تاریخ : شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 18 May , 2024
1

واکنش«خزعلی» به رتبه ایران در گزارش جهانی «شکاف جنسیتی»/چرا عدالت جنسیتی از برنامه هفتم حذف شد؟

  • کد خبر : 200557
  • 27 تیر 1402 - 8:48
واکنش«خزعلی» به رتبه ایران در گزارش جهانی «شکاف جنسیتی»/چرا عدالت جنسیتی از برنامه هفتم حذف شد؟
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با تاکید بر اینکه عدالت جنسیتی از برنامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خارج نشده است، در پاسخ به سوالی درباره رتبه ایران در گزارش جهانی شکاف جنسیتی ۲۰۲۳، گفت: رتبه ایران را جزو چند کشور آخر اعلام کردند اما این آمار غلط است.

جمهوریت-انسیه خزعلی در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی حذف عدالت جنسیتی از برنامه هفتم توسعه، اظهار کرد: عدالت جنسیتی از برنامه ما خارج نشده است، خواسته بودیم عدالت جنسیتی در برنامه هفتم توسعه ذکر شود اما گفتند چون این امر اجرایی شده است ضرورتی ندارد در برنامه هفتم توسعه بیاید و در مرحله نهایی حذفش کردند.

وی با تاکید بر اینکه معتقدیم با وجود اینکه عدالت جنسیتی اجرایی شده و در حال اجرا است اما به نفع جامعه و زنان است و باید مجددا در برنامه هفتم توسعه ذکر شود، افزود: برخی از پیشنهادات دیگری هم که برای درج در برنامه هفتم توسعه داده بودیم را قبول نکردند تا در برنامه هفتم توسعه بیاید چراکه می‌گفتند این موارد در برنامه ششم اجرا و تمام شده است و از این رو حذفش کردند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری عنوان کرد: عدالت جنسیتی از برنامه ما خارج نشده است. شاخص‌های عدالت جنسیتی به ادارات و دستگاه‌ها ابلاغ شده است و دائما در حال تکامل و رفع نقص است. ما نیز از دستگاه‌ها و مراکز مختلف دولتی در این رابطه گزارش می‌گیریم. در حال کار بر روی  تکمیل شاخص‌های عدالت جنسیتی هستیم.

 

بیشتر بخوانید

 

خزعلی: شاخص‌های عدالت جنسیتی در دقیقه ۹۰ دولت قبل، با عجله و به صورت صوری تدوین شده بود
خزعلی با بیان اینکه ما به صورت عینی  بر روی شاخص‌های عدالت جنسیتی کار کردیم، اظهار کرد: شاخص‌های عدالت جنسیتی در دقیقه ۹۰ دولت قبل، با عجله و به صورت صوری تدوین شده بود. برخی وزارتخانه‌ها در این شاخص‌ها دیده نشده بودند و برخی از شاخص‌ها در قالب عدالت جنسیتی نمی‌گنجید. ما با تک تک وزارتخانه‌ها جلسات متعدد داشتیم و شاخص‌ها را به صورت تخصصی و با توجه به بوم هر دستگاه تدوین کردیم.

واکنش خزعلی به رتبه ۱۴۳ ایران در گزارش جهانی شکاف جنسیتی ۲۰۲۳
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر گزارش جهانی شکاف جنسیتی ۲۰۲۳ و رتبه ۱۴۳ ایران از میان ۱۴۶ کشور، گفت: رتبه ایران را جزو آخرین رتبه‌ها اعلام کردند اما این آمار غلط است.

وی با بیان اینکه ما بررسی کردیم و متوجه شدیم اطلاعاتی که برای این گزارش گرفته‌اند از منابع موثقی نبوده است، ادامه داد: در حال تهیه آمار دقیق مولفه‌های مربوط به شکاف جنسیتی هستیم و سال آینده خودمان آمار واقعی را اعلام خواهیم کرد. آنها آمارشان را برای تهیه گزارش ۲۰۲۳ از برخی گروه‌ها و افراد گرفته‌ بودند که آمارشان آمار دقیق و مطمئنی نیست.

 

بیشتر بخوانید

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=200557

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰