تاریخ : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 26 February , 2024
6

سفر رئیسی به عربستان سعودی/ اولین سفر بعد از ۱۱ سال

  • کد خبر : 219103
  • 21 آبان 1402 - 11:06
سفر رئیسی به عربستان سعودی/ اولین سفر بعد از ۱۱ سال
رئیسی در سفر به عربستان سعودی با محمد بن سلمان دیدار کرد.
جمهوریت-احمدی نژاد در سال ۹۱ به مکه سفر و در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی مشارکت کرد.

رئیسی در سفر به عربستان سعودی با محمد بن سلمان دیدار کرد.

این یک سفر تاریخی است. اولین سفر سیدابراهیم رئیسی به عربستان سعودی، نخستین سفر یک رئیس جمهوری ایران بعد ۱۱ سال، اولین دیدار رئیسی و محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی است.

سفر رئیسی به ریاض به عنوان دیدار دوجانبه انجام نشد بلکه با هدف حضور در نشست فوق العاده سران کشورهای عربی و اسلامی درباره جنگ غزه صورت گرفت.

به دنبال حملات اسرائیل به منطقه غزه ، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی امروز شنبه نشست فوق العاده ای را در سطح سران کشورهای عضو در ریاض برگزار کردند. حملات اسرائیل به غزه تاکنون بیش از ۱۱ هزار کشته برجای گذاشته است.

نشست سران اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی به صورت مشترک و در یک جلسه برگزار شد. رئیسی نیز در این نشست سخنرانی کرد. محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی ریاست نشست را برعهده داشت و نخستین سخنران بود.

رئیسی همچنین در حاشیه این نشست، با محمد بن سلمان ولیعهد و نخست وزیر سعودی دیدار و گفتگو کرد.

این اولین دیدار میان محمد بن سلمان و یک رئیس جمهور ایران بود.

سایت ریاست جمهوری در ایران کمترین خبر خود را به دیدار رئیسی و محمد بن سلمان اختصاص داده است.

سایت ریاست جمهوری در ایران نوشت:

در حاشیه برگزاری نشست مشترک سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض، ملاقاتی بین بن سلمان ولیعهد عربستان و دکتر سید ابراهیم رئیسی برگزار شد.
در این ملاقات توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای، مورد گفتگو و تاکید قرار گرفت و طرفین توافق کردند در آینده به تفصیل موضوعات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای را مورد بررسی دهند.

تهران و ریاض اسفند گذشته با میانجیگری چین، به ۷ سال قطع روابط پایان دادند و روابط دیپلماتیک میان دو کشور دوباره برقرار شد.

به دنبال حمله به سفارت سعودی در تهران درسال ۲۰۱۶ ، ریاض روابط با تهران را قطع کرد.

اعتراضات در تهران به دنبال اعدام یک روحانی شیعه مخالف دولت سعودی به نام نمر النمر صورت گرفت.

سفر قبلی یک رئیس جمهوری از ایران به عربستان سعودی مربوط به سفر محمود احمدی نژاد به مکه در سال ۱۳۹۱ بود. این سفر نیز با هدف حضور در نشست فوق العاده سران کشورهای اسلامی درباره سوریه بود. در آن نشست ، عضویت سوریه در سازمان همکاری اسلامی تعلیق شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری سابق ایران هیچ سفری به سعودی نداشت.

در نشست ریاض درباره غزه، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هم حضور داشت. رئیسی و بشار اسد هم باهم دیدار داشتند.

دیدار رئیسی و رئیس جمهوری مصر

رئیسی در حاشیه نشست ریاض با شماری از سران کشورها از جمله عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.

این نخستین دیدار یک رئیس جمهور ایران با سیسی رئیس جمهوری مصر است.

روابط دیپلماتیک میان ایران و مصر قطع است و  روابط دو کشور در سطح دفاتر حفاظت از منافع است. با این حال در ماه های اخیر موضوع ازسرگیری روابط میان تهران – قاهره دوباره مطرح شده است.

دو کشور در ماه های اخیر تمایل خود را برای ازسرگیری روابط اعلام کرده اند. ازسرگیری روابط ایران و مصر یکی از اهداف سفر پادشاه عمان به تهران هم بود.

خبر رئیسی در دیدار با عبدالفتاح سیسی

سایت ریاست جمهوری ایران خبر دیدار سران ایران و مصر را منتشر کرده است. در این خبر به صورت گسترده به سخنان رئیسی درباره فلسطین اشاره شده است اما سخنان رئیس جمهوری مصر درباره غزه و فلسطین تنها به یک خط اکتفا شده که او گفته است : “در مورد فلسطین، مصر کشوری است که بیش از دیگران از پیامدهای این موضوع آسیب دیده است”.

متن خبر سایت ریاست جمهوری ایران این گونه است:

رئیس جمهور با بیان اینکه انتظار عمومی این است که گذرگاه رفح گشوده شود تا مساعدت‌های جهانی به سمت غزه سرازیر شود، اظهار داشت: بر همگان آشکار است که این آمریکا و رژیم صهیونیستی مانع گشوده شدن گذرگاه رفح برای امدادرسانی به مردم مظلوم و بی‌دفاع غزه هستند، اما بالاخره باید بر این مانع‌تراشی‌ها غلبه کرد.

سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز شنبه در حاشیه نشست مشترک سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض عربستان، در دیدار آقای «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر با تاکید بر ضرورت اتحاد کشورهای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مانعی برای گسترش روابط با کشور دوست مصر ندارد.

رئیس جمهور برگزاری نشست صلح در قاهره را ابتکاری مثبت توصیف کرد که کشورهای غربی مانع به نتیجه رسیدن آن شدند و افزود: نشست صلح قاهره می‌توانست نقطه عطفی در پایان دادن به جنایات صهیونیست‌ها در قتل‌عام زنان و کودکان بی‌دفاع و بی‌گناه غزه باشد، اما کشورهای غربی حامی رژیم صهیونیستی همانگونه که اجازه ندادند شورای امنیت و دیگر سازمان‌های بین‌المللی اقدام موثری در توقف این جنایات انجام دهند، مانع ثمربخشی این نشست نیز شدند.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر نیز در این دیدار با بیان اینکه اراده سیاسی قطعی ما برای ایجاد روابط واقعی با ایران است، گفت: برای این امر وزرای مربوطه را مأمور کرده‌ایم تا پیگیر روابط عمیق بین دو کشور باشند.

رئیس جمهور مصر تصریح کرد: در مورد فلسطین، مصر کشوری است که بیش از دیگران از پیامدهای این موضوع آسیب دیده است.

عکس یادگاری سران شرکت کننده در نشست ریاض – رئیسی در صف اول و نزدیک به مرکز ایستاده است. در نزدیکی رئیسی هم رئیس جمهوری اندونزی  امیر قطر در سمت راست و اردوغان (رئیس جمهوری ترکیه) و محمود عباس رئیس دولت فلسطین ایستاده اند.

 

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=219103

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰