تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
3
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا:

دیگر به دنبال گفت‌وگو با ایران درباره برجام نیستیم؛ توافقی روی میز بود، ایران یا نتوانست یا نخواست با آن موافقت کند

  • کد خبر : 201820
  • 02 مرداد 1402 - 8:57
دیگر به دنبال گفت‌وگو با ایران درباره برجام نیستیم؛ توافقی روی میز بود، ایران یا نتوانست یا نخواست با آن موافقت کند
وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این‌که احیای برجام در شرایط فعلی در دستور کار آمریکا قرار ندارد، گفت که به دنبال گفت‌وگو با ایران در این‌باره نیستیم.

جمهوریت –آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش در حال حاضر در وضعیتی است که دیگر درباره یک توافق هسته‌ای با ایران صحبت نمی‌کند.

وی با اشاره به این‌که احیای برجام در شرایط فعلی در دستور کار آمریکا قرار ندارد، گفت که به دنبال گفت‌وگو با ایران در این‌باره نیستیم.

بلینکن در ادامه گفت: «از زمانی که از برجام خارج شدیم و زمانی که تلاش می‌کردیم به آن برگردیم، تحولات و تغییراتی رخ داده است. اما اساساً کاری که سعی کردیم انجام دهیم این بود که با برخی تغییرات کوچک به توافق موجود بازگردیم».

وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به بدعهدی کشورش در قبال برجام و زیاده‌خواهی‌های واشنگتن در جریان مذاکرات گفت: «یک توافق روی میز بود. ایران یا نتوانست یا نخواست با آن موافقت کند. قرار نیست ما معامله‌ای انجام دهیم. البته هرگونه توافقی باید اهداف امنیتی ما را برآورده کرده و در راستای منافع ما باشد».

وی در ادامه مدعی شد: «بنابراین، ما با حسن نیت تلاش کردیم تا دوباره به توافق بازگردیم. آنها نتوانستند یا نخواستند این کار را انجام دهند. ما اکنون در جایی هستیم که در مورد توافق هسته ای صحبت نمی‌کنیم».

بلینکن افزود: «شاید در آینده این امکان را داشته باشیم که بتوانیم به گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران بازگردیم. در حال حاضر، چنین شرایطی وجود ندارد».

وی با تأکید بر این‌که دیپلماسی بهترین گزینه در برابر ایران است، گفت:‌ «این به آن معنی نیست که گزینه‌های دیگری وجود ندارد و در صورت لزوم از این گزینه‌ها استفاده خواهیم کرد».

 

بیشتر بخوانید

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=201820

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰