

وی با اشاره به ورود فناوری‌های نوین به مباحث مرتبط با کتاب و کتابخوانی در کشور، تصریح کرد: در حوزه کتاب علی‌رغم فناوری‌های نوین معتقدیم که چیزی نمی‌تواند جای کتاب‌های چاپی را بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: فناوری‌های نوین را با اتکا به نتایج پیمایش‌ها در نهایت یک عنصر مکمل برای حوزه فرهنگ و ادب می‌دانم نه جایگزین آن.

اسماعیلی با بیان اینکه کشور ایران در موضوعات و شاخص‌های مربوط به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی با فاصله بسیار زیاد در رتبه نخست منطقه قرار دارد، خاطرنشان کرد: بیش از سه هزار و ۷۰۰ کتابخانه عمومی در کشور داریم که اگر آن را در کنار دیگر کتابخانه‌های مسجد و غیره در نظر بگیریم با فاصله بسیار زیاد از کشورهای منطقه اول هستیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ میلیون نفر از مردم کشور عضو کتابخانه‌ها هستند، تصریح کرد: سه میلیون نفر از این تعداد اعضای فعال کتابخانه‌ها هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: جایی در ایران اسلامی نیست که متقاضی دایر کردن سینما و کتابخانه وجود نداشته باشد.

اسماعیلی مردم ایران را مردمی فرهنگی با قدمت چند هزار ساله دانست و افزود: ایران فرهنگی ما محدود به مرزهای سیاسی نیست.

وی عنوان کرد: ما هر ساله در نمایشگاه‌های کتاب حضور علاقه‌مندان را از کشورهای مختلف داریم و امیدواریم در برنامه‌های پیش‌رو این فعالیت‌های مشترک را افزایش دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه این وزارتخانه برای توسعه کتابخانه‌های سیار در کشور خبر داد و گفت: با وزیر صنعت، معدن و تجارت توافق کردیم تا کتابخانه‌های سیار را به میزان ۲۰۰ عدد افزایش دهیم.

اسماعیلی  با تأکید بر عزم دولت برای توسعه کتاب‌فروشی‌های کشور از استاندار و شهردار سمنان خواست تا در سال پیش‌رو و در راستای توسعه کتابخوانی از توسعه کتاب‌فروشی‌ها در سطح شهر سمنان حمایت بیشتری از گذشته داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهرهای کشور باید بوی کتاب دهد، خاطرنشان کرد: ما نیز در دولت داریم دنبال می‌کنیم تا این هدف استان به استان با حمایت استانداران و نمایندگان ولی‌فقیه به عنوان رؤسای شورای فرهنگ عمومی محقق ‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های ارزشمند فرهنگی موجود در استان سمنان، این استان را دارای ظرفیت‌های ارزشمندی از مشاهیر و مفاخر بزرگ فرهنگی و اجتماعی دانست و افزود: در راستای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی برای استان سمنان، با برنامه‌ریزی‌های دولت سیزدهم، فاز نخست مجتمع تا قبل از پایان دولت در اختیار مردم این استان قرار می‌گیرد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از شهرستان‌های کشور برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران ثبت‌نام کرده بودند، تصریح کرد: در نهایت این سمنان بود که توانست این عنوان ارزشمند ملی را تصاحب کند.

وی ضمن قدردانی از نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان، استاندار سمنان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برای تلاش در راستای تصاحب عنوان پایتختی کتاب از سوی شهر سمنان، گفت: با این انتخاب امیدواریم فضای فرهنگی و حوزه کتاب و کتابخوانی در این شهر رونق صد چندان بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه همه مسئولان استان سمنان تلاش کردند تا شهر سمنان در همان جایگاه والایی فرهنگی و تمدنی خود قرار بگیرد، تصریح کرد: گویش‌های متعدد یکی از ظرفیت‌های ارزشمند فرهنگی و تمدنی استان سمنان است.

اسماعیلی حوزه فرهنگی را حوزه مزیت مطلق کشور دانست و با بیان اینکه همه مشکلات کشور با نگاه فرهنگی هنری حل می‌شود، تصریح کرد: این نگاه فرهنگی در دولت وجود دارد، چرا که فرهنگ مهم‌ترین عنصر سازنده در جامعه ماست.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=220621

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰