تاریخ : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024
3

ادعای نیویورک‌تایمز در مورد توافق «غیرمکتوب» ایران و امریکا

  • کد خبر : 193386
  • 26 خرداد 1402 - 11:07
ادعای نیویورک‌تایمز در مورد توافق «غیرمکتوب» ایران و امریکا
نیویورک‌تایمز ادعا کرد که طبق توافق غیرمکتوب، ایران حملات به پیمانکاران امریکایی را در عراق و سوریه متوقف می کند، همکاری با اژانس را گسترش می دهد و از فروش موشک بالستیک به روسیه خودداری می کند؛ در مقابل امریکا نفتکش های حامل نفت ایران را توقیف نمی کند، قطعنامه هم علیه تهران صادر نمی کند.

جمهوریت-نیویورک‌تایمز ادعا کرد که طبق توافق غیرمکتوب، ایران حملات به پیمانکاران امریکایی را در عراق و سوریه متوقف می کند، همکاری با اژانس را گسترش می دهد و از فروش موشک بالستیک به روسیه خودداری می کند؛ در مقابل امریکا نفتکش های حامل نفت ایران را توقیف نمی کند، قطعنامه هم علیه تهران صادر نمی کند.

به گزارش جماران، به نقل از انتخاب، نیویورک‌تایمز مدعی شد: به گفته مقامات سه کشور، دولت بایدن برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران و آزادی آمریکایی‌های زندانی بی سر و صدا با ایران مذاکره کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: هدف آمریکا دستیابی به یک توافق غیررسمی و غیرمکتوب است که برخی مقامات ایرانی آن را «آتش بس سیاسی» می‌نامند. هدف آن جلوگیری از تشدید تنش بیشتر است.

طرح کلی مذاکرات توسط سه مقام ارشد اسرائیلی، یک مقام ایرانی و یک مقام آمریکایی تایید شد. مقامات آمریکایی در مورد تلاش‌ها برای آزادی زندانیان به تفصیل بحث نمی‌کنند، به جز اینکه آن را اولویت فوری ایالات متحده توصیف کنند.

ایران بر اساس توافق جدید – که دو مقام اسرائیلی آن را “قریب الوقوع” توصیف کردند- موافقت خواهد کرد که اورانیوم را فراتر از سطح تولید فعلی خود که ۶۰ درصد است، غنی سازی نکند.

ایران همچنین حملات مرگبار به پیمانکاران آمریکایی در سوریه و عراق توسط نیرو‌های نیابتی خود در منطقه را متوقف می‌کند، همکاری خود را با بازرسان آژانس گسترش می‌دهد و از فروش موشک‌های بالستیک به روسیه خودداری می‌کند.

در مقابل، ایران انتظار دارد که ایالات متحده از تشدید تحریم‌ها، اجتناب کند. توقیف نفتکش‌های خارجی حامل نفت، همانطور که اخیرا در آوریل انجام شد، متوقف کند. به دنبال قطعنامه‌های تنبیهی جدید در سازمان ملل یا آژانس علیه ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای‌اش نباشند.

ایران همچنین از ایالات متحده انتظار دارد که میلیارد‌ها دلار از دارایی‌های ایران را که استفاده از آن‌ها محدود به اهداف بشردوستانه است، در ازای آزادی سه زندانی ایرانی آمریکایی آزاد کند. مقامات آمریکایی چنین ارتباطی بین زندانیان و پول‌های بلوکه شده و یا ارتباط بین زندانیان و مسائل هسته‌ای را تایید نکرده اند.

در همین راستا، ایالات متحده هفته گذشته معافیتی صادر کرد که به عراق اجازه داد ۲.۷۶ میلیارد دلار بدهی خود به ایران را بپردازد. به گفته وزارت امور خارجه، این پول محدود به انتقال به فروشندگان شخص ثالث مورد تایید ایالات متحده برای غذا و دارو برای شهروندان ایرانی خواهد بود.

مقامات ایرانی همچنین تلاش می‌کنند تا حدود ۷ میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی را بدست آپرند که با آزادی زندانیان آمریکایی مرتبط است. به گفته یک مقام ایرانی و چند نفر دیگر که با مذاکرات آشنا هستند، این پول نیز برای استفاده بشردوستانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در یک بانک قطری نگهداری خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193386

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰