تاریخ : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Sunday, 19 May , 2024
2
رئیس کل بانک مرکزی:

بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم

  • کد خبر : 192532
  • 22 خرداد 1402 - 14:10
بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم
فرزین در همایش تثبیت اقتصادی با اشاره به اینکه تثبیت نرخ ارز با مداخله انجام می شود گفت: هم اکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم.

جمهوریت-فرزین در همایش تثبیت اقتصادی با اشاره به اینکه تثبیت نرخ ارز با مداخله انجام می شود گفت: هم اکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم.

به گزارش مهر، محمدرضا فرزین در سی امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی، با اشاره به تثبیت اقتصادی و سیاست‌های اجرایی بانک مرکزی در این خصوص گفت: از روز اولی که در این بانک مسؤولیت گرفتم موضوع تثبیت را در دستور کار قرار دادم.

وی ادامه داد: مجموعه سیاست‌های دولت و بانک مرکزی باید بتواند ثبات را به اقتصاد برگرداند و بی ثباتی شاخص‌های اقتصادی باید رفع شود.

فرزین با بیان اینکه برای مهار تورم باید برنامه داشته باشیم، افزود: تئوری ما هم تثبیت اقتصادی است، ثبات اقتصادی با دخالت شروع می‌شود و نمی‌توان کنار نشست تا اقتصاد به ثبات برسد.

رئیس کل بانک مرکزی هماهنگی اقتصادی را زمینه تثبیت اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: نرخ ارز در بازار غیررسمی موضوع مهمی است که همه را نگران کرده است البته در روزهای اخیر شاهد کاهش این نرخ هستیم.

این مقام مسئول اظهار کرد: برخی به بازار غیررسمی می‌گویند بازار آزاد درحالی که هیچ بازاری در دنیا بدون مقررات نیست و تمام بازارها در دنیا شامل قوانین و مقررات هستند نه اینکه بازاری باشد که هیچ چیزی در آن شناسایی نشده باشد.

وی افزود: کم‌عمق بودن بازار، حساسیت پایین بازار به متغیرهای بنیادی، حساسیت بالا نسبت به اخبار، بستر سفته بازی و استفاده از شبکه اجتماعی برای تعیین نرخ ارز از مهمترین مشخصه‌های بازار غیررسمی ارز است.

فرزین با بیان این که در بازار غیررسمی از سال ۹۰ تا کنون ضریب تغییرات خیلی بالا بوده است؛ گفت: دائم این نرخ تغییر می‌کند و هیچ ثباتی در آن وجود ندارد؛ در ماه‌های اخیر دیدید که یک اظهارنظر غیررسمی و دروغ چطور بازار را بهم می‌ریزد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه هیچ دلیل بنیادی برای تغییر نرخ ارز وجود ندارد؛ تصریح کرد: رابطه عمیقی بین دارایی‌های سرمایه گذاری با نرخ ارز وجود دارد؛ ضریب همبستگی بین دلار با مسکن و خودرو ۷۵ تا ۸۰ درصد است.

به گفته وی، متوسط تغییرات نرخ دلار در بازار غیررسمی در دهه ۷۰ معادل ۲۰.۶ درصد بوده؛ دهه ۸۰ حدود ۲.۷ درصد؛ ۹۰ تا ۹۶ معادل ۲۳.۹ درصد و ۹۷ تا ۱۴۰۱ معادل ۶۱.۱ درصد بوده است.

فرزین با تاکید بر این که رشد متغیرهای واقعی خوب نیست، تصریح کرد: القای ترس و دلهره در جامعه به روال عادی تبدیل شده است؛ در بازار ترس حاکم شده و ما باید از این ترس بترسیم.

وی با بیان اینکه چاره‌ای جز برقراری اعتماد بین سیاستگذار و فعال اقتصادی نداریم و به همین دلیل باید به تثبیت اقتصادی بپردازیم؛ گفت: آرژانتین و شیلی هم به سمت سیاست تثبیت رفتند ولی آرژانتین نتوانست اعتماد را بوجود بیاورد و شیلی موفق بود.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، شروع هر سیاست تثبیتی نرخ ارز است؛ ولی باید سیاست مالی هم با سیاست ارزی هماهنگ شود تا سیاست تثبیت موفق شود.

فرزین ادامه داد: باید فعالان اقتصادی نسبت به آینده پیش بینی دقیقی داشته باشند؛ سیاست پولی و مالی هم باید در خدمت کنترل نقدینگی باشد؛ باید روی مقررات حساس شویم؛ بازارها باید تابع مقررات شوند.

رئیس کل بانک مرکزی، گفت از سال ۸۹ تا ۱۴۰۱ بانک مرکزی معادل ۵۷ میلیارد دلار مداخله ارزی در بازار داشته است. البته مداخله در بازار امری معمول است.

وی با اشاره به ارز ۲۸۵۰۰ تومانی گفت: زمین تا آسمان دلار ۲۸۵۰۰ تومانی با ۴۲۰۰ تومانی فرق دارد؛ ارز مربوط به نفت و کالای اساسی را در مرکز مبادله اختصاص دادیم.

فرزین ادامه داد: فروش‌اسکناس را از طریق سیستم بانکی انجام دادیم که همین امر به آرامش بازار کمک‌کرد و صف‌های طولانی ارز را از بین برد؛ همچنان مداخله حاشیه‌ای در بازار ارز داریم و در مواقعی که فکر می‌کنیم مداخله حاشیه‌ای به کاهش نرخ ارز کمک می‌کند، این کار را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه بالای ۱۰۰ میلیارد دلار منابع ارزی داریم؛ تصریح کرد: باید از منابعی که در کشورهای دیگر داریم استفاده کنیم؛ دستگاه دیپلماسی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است.

فرزین درباره اقدامات آتی در حوزه ارز گفت: توسعه مرکز مبادله ارز و طلا؛ تأسیس صندوق تثبیت، اصلاح سیاست‌های خرید و فروش ارز، از مهمترین اقداماتی است که انجام خواهیم داد؛ البته در بازار طلا هم ورود خواهیم کرد. ولی الان تمرکزمان ارز است.

آخرین عددی که از رشد نقدینگی به دست آمده ۳۱.۱ درصد در سال ۱۴۰۱ است؛ ممکن است برخی بگویند قبلاً گفته بودید ۳۰.۷ درصد بوده ولی با توجه به اصلاحاتی که صورت می‌گیرد امکان تغییر نرخ‌ها وجود دارد. امسال می‌خواهیم در حدود ۲۵ درصد رشد را کنترل کنیم. نرخ رشد نقدینگی در اردیبهشت ماه امسال ۲.۱ درصد بوده که روی نمودار هدف قرار گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: چون همه تأمین مالی بلند مدت را به دوش نظام بانکی انداخته اند پولی برای تسهیلات خرد باقی نمی‌ماند. باید تلاش کنیم تأمین مالی کلان به بازار سرمایه منتقل شود. تسهیلات تکلیفی هم بر مشکلات نظام بانکی می‌افزاید. امسال تلاش داریم که تسهیلات خرد و قرض الحسنه را افزایش دهیم.

وی افزود: برخی بانک‌های ناسالم داریم که هم دولتی است هم خصوصی؛ همه این ایرادات ناشی از سیاست داخلی بانک‌ها نبوده بلکه فشارهای بیرونی هم داشتند؛ باید حتماً ناترازی بانک‌ها اصلاح شود. با دولت هم تفاهم‌هایی در این خصوص انجام دادیم.

امروز سی امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با عنوان «تثبیت اقتصادی، حکمرانی و سیاست گذاری» در بانک مرکزی آغاز شد. محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی، اصغر ابوالحسنی قائم مقام بانک مرکزی و سرپرست پژوهشکده پولی و بانکی و سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی سخنرانان کلیدی روز نخست همایش سیاست‌های پولی و بانکی هستند.

علاوه بر این، در روز نخست همایش چندین نشست تخصصی با حضور اساتید دانشگاه و صاحبنظران اقصادی برگزار خواهد شد.

هدف این همایش ارتقای نظام اقتصادی و ارائه راهکارها برای تحقق ثبات پولی و مالی است و صاحبنظران و اندیشمندان در این همایش در تلاشند با ارائه راهکارهایی، گامی در جهت تسهیل تصمیم‌سازی برای برقراری ثبات اقتصادی کشور بردارند.

همچنین چارچوب سیاست پولی برای تثبیت اقتصادی، چارچوب سیاست مالی برای تثبیت اقتصادی، سیاست ارزی و تثبیت اقتصادی، نظام بانکی و تثبیت اقتصادی، حکمرانی و ثبات اقتصادی از جمله محورهای اصلی سی امین همایش سیاست‌های پولی و ارزی به شمار می‌روند.

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=192532

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰