تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
3
وزیر راه و شهر سازی؛

کریدورهای راهبردی کشور در نشست اقتصادی روسیه

  • کد خبر : 193342
  • 25 خرداد 1402 - 20:38
کریدورهای راهبردی کشور در نشست اقتصادی روسیه
وزیر راه و شهرسازی در صفحه شخصی خود از پیگیری کریدورهای راهبردی کشور در نشست اقتصادی روسیه خبر داد و پس از انتشار آن،در قالب سخنرانی در نشست یاد شده، وعده خود را محقق کرد و توسعه کریدور شمال به جنوب و موضوعات متعدد دیگر را مطرح کرد.

جمهوریت-وزیر راه و شهرسازی در صفحه شخصی خود از پیگیری کریدورهای راهبردی کشور در نشست اقتصادی روسیه خبر داد و پس از انتشار آن،در قالب سخنرانی در نشست یاد شده، وعده خود را محقق کرد و توسعه کریدور شمال به جنوب و موضوعات متعدد دیگر را مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز برای شرکت در نشست اقتصادی روسیه به سن پترزبورگ آمدم. دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی کشور روسیه و برخی کشورهای شرکت کننده و پیگیری پروژه‌های مربوط به کریدورهای راهبردی کشور در مذاکرات در دستور کار است.”

وزیر راه و شهرسازی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست بین المللی اقتصادی حضور دارد.

بذرپاش امروز با شرکت در نشست ویژه راهگذر بین قاره‌ای شمال-جنوب با حضور وزرای حمل و نقل و ترابری روسیه، جمهوری آذربایجان، هند، قزاقستان و بلاروس ، شش پیشنهاد مشخص را برای تحقق اهداف مورد نظر مطرح کرد که شامل موارد زیر بود

۱- مشارکت سرمایه‌گذاران طرف روسی از جمله صاحبان بار، شرکت‌های حمل‌ونقلی و لجستیکی در پروژه‌های تکمیل و توسعه بنادر جنوبی ایران در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان

۲- تشکیل شرکت‌های مشترک لجستیکی و بنگاههای کوچک و متوسط یا همان SME های فناورانه و کسب و کارهای نوپای دانش بنیان در این حوزه

۳- توسعه فناوری‌های هوشمند و دیجیتال در مناسبات حمل ونقلی و ترانزیتی بین دو کشور با تأکید بر سامانه های رصد بار، استفاده یکپارچه از اسناد الکترونیک حمل و نقل بین المللی از جمله تیر الکترونیک.

۴- مشارکت طرف‌ها در احداث و فعالیت مراکز لجستیک در دو کشور با تأکید بر ظرفیت‌های مناطق آزاد تجاری-اقتصادی و صنعتی و تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در این زیرساخت‌ها، با تأکید بر ایجاد امکانات نگهداری و بسته بندی و فرآوری کالاها به ویژه محصولات کشاورزی و غذایی در این مراکز.

۵- تسهیل در حضور شرکت‌های لجستیکی بین المللی روسیه در ایران: در این خصوص، ایران از فعالیت شرکت‌های لجستیکی روسی که در کشورهای دیگر منطقه و کشورهای فرامنطقه ای فعال می‌باشند، استقبال می نماید و چارچوب‌های حقوقی لازم را در این خصوص، از سوی طرف ایرانی فراهم می‌شود. همچنین، شرکت های توانمند ایرانی آمادگی ایجاد کنسرسیوم با شرکت‌های لجستیکی روسی را دارند.

۶- اقدام مشترک در توسعه کشتیرانی در دریای خزر با اولویت مشارکت در ساخت مشترک شناورها و ایجاد خطوط منظم و ارزان کشتیرانی بین بنادر دو کشور

این نشست با حضور مقامات متعدد از کشور روسیه، پاکستان، آذربایجان، اتحادیه بین المللی حمل ونقل جاده ای IRU  در اوراسیا و انجمن بین المللی حمل ونقل جاده ای برگزار شد.

پیگیری توافقات ایران و روسیه به ویژه تکمیل زنجیره کریدور شمال-جنوب از مهم‌ترین دستاوردهای این سفر به سکانداری وزیر راه و شهرسازی است.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193342

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰