تاریخ : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 22 April , 2024
8

هزینه‌های چند میلیونی برای سرویس‌های مدارس

  • کد خبر : 165088
  • 03 مهر 1401 - 9:50
هزینه‌های چند میلیونی برای سرویس‌های مدارس
ماهانه سه میلیون باید برای هرکدام از آنها بپردازم، این رقم سنگینی است. یعنی ماهانه ۶ میلیون تومان باید فقط برای رفت و آمد فرزندانم بپردازم.

جمهوریت – هزینه‌های چند میلیونی برای سرویس‌های ایاب و ذهاب مدارس این روزها به مشکلی جدی برای خانواده‌ها تبدیل شده است.

هر ساله با نزدیک شدن به اول مهر موضوعات مربوط به دانش آموزان مورد توجه خانواده‌ها و نهادهای مربوطه قرار می‌گیرد، والدین از شهریورماه در تکاپوی ثبت نام دانش آموزان در مدارس، خرید روپوش و لوازم التحریر و گرفتن سرویس مدرسه هستند. اما خانواده‌ها امسال با توجه به ۲ سال دوری دانش آموزان از مدرسه به دلیل کرونا با رقم‌های بسیار بالا نسبت به قبل برای سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان رو به رو شدند.

در حال حاضر خانواده‌ها حتی برای مسافت‌های کوتاه هم باید از ۴ تا ۶ میلیون تومان برای ایاب و ذهاب دانش آموزان متحمل شوند که این رقم به علاوه میزان هزینه دانش آموزان برای روپوش و همچنین لوازم التحریر برای خانواده‌ها گران تمام می‌شود. در این میان برخی از خانواده‌ها با شنیدن نرخ بالای سرویس ایاب و ذهاب مدارس از دریافت این خدمت پشیمان می‌شوند اما بسیاری دیگر از والدین شاغل مجبور به پرداخت چنین رقم‌هایی می‌شوند.

این درحالی است که براساس اعلام استانداری، ساعت آغاز به کار مدارس ابتدایی از ۸:۳۰ و مدارس متوسطه ساعت ۷:۳۰ و همچنین ساعت آغاز به کار کارمندان دولت پیش از این زمان یعنی حدود ساعت ۷:۳۰ صبح اعلام شده است که در این صورت بسیاری از خانواده‌ها ناگزیر پیش از دانش آموزان باید در محل کار حضور یابند و امکان تردد دانش آموز با خانواده ممکن نیست.

همچنین مشکل دیگر در این خصوص این است که یک رقم مشخص برای هزینه سرویس ایاب و ذهاب مدارس وجود ندارد، افزایش قیمت سرویس‌ها در شوراهای شهر مشخص می شود اما درصد در مدارس مختلف متفاوت است. بطور مثال شورای شهر تهران امسال افزایش ۲۵ درصدی شهریه سرویس های مدارس را اعلام کرده که بازهم درخصوص خدمت دهی با توجه به مسافت ابهامات بسیاری وجود دارد.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جشن غنچه‌ها در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره افزایش هزینه سرویس مدارس، اظهار کرد: هزینه سرویس مدارس براساس نرخ مصوب شورای شهر انجام می‌شود.

وی افزود: در نهایت مقرر شد مواردی که باعث افزایش قیمت می‌شود بررسی شود و برای کاهش قیمت اقدام شود.درصد قابل توجهی از قیمت سرویس مدارس کاهش پیدا کرده است و اگر اضافه از مردم گرفته شده است باید مسترد بازگردادنده شود.

 

نظر والدین درباره هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان

در واقع با افزایش بسیار هزینه سرویس ایاب و ذهاب مدارس، تردد دانش آموزان برای خانواده‌ها به موضوعی مهم و البته پردردسر تبدیل شده است.

در این میان خانواده‌هایی هم هستند که بیش از یک فرزند مدرسه‌ای دارند و باید ماهانه هزینه بسیاری را متحمل شوند.

خانواده های بسیاری در روزهای اخیر در تماس‌های مکرر خود با خبرآنلاین درباره هزینه های سرویس ایاب و ذهاب مدارس فرزندان خود ابراز ناراحتی کرده‌اند.

مهتاب یکی از مادرانی است که در شورای مدرسه فرزند دختر خود همکاری می‌کند، او در خصوص انتخاب راننده سرویس و تعیین هزینه می‌گوید: شورای مدرسه هر سال سعی می کند که رانندگان مطمئنی را برای مسیرها انتخاب کند، همچنین اینکه قیمت هم براساس مصوبه شورای شهر انتخاب می شود.

او ادامه داد: بسیاری از رانندگان را پیمانکاران در شهرداری به ما معرفی می کنند و با توجه به افزایش کلی هزینه ایاب و ذهاب، قیمت سرویس‌های دانش آموزان هم افزایش یافته است که موجب نارضایتی بسیاری از خانواده‌ها شده است.

آرزو یکی از مادرانی است که از هزینه سرویس مدرسه خود ناراضی است، او کارمند است و مجبور است که از برای تردد فرزند خود از سرویس استفاده کند.

آرزو در این خصوص می گوید: ماهانه ۳ میلیون تومان باید برای فقط برای هزینه رفت و آمد پسرم پرداخت کنم، با وجود اینکه هزینه مربوط به خرید لوازم التحریر و کتاب های کمک آموزشی هم به آن اضافه می شود.

او می گوید: براساس اعلام استانداری ساعت شروع به کار مدارس ابتدایی ۸:۳۰ صبح اعلام شده و براین اساس من برای رسیدن به محل کارم ۲ ساعت قبل‌تر از خانه خارج شوم و خودم دیگر نمی توانم فرزندم را به مدرسه ببرم تا در هزینه رفت و آمد صرفه جویی کنیم.

آرزو با ناراحتی بیان کرد: بر این اساس پسرم باید من و همسرم را راهی محل کار کند و برای رفت و آمد هم حتما از سرویس استفاده کند.

عاطفه یکی دیگر از مادران کارمندی است که برای ایاب و ذهاب پسر کلاس اولی اش با مشکل مواجه شده است، او در این باره می گوید: می خواستم صبح ها خودم فرزندم را به مدرسه ببرم و فقط ظهرها از سرویس استفاده کنیم تا در میزان هزینه صرفه جویی شود اما این امکان وجود ندارد.

او ادامه می دهد: ماهانه ۴ میلیون هزینه سرویس رقم بسیار بالایی است، دانش آموزان مخارج دیگری هم دارند. بنابراین این رقم برای ما بسیار سنگین است و چاره ای هم جز پذیرش موضوع نداریم.

مهدی یکی از پدرانی است که نسبت به هزینه سرویس مدارس ابراز ناراحتی می کند، او در این خصوص می گوید: ۲ فرزند مدرسه ای دارم که خودشان نمی‌توانند رفت و آمد کنند، با توجه به اینکه من و همسرم باید زودتر از او از خانه خارج شویم، باید برای آنها سرویس بگیرم.

او ادامه می‌دهد: اما ماهانه سه میلیون باید برای هرکدام از آنها بپردازم، این رقم سنگینی است. یعنی ماهانه ۶ میلیون تومان باید فقط برای رفت و آمد فرزندانم بپردازم.

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=165088

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰