تاریخ : جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 24 May , 2024
14
پروانه سلحشوری مطرح کرد:

ارتباط گشت ارشاد با فشارهای اقتصادی

  • کد خبر : 159247
  • 28 تیر 1401 - 11:38
ارتباط گشت ارشاد با فشارهای اقتصادی
پروانه سلحشوری (نماینده سابق مجلس) درباره گشت ارشاد: می‌خواهند فشار اقتصادی را به حاشیه ببرند

جمهوریت – پروانه سلحشوری (نماینده سابق مجلس) در گفتگو با اعتماد آنلاین گفت:

*خانم سلحشوری این روزها گشت ارشاد، شیوه اجرا و برخورد آن با واکنش‌های فراوانی روبه‌رو شده و به نظر می‌آید برخوردها درباره حجاب هم شدت گرفته است. شما در حالت کلی با این رفتارها موافق هستید؟ دلیل شدت گرفتن این برخوردها را چه می‌دانید؟

به نظرم اساساً پرداختن به این موضوع، چه از طریق رسانه‌های داخلی و چه خارج و چه حتی از سوی خود اصولگرایان، بیشتر برای به حاشیه بردن مسائل اصلی کشور است. الان مسائل اقتصادی واقعاً تاب و توان مردم را گرفته است؛ همین چند روز پیش یک خانواده پنج نفره خودکشی کرده‌اند. به نظر من اینها مسائل اصلی هستند و باید برجسته شوند؛ کشوری که هر روز به سمت فقیرتر شدن می‌رود و مردم هم هر روز درمانده‌تر می‌شوند.

به نظرم باید به اینها فکر کرد، وگرنه این بحث حجاب مساله‌ای ۴۰ ساله است که هر چند وقت آن را به شکلی مطرح می‌کنند و دوباره فشار آن کم می‌شود. باید دید اینکه الان فشار اجتماعی را روی مردم زیاد می‌کنند، بیشتر به چه دلیل و با چه هدفی است؟ من فکر می‌کنم می‌خواهند مسائل اصلی را به حاشیه ببرند که ما درگیری‌ها و دغدغه‌های اصلی مردم و به‌خصوص طبقه فرودست را نبینیم، هرچند که این شرایط کمر طبقه متوسط را هم شکسته است. وقتی یک شانه تخم‌مرغ صد هزار تومان می‌شود، وقتی یک لیتر روغن بالای صد تومن شده، چه کسی می‌خواهد جواب مردم را بدهد؟ چه کسی مسئول این وضعیت است؟

به این دلایل فکر می‌کنم وقتی ما پروژه‌ای را تحت این عنوان باز می‌کنیم در این راستا قدم برمی‌داریم؛ ما باید این مساله را مطرح کنیم چرا در کشوری با این همه ثروت، درصد فقرا این‌قدر در حال افزایش است؟ چرا باید نه هوای سالم داشته باشیم، نه غذای سالم و نه آب سالم؟ الان از آن هرم مازلو، ابتدایی‌ترین مسائل را به دغدغه تبدیل می‌کنند. چرا تورم ما باید در دنیا بی‌سابقه باشد؟ چرا باید شادی مردم حداقل باشد؟ این چراها را پاسخ دهند.

*شما هم جامعه‌شناس هستید و هم اینکه در مجلس بودید و شاید از روند تصمیم‌ها و هدف برخی کارهای سیاسی دقیق‌تر آگاه باشید. برداشت شما این است که این شدت گرفتن برخوردها درباره حجاب، پوششی برای به حاشیه بردن فشارهای اقتصادی مردم است؟ این برداشت از سخن شما درست است؟

بله، یکی این است و نکته دوم هم این است که اینها باید توجه نیروهای همراه خود را هم به نحوی جلب کنند. برای همین متاسفانه اصل خود انسان‌ها و دین انسان‌ها ارزشی ندارد، اما چنین مساله‌ای را برجسته می‌کنند.

*شما فکر می‌کنید در این شرایط چه باید کرد؟ کمپین‌هایی از سوی گروه‌ها و دسته‌های مختلف هم راه افتاده است، پیشنهاد شما چیست؟

من فکر می‌کنم این اجتماع آبستن حوادث است و تحولات مسیر را خود را پیش می‌برند. حالا ممکن است این رفتار حاکمیت منجر به تغییری در حرکت جامعه و مسیر تحولات بشود که البته اینجا و ادامه بحث را نه من می‌توانم دقیق مطرح کنم و نه شما امکان انتشار دارید. معمولاً هم این سخنان به گوش مخاطبی که باید برسد، نمی‌رسد و کارایی خود را ندارد. بنابراین باید اجازه دهیم که در خود جامعه تغییر و تحول رخ دهد تا بتوانیم یک تحول بنیادین در سطح کلان ببینیم. همان صحبتی که در نطق آخر مجلس گفتم و باز تاکید می‌کنم که این جامعه همیشه یک بستر شورشی در خود دارد، به این دلیل که تحولات در خود جامعه و خود مردم رخ نمی‌دهد و تا این تحول بنیادین رخ ندهد در سطح کلان هم اتفاقی رخ نخواهد داد و هر حکومتی هم باشد تفاوتی ایجاد نمی‌شود. این مهم است که چندان به آن پرداخته نمی‌شود و اینکه الان شرایط برابری هم وجود ندارد و نمی‌شود مسائل را بررسی و باز کرد.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=159247

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰