تاریخ : سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 21 May , 2024
3

نماینده مجلس:نمی‌شود، حق ملت را خرج «ارز حجاج» کرد

  • کد خبر : 192625
  • 22 خرداد 1402 - 18:01
نماینده مجلس:نمی‌شود، حق ملت را خرج «ارز حجاج» کرد
نوروزی در واکنش به مصرف بدهی عراق به عنوان ارز حجاج می‌گوید: دادن طلب وصول شده ارزی ایران از عراق به حجاج، ایجاد تورم می‌کند، چون آن‌ها این ارز را در داخل، تبدیل به پول نقد و در بازار هزینه می‌کنند.

جمهوریت-نوروزی در واکنش به مصرف بدهی عراق به عنوان ارز حجاج می‌گوید: دادن طلب وصول شده ارزی ایران از عراق به حجاج، ایجاد تورم می‌کند، چون آن‌ها این ارز را در داخل، تبدیل به پول نقد و در بازار هزینه می‌کنند.

به گزارش خبر آنلاین،از طرفی، چون اجناس در عربستان گران‌تر است، حجاج، خریدهای خود از جمله هدایایشان را از ایران خریده‌اند.

  • پس از مدت‌ها کش و قوس و برگزاری جلسات در بالاترین سطوح، بالاخره طلب ایران از عراق وصول شود و حال خبر می‌رسد که دولت بنا دارد بخشی از این منابع مالی را تحت عنوان ارز مسافرتی در اختیار حجاج بگذارد. اکنون این پرسش به ذهن متبادر می‌شود «کشوری که در جنگ سخت اقتصادی قرار دارد و معیشت مردمش سال‌هاست به خطر افتاده، می‌باید چنین رویکردی را با منبع ارزی وصول شده خود داشته باشد؟»

 

  • حسن نوروزی نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس می‌گوید: اگر چنین اتفاقی بیفتد، حرکتی ضدانقلابی و خلاف کرده‌اند. این پول برای کل مردم است و باید در جهت اهداف پایدار ملت ایران هزینه شود. دادن این منبع ارزی به حجاج، ایجاد تورم می‌کند، چون آن‌ها این ارز را در داخل، تبدیل به پول نقد و در بازار هزینه می‌کنند. از طرفی چون اجناس در عربستان گران‌تر است، حجاج خریدهای خود از جمله هدایایشان را از ایران خریده‌اند. از این‌رو بهتر است این بدهی دریافتی را در راه‌های پایداری همچون آب تهران هزینه کنیم که مردم تهران آب نیترات‌دار نخورند.

 

  • نوروزی در پاسخ به اینکه اگر دولت مُصر به تخصیص این ارز به حجاج باشد، مجلس چه واکنشی نشان می‌دهد؟ گفت: فعلاً ما در این باره خبر دقیقی نداریم، اما اگر موضوع برایمان محرز شود، تصمیم خواهیم گرفت. بنده در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هستم و این کمیسیون هم نسبت به این موضوع، بی‌تفاوت نخواهد بود.

 

  • عضو فراکسیون روحانیت مجلس می‌گوید: در قرآن آمده «وَ لِلَّهِ عَلَی النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلاً» حج بر کسی واجب است که مستطیع باشد؛ یعنی مستطیع مالی، جسمی و عقلی. پس اینکه بیاییم طلب ارزی مملکت که حق ملت است را برای حجاج یعنی افرادی که باید مستطیع مالی باشند، خرج کنیم، حتماً کار اشتباهی است.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=192625

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰