تاریخ : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 22 June , 2024
6

رئیس کل دادگستری تهران: مجموع عفوشدگان محکومین «اغتشاشات» و سایر جرایم در تهران ۱۵ هزار نفر بودند

  • کد خبر : 194083
  • 29 خرداد 1402 - 14:50
رئیس کل دادگستری تهران: مجموع عفوشدگان محکومین «اغتشاشات» و سایر جرایم در تهران ۱۵ هزار نفر بودند
رئیس کل دادگستری استان تهران تعداد افراد عفو شده در استان تهران در قالب عفو گسترده بهمن‌ماه سال قبل را ۱۵ هزار نفر اعلام کرد.

جمهوریت – علی القاصی‌مهر رییس کل دادگستری استان تهران تعداد افراد عفو شده در استان تهران در قالب عفو گسترده بهمن‌ماه سال قبل را ۱۵ هزار نفر اعلام کرد.

القاصی‌مهر گفت: ۱۵ هزار نفر از محکومان اعم از محکومین با متهمین اغتشاشات اخیر و سایر جرایم دیگر در سال گذشته مشمول عفو قرار گرفتند.

رییس کل دادگستری استان تهران که در نشست کمیسیون استانی بررسی عفو، بخشودگی و تخفیف مجازات زندانیان استان تهران صحبت می‌کرد، همچنین گفت: استفاده از فناوری‌های نوین و هوشمندسازی قوه قضاییه از راهبردهایی است که در دوران تحول و تعالی دنبال می‌شود و استفاده از پابندهای الکترونیکی یکی از مصادیق آن است. سال قبل ۲ هزار و ۱۰۵ نفر از زندانیان استان تهران مشمول آزادی با پابند الکترونیکی شدند و این موضوع نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی گفت: فرد زندانی که مشمول پابند الکترونیک می‌شود، به طور کامل آزاد نشده و تحت نظارت سامانه‌های الکترونیک و در دسترس دستگاه قضایی است و در عین حال با حضور در خانواده و اجتماع، فرصت بهتری در مسیر بازاجتماعی شدن و بازگشت به جامعه برای او فراهم می‌شود.

القاصی‌مهر گفت: همه در مقابل خانواده زندانیان مسئول هستیم و برای کاهش آسیب‌های ناشی از زندانی شدن افراد در سال گذشته برای ۷ هزار و ۵۰۰ نفر از زندانیان اشتغال ایجاد شده، که این رشد ۷۶ درصدی نسبت به سال قبل از جمله اقدامات صورت گرفته برای کمک به اصلاح زندانیان و کاهش آسیب های غیر مستقیم ناشی از زندانی شدن افراد به خانواده آنهاست.

رییس کل دادگستری استان تهران در تشریح اقدامات کمیسیون عفو، بخشودگی و تخفیف مجازات زندانیان در سال گذشته گفت: از مجموع درخواست‌ها و بررسی‌های صورت گرفته که به کمیسیون عفو مرکز پیشنهاد شده است، ۱۱۷۲ نفر از زندانیان با تعلیق مجازات، از نهادهای ارفاقی بهره‌مند شدند و ۱۲۱۹ نفر با صدور حکم مشمول آزادی مشروط قرار گرفتند.

وی افزود: در موضوع حمایت از خانواده زندانیان و صیانت و حفظ نهاد خانواده، زندانیان استان تهران در سال گذشته ۲۱ هزار و ۹۶ نوبت به مرخصی اعزام و ۱۱۰۴ نفر از زندانیان نیز به شهرستان های محل اقامت خود منتقل شدند.

القاصی‌مهر با اشاره به اهمیت حضور میدانی و نظارت بر زندان‌های استان تهران گفت: در طی سال گذشته مسئولان قضایی در استان تهران، ۷ هزار نوبت از زندان‌های سطح استان بازدید داشته‌اند که در نوع خود آمار شاخصی است.

وی گفت: در اقدامی منحصربه‌فرد، طی یک روز ۵۳۰ نفر از قضات دادگستری استان تهران در همه بازداشتگاه‌ها حاضر شدند و همه افراد بازداشتی را ملاقات کردند.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=194083

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰