تاریخ : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024
3
واشنگتن:

گزارش ها در خصوص توافق موقت با ایران درست نیست

  • کد خبر : 193443
  • 26 خرداد 1402 - 16:27
گزارش ها در خصوص توافق موقت با ایران درست نیست
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به تعامل دیپلماتیک برای پیگیری همه اهدافش در ارتباط با ایران در هماهنگی کامل با متحدان و شرکای خود ادامه می دهد.
جمهوریت-سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که در مورد برنامه هسته ای ایران، همانطور که گفتم هنوز هیچ توافقی وجود ندارد و گزارش ها در خصوص توافق موقت درست نیست.

به گزارش ایسنا، متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحرکی در زمینه نگرانی‌های مشترک آمریکا و ایران وجود دارد؟ بدون در نظر گرفتن نقش کشورش در ایجاد تنش در منطقه و همچنین خروج یک جانبه آمریکا از برجام و نقض تعهدات آنها گفت که ما می خواهیم اول، ایران گامهایی برای کاهش تنش بردارد که البته این اقدامات شامل محدود کردن (مهار) برنامه هسته ای ای این کشور می شود. دوم اینکه از ایران می خواهیم که آنچه اقدامات بی ثبات کننده در منطقه می‌خواند را متوقف کند.

وی در حالی که مقامات ایران مکررا اعلام کرده اند که ما در جنگ روسیه و اوکراین هیچ طرف جنگ قرار نداریم از ایران خواست آن چه حمایت این کشور از جنگ روسیه علیه اوکراین می‌خواند را متوقف کند.

بر اساس گزارش العالم، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که ایران باید آمریکایی‌هایی را که به ادعای وی به صورت غیر قانونی و به عنوان اهرم سیاسیزندانی کرده را آزاد کند.

میلر در ادامه تصریح کرد: ما به تعامل دیپلماتیک برای پیگیری همه این اهداف در هماهنگی کامل با متحدان و شرکای خود ادامه می دهیم.

این مقام وزارت خارجه دولت بایدن همچنین گفت: اما در مورد برنامه هسته ای ایران، همانطور که گفتم هنوز هیچ توافقی وجود ندارد و گزارش ها در خصوص توافق موقت درست نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه هنوز توافقی با ایران در خصوص آزادی آمریکایی ها وجود ندارد، تصریح کرد: آمریکا به استفاده از تمام ابزار موجود خود از جمله دیپلماسی برای پیشبرد اهداف خود ادامه خواهد داد اما هنوز به نقطه ای نرسیده ایم که بتوانم اعلام کنم.

میلر در واکنش به اظهارات وزیرخارجه عمان نیز مبنی بر اینکه ایران و آمریکا به نهایی کردن توافق برای تبادل زندانیان نزدیک و در حال بررسی جزئیات این توافق هستند، گفت که نمی‌خواهد در خصوص گفت‌وگوهای خصوصی دیپلماتیک اظهار نظر کند اما بازگرداندن آمریکایی هایی که به ادعای وی به صورت “غیر قانونی” بازداشت شده اند، همچنان هدف رئیس جمهور، وزیر خارجه و همه کارکنان وزارت خارجه آمریکا است تا آنها را به خانه برگردانند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه چگونه از غنی سازی ۹۰ درصدی اورانیوم در ایران جلوگیری می کنید؟ گفت: جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای همچنان یک اولویت اصلی ماست. ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است.

وی ادامه داد: دولت قبلی آمریکا متاسفانه برجام را ترک کرد. پیش از آن برنامه هسته ای ایران محدود و کنترل شده بود. ما سعی کرده ایم از طریق دیپلماسی تلاش های ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را محدود کنیم. اما همچنین به صراحت اعلام کرده‌ایم که همه گزینه‌ها روی میز باقی می‌مانند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار که مجدد پرسید اما ایران به سوی غنی سازی ۹۰ درصد در حرکت است، چطور می خواهید جلوی آن را بگیرید؟ تاکید کرد: ما معتقدیم دیپلماسی اولین گزینه است اما همانطور که گفتم گزینه های دیگر را نیز در اختیار داریم.

میلر در پاسخ به سوالی در خصوص تجمع گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران در خارج از وزارت خارجه آمریکا برای سیزدهمین روز متوالی و اینکه آیا آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با آنها دیدار خواهد داشت؟ گفت: همه ما که در وزارت خارجه آمریکا کار می کنیم آنها را مشاهده کرده ایم.

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193443

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰