تاریخ : چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024
2
فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی:

راه‌های غیردیپلماسی هم در قبال طالبان برای حقابه هیرمند داریم

 • کد خبر : 201798
 • 01 مرداد 1402 - 20:08
راه‌های غیردیپلماسی هم در قبال طالبان برای حقابه هیرمند داریم
یک عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: بحث حقابه در دستور کار یکی از کمیته های شورای عالی امنیت ملی است که راه‌های غیردیپلماسی را داشته باشیم مثلا سفارت طالبان در ایران را تعطیل کنیم و ارتباطات سیاسی، تجاری و اقتصادی مان که از مسیر چابهار از طرق مختلف است را کاهش دهیم.

جمهوریت-یک عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: بحث حقابه در دستور کار یکی از کمیته های شورای عالی امنیت ملی است که راه‌های غیردیپلماسی را داشته باشیم مثلا سفارت طالبان در ایران را تعطیل کنیم و ارتباطات سیاسی، تجاری و اقتصادی مان که از مسیر چابهار از طرق مختلف است را کاهش دهیم.

به گزارش عصر ایران ،فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در مورد حقابه هیرمند، گفت: مدتهاست که مجلس و دولت پیگیر موضوع حقابه هیرمند هستند. پس از هشداری که رییس جمهور به حاکمان افغانستان داد انتظار دولت، مجلس و مردم بر این بود که اتفاقی بیفتد و اقدامی انجام شود ولی متاسفانه اتفاقی نیفتاد.

بخش هایی از گفت و گوی مالکی را  در ادامه می خوانید:

 • آخرین بررسی ها را دو روز قبل در کمیسیون امنیت ملی با حضور امیرعبداللهیان وزیر خارجه داشتیم که در آنجا نمایندگان گلایه کردند که چرا بعد از صحبت رئیس جمهور برخی از دولتمردان و خود سفیر ایران در افغانستان دنبال این بودند که به نوعی حرفهای رئیس جمهور را زیر سوال ببرند و از آن طرف هم به گونه ای رفتار کردند که بگویند همین حرفی که طالبان می زنند درست است. طالبان می گوید آبی نیست در حالیکه طبق گزارشاتی که به ما داده می شود پشت سد کجکی آب وجود دارد.
 • بحث حقابه در دستور کار یکی از کمیته های شورای عالی امنیت ملی است که راه‌های غیردیپلماسی را داشته باشیم مثلا سفارت طالبان در ایران را تعطیل کنیم و ارتباطات سیاسی، تجاری و اقتصادی مان که از مسیر چابهار از طرق مختلف است را کاهش دهیم. ما خیلی از ابزارها را داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم.
 • ما این موضع گیری طالبان را به حساب ملت افغانستان نمی گذاریم چون در گذشته رئیس جمهور قانونی افغانستان یعنی آقای کرزای در جمع فرماندهان آمریکایی و ناتو صراحتا اعلام کرد که اگر ما یک قطره آب داشته باشیم نصف آن برای برادران ایرانی است و اتفاقا در آن چند سال آب به ایران می آمد و آب بین ایران و افغانستان نصف می شد.
 • الان با این موضع گیری که طالبان دارد بیش از حد نباید مماشات داشته باشیم هر آنچه که اینها خواستند ما دادیم حتی بین دوستان فارسی زبان و پشتو زیر سوال رفتیم که خواسته های طالبان یکی پس از دیگری توسط ایران عملیاتی می شود.
 • ما نمی گویم طالبان تحت تاثیر یکسری عوامل غیر افغان که در افغانستان حضور دارند هستند. حرف طالبان همیشه این بود که آمریکایی ها و انگلیسی ها به هر طریقی بین دو کشور اسلامی ایران و افغانستان اختلاف ایجاد می کنند.
 • آمریکا و انگلیس در زمان دولت های قانونی نتوانستند این کار را کنند اما الان این کار را می کنند. اختلافات بیش از حدی که در درون حاکمیت طالبان وجود دارد نیز باعث این قضایا می شود. آنها براساس معاهده موظف هستند آب به ایران بدهند.
 • ما شاهد مرگ تدریجی در منطقه سیستان و بلوچستان هستیم. روستاهای این استان یکی پس از دیگری خالی می شود، روزهای بسیار خطرناکی را برای مردم سیستان و بلوچستان در پیش رو داریم و اولین گام برای حل مشکل مردم این است که باید حقابه عملی شود .
 • بحث تامین آب از دشت تهلاب از مهم‌ترین اقداماتی است که داریم که قرارداد آن با سپاه بسته شده است که اول به زاهدان بیاید و قرارداد آن بسته شود و بعد به سیستان شیفت شود که یکسال طول می کشد و در دراز مدت هم انتقال آب از دریای عمان است که ده درصد پیشرفت دارد و سه چهارسال طول می کشد تا اجرایی شود . البته روی اینها نباید حساب کنیم و باید به هر طریقی حقابه گرفته شود.
 • بحرانی ترین منطقه کشور در حال حاضر سیستان بلوچستان است که باید فکری به حال آن کرد. نگرانی ما از دولتمردان است که دستورات رئیس جمهور در مورد حقابه هیرمند و حل مشکل آب مردم سیستان و بلوچستان را زمین گذاشتند.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=201798

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰