تاریخ : پنجشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 13 June , 2024
4

تولید بنزین یورو ۵ در دستور کار است

  • کد خبر : 193106
  • 24 خرداد 1402 - 16:32
تولید بنزین یورو ۵ در دستور کار است
مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند، گفت: تولید بنزین یورو ۵ در دستور کار است، اما اکنون همان بنزین یورو ۴ را تولید می‌کنیم و تولید بنزین یورو ۵ برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی شده است.

جمهوریت-مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند، گفت: تولید بنزین یورو ۵ در دستور کار است، اما اکنون همان بنزین یورو ۴ را تولید می‌کنیم و تولید بنزین یورو ۵ برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش ایسنا، مجید رجبی امروز در مراسم رونمایی از کاتالیست ساخت ایران RFCC در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا تولید بنزین یورو۵ در دستور کار است؟ گفت: در حال حاضر ۱۶ میلیون لیتر در روز بنزین یورو۴ تولید می‌کنیم و در حال حاضر تولید بنزین یورو۵ در دستور کار اصلی نیست، اما امکان تولید وجود دارد. در این حوزه تولید و عرضه نیز داشتیم و ثابت کردیم که می‌توانیم اما فعلا اعلام شده که بنزین یورو۴ تولید شود.

وی در خصوص کیفیت بنزین با توجه به افزایش مصرف، گفت: در حال حاضر بنزین یورو ۴ کاملا مطابق با استانداردهای اروپایی و مورد نیاز کشور تولید می‌شود که کیفیت خوبی دارد و پایدار است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند با اشاره به کاتالیستی که امروز رونمایی شد گفت: این کاتالیست موجب می‌شود تا در تامین این مقدار بنزین دغدغه نداشته باشیم چرا که اگر این کاتالیست وجود نداشت ممکن بود در تامین کاتالیست با وقفه مواجه شویم.

رجبی تاکید کرد: با تولید کاتالیست بومی تولید بنزین پالایشگاه و سایر تولیدات با یک اطمینان خاطر انجام می‌شود و این موضوع که به ما اعلام شده باشد کیفیت بنزین را کاهش دهیم وجود نداشته است.

وی با بیان اینکه بنزین پالایشگاه تحت نظارت یک سازمان مختص وزارت نفت مورد بررسی قرار می‌گیرد و تا تاییدیه آنها صادر نشود اجازه ارسال وجود ندارد، گفت: کیفیت به هیچ عنوان فدای کمیت نخواهد شد و تولیداتی که داریم را با کیفیت بالا ارائه می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند در پاسخ به این سوال که آیا امکان و برنامه افزایش تولید دارید؟ گفت: خیر در حال حاضر چنین برنامه‌ای وجود ندارد اکنون ۱۲ میلیون گازوئیل دو الی سه میلیون لیتر نفت سفید با کیفیت بالا عرضه می‌شود، همچنین سوخت جت را به مقدار نیاز تولید می‌کنیم. همچنین ۱۸۰۰ تن نیز گاز مایع در این پالایشگاه تولید می‌شود.

رجبی همچنین در صحبت‌های خود در مراسم با بیان اینکه تولید کاتالیست ساخت ایران که امروز از آن رونمایی شد یک محصول با ارزش برای صنعت نفت و پالایش کشور است، اظهار کرد: این کاتالیست توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی و با حمایت پالایشگاه شازند تولید شده است.

به گفته وی استارت این کار ۱۰ سال پیش زده شد و اکنون به محصول نهایی دست یافته‌ایم.

رجبی درباره کاتالیست داخلی سازی شده واحد RFCC گفت: مراحل آزمون و راه‌اندازی این کاتالیست که در فاز ۱۵ راه‌اندازی شده، دو تا سه سال زمان برده است.

وی با بیان اینکه کیفیت نفت کوره تولیدی در سطح استاندارد است، اظهار کرد: با توجه به نیاز کشور نفت کوره تولیدی در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند را در اختیار صنایع قرار داده و بخشی نیز صادر می شود. در حال حرکت به سمت صفر شدن تولید نفت کوره و تبدیل آن به محصولات با ارزش هستیم.

رجبی از رونمایی کاتالیست ایرانی واحد RCD در آینده نزدیک خبر داد و گفت: کیفیت فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند دارای استاندارد یورو ۴ است و در حال حرکت به سمت کسب استاندارد یورو ۵ نیز هستیم.

وی با اشاره به محصولات صادراتی پالایشگاه، گفت: گوگرد، پروپیلن، نرمال هگزان و سوخت کشتیرانی تولیدی در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از جمله محصولات صادراتی این پالایشگاه است.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=193106

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰