به گزارش دنیای اقتصاد،باید این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد که مشکل کجاست و باید چه کنیم. سرپرست امور فرهنگی، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: موضوع جمعیت و رشد آن نیازمند تفاهم و گفت‌وگوست تا اغنای جمعی حاصل شود. باور داریم که قانون جوانی جمعیت باید اجرا شود و آن را پیگیری خواهیم کرد. حسین‌زاده یزدی تاکید کرد: فعلا قصد داریم موضوع بااهمیت رشد جمعیت را تبیین کنیم و به این ایده برسیم که چگونه قانون به بهترین شکل اجرایی شود. متاسفانه تخصیص‌هایی که باید در راستای قانون جوانی جمعیت داده می‌شد به علت برخی مشکلات قانون، هنوز انجام نشده است.

او گفت: امیدواریم موافقت‌نامه‌ها برای اجرای قانونی جوانی جمعیت زودتر به سرانجام برسد، البته این موافقت‌نامه‌ها بارگذاری و برنامه‌ها و اقدامات نیز مشخص شده است. سرپرست امور فرهنگی، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اگر همه به این باور برسیم که در راستای رشد جمعیت و اجرای قانون آن اقدام کنیم، امسال در اجرای قانون چندین مرحله جلوتر خواهد افتاد و امیدواریم در همین دولت سیزدهم شاهد یک تغییر محسوس باشیم. حسین‌زاده یزدی با تاکید بر اینکه نگاهمان به موضوع جمعیت باید تغییر کند، گفت: باید نقش مادر در جامعه به عنوان یک نقش تاثیرگذار در جامعه تبیین و باید برای فرزندآوری فرهنگ‌سازی شود، زیرا برخی افکار باعث شده تا از این نگاه و فرزندآوری فاصله بگیریم.

جوانی جمعیت یکی از چالش‌های گام دوم انقلاب است

سید منصور حسینی، معاون امور فرهنگی، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور هم در این نشست بیان کرد: جوانی جمعیت یکی از چالش‌های بسیار بااهمیت جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب است که این چالش با کُند شدن آهنگ رشد جمعیت طی سال‌های گذشته کلید خورده است. او افزود: در راستای منویات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری در خصوص تجدید نسل و نیز تسهیل افزایش جمعیت، سازمان برنامه و بودجه در نظر دارد ضمن بررسی تمام ابعاد گفتمان صاحب‌نظران علوم اجتماعی و راهکارهای ارائه‌شده در حوزه موالید و افزایش جمعیت، سلسله نشست‌هایی را با دعوت از متفکران و اندیشمندان جامعه برگزار کند و از نظرات این افراد استفاده کند.

بیشتر بخوانید: