تاریخ : پنجشنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Thursday, 25 April , 2024
2
کارشناس اسرائیلی:

کشف معدن لیتیوم در ایران معادلات قدرت در منطقه را تغییر می دهد

  • کد خبر : 192409
  • 21 خرداد 1402 - 18:59
کشف معدن لیتیوم در ایران معادلات قدرت در منطقه را تغییر می دهد
کشف معدن لیتیوم در ایران معادلات قدرت را در منطقه و جهان به نفع ایران تغییر خواهد داد و اسرائیل از نزدیک چگونگی تلاش تهران برای استفاده از این کشف به نفع خود را زیر نظر دارد.
جمهوریت-کشف معدن لیتیوم در ایران معادلات قدرت را در منطقه و جهان به نفع ایران تغییر خواهد داد و اسرائیل از نزدیک چگونگی تلاش تهران برای استفاده از این کشف به نفع خود را زیر نظر دارد.

به گزارش عصرایران ،کشف معدن لیتیوم در ایران از نظر یک کارشناس اسرائیلی مسایل ژئوپلتیک ، به منزله یک تغییر بزرگ ژئوپلیتیک در معادلات منطقه ای و حتی جهانی است.

“آنات هوچبرگ ماروم” کارشناس ژئوپلیتیک اسرائیلی  در این باره به روزنامه اسرائیلی معاریو گفت: کشف معادن در لیتیوم ایران می تواند به تغییر توازن قدرت منطقه ای منجر شود و موقعیت بی سابقه ژئوپلیتیک و اقتصادی به تهران بدهد.

وی افزود که اسرائیل از نزدیک چگونگی تلاش تهران برای استفاده از این کشف به نفع خود را زیر نظر دارد.

روزنامه معاریو اسراییل در این باره نوشت: قدرت نظامی ایران و آب شدن یخ روابط ایران با کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر و همچنین تمرینات نظامی این کشور در دریا، از جمله با هند و پاکستان، نگرانی قابل توجهی برای اسراییل به وجود آورده است.

این روزنامه همچنین خاطرنشان کرد که ایران در حال تقویت روابط راهبردی خود با روسیه و چین، در کنار روابط نزدیک خود با اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان اسلام است.

انتظار می رود که موقعیت اقتصادی و نفوذ ژئوپلیتیکی ایران به زودی بیشتر شود، به ویژه با توجه به کشف یک معدن عظیم لیتیوم در استان همدان حاوی ۸٫۵ میلیون تن از این ماده معدنی گرانبها، که آن را به دومین کشور دارنده ذخائر لیتیوم جهان پس از شیلی تبدیل می کند.

بنابراین، این اکتشاف نه تنها از آن جهت حائز اهمیت است که ۱۰ درصد از این ذخایر طلای سفید جهان را در اختیار دارد که در حال حاضر حدود ۸۹ میلیون تن تخمین زده می شود، بلکه به این دلیل است که پتانسیل ضربه زدن به اقتصاد ایران را کاهش داده و اثرات تحمیلی تحریم را کاهش می دهد که یک برگ برنده برای جمهوری اسلامی محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=192409

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰