تاریخ : شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 24 February , 2024
5

واکنش همسر رئیسی درباره اتفاقات اخیر درباره حجاب

  • کد خبر : 185136
  • 01 اردیبهشت 1402 - 11:59
واکنش همسر رئیسی درباره اتفاقات اخیر درباره حجاب
همسر رئیس جمهور استفاده از راهبرد نفرت را نقطه مشترک تجددگرایی و سنت‌گرایی دانست و نمود آن را در استهزا، ایجاد ترس و اعلام خسارات‌ برشمرد و اظهار داشت: این راهبردهای مشترک در اتفاقات اخیر کشور به خصوص در بحث عفاف و حجاب هم از سوی این نوع کفر وجود داشت.

جمهوریت – نخستین محفل بانوان قرآنی جهان اسلام «خیرات حسان» با حضور جمیله سادات علم الهدی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، حافظان و قاریان از ایران و چند کشور در تالار وحدت عصر پنجشنبه ۳۱ فروردین‌ماه برگزار شد.

به گزارش فارس، در ابتدای این مراسم، مائده و مهدیه گنجعلی دو خواهر نوجوان به عنوان چهره‌های قرآنی که از سنین کودکی حفظ قرآن را شروع کردند، به تلاوت آیاتی از سوره حشر پرداختند.

همچنین ثنا و حدیث نظری ۲ خواهر نوجوان دیگر به عنوان حافظان قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در این مراسم بین‌المللی اجرای برنامه داشتند.

در ادامه احد سالم که رتبه دوم‌ ترتیل کشور عراق را کسب کرده، به عنوان بانوی قاری جهان اسلام حضور یافت و به تلاوت آیاتی از قرآن پرداخت. رقیه محمد جمعه هم بانوی قاری دیگر از کشور عراق بود که در مراسم به قرائت قرآن پرداخت. همچنین گروه تواشیح صهبا و ریحانهالنبی در این محفل قرآنی اجرا داشتند.

دشمن با ایجاد نفرت و مودت دروغین به مقابله با حجاب دست زد

در ادامه جمیله علم‌الهدی برگزاری این‌ نوع محفل‌ها را پاسخ به یک امر مهم دانست و بیان داشت: چند سالی است که یک سوال مهم مطرح شده و آن این است که آیا بازگشت به دین اسلام، بازگشت به سنت کهن است؟

وی افزود: در این زمینه ۲ نوع نگاه وجود دارد و سؤال این است آیا دین همان‌ سنت است و اینکه چه نسبتی بین دین و مدرنیته برقرار است و اسلام و مدرنیسم چطور کنار یکدیگر قرار می‌گیرد؟

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه پیش از این دین به عنوان سنت در نظر گرفته شده و خیلی از نمادهای استفاده شده نیز این‌ نگاه را تقویت کرده است، اظهار داشت: بسیاری تلاش کردند، نشان دهند دین و تجدد قابل جمع است. اما بهتر است در این‌ باره از خود قرآن سؤال کنیم که نسبت قرآن با سنت و تجدد چیست؟

وی با بیان بحث تقابل تجدد و سنت‌گرایی با دین که در قرآن کریم هم به آن پرداخته شده است، با اشاره به آیات ۲۵ سوره انعام، ۳۱ سوره انفال، ۲۴ سوره نحل و ۱۶۸ سوره صافات ابراز داشت: سنت‌گرایی هم مانند تجددگرایی با دین تقابل دارد. کفر تجددگرا و سنت‌گرا شباهت دارند که در این زمینه می‌توان به استهزا اشاره کرد. چنانکه این ۲ جریان وقتی با قرآن مواجه می‌شدند می‌گفتند؛ این اساطیر الاولین است و قبلاً هم گفته شده است.

علم الهدی استفاده از راهبرد نفرت را نقطه مشترک تجددگرایی و سنت‌گرایی دانست و نمود آن را در استهزا، ایجاد ترس و اعلام خسارات‌ برشمرد و اظهار داشت: این راهبردهای مشترک در اتفاقات اخیر کشور به خصوص در بحث عفاف و حجاب هم از سوی این نوع کفر وجود داشت.

وی گفت: در مواجهه و تقابل دیگر تجددگرایی و سنت گرایی با دین، مطابق نظر قرآن کریم آنها از راهبرد دیگری با عنوان مهرفروشی و اعلام مودت دروغین بهره می‌برند که این مدل راهبرد هم در حوادث اخیر چند ماهه هم بروز و ظهور داشت.

این عضو هیأت علمی دانشگاه در ادامه به تشریح راهبردهای الهیات جبر و الهیات اعتباربخشی از سوی تجددگرایان و سنت گرایان پرداخت و تصریح کرد: چرخه‌های حذف و اضافه همواره در آفرینش انسان بوده و تا روز قیامت یک‌ مسیر تکاملی وجود دارد که به فعل الهی در جریان است.

وی افزود: همه انسان‌ها باید نقش خود را در این جریان تعریف کنند و در قرآن نیز اقوام بر اساس عملیات ذهنی خود شناخته می‌شوند.

علم الهدی از قرآنی که توسط ۲۶‌ نفر از کاتبان و خوش‌نویسان در یکسال گذشته تقریر شده بود، رونمایی کرد. همچنین با حضور او، از زنان فعال و جهادگر قرآنی کشورهای مختلف اسلامی در حوزه حفظ، قرائت و پژوهش های قرآنی تجلیل و قدردانی شد.

بیشتر بخوانید:
لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=185136

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰