تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024
3
رضایی کوچی :

برای قیمت مصوب بلیت هواپیما قانون‌‌گذاری می‌کنیم

  • کد خبر : 239608
  • 29 خرداد 1403 - 12:38
برای قیمت مصوب بلیت هواپیما قانون‌‌گذاری می‌کنیم
نماینده مجلس دوازدهم با بیان اینکه تنها مانع افزایش سرسام آور قیمت بلیت هواپیما وزارت راه و شهرسازی بود که با رای اخیر دیوان این مانع بر سر سودجویان هم برداشته شد، گفت:‌با قانون‌گذاری در مجلس برای تعیین قیمت مصوب بلیت، رای دیوان را تغییر می‌دهیم.

جمهوریت-محمدرضا رضایی کوچی، نماینده مجلس دوازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی درباره رای دیوان عدالت اداری مبنی بر سلب اختیارات وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت بلیت هواپیما و اینکه ستاد تنظیم بازار مجاز به نرخ‌گذاری در بخش حمل‌ونقل هوایی داخلی نیست، اظهار داشت: اگر در این شرایط عرضه و تقاضا، قیمت بلیت هواپیما آزاد شود، در بازار واویلا می‌شود.

وی با اشاره فاصله زیاد عرضه با تقاضا و کمبود عرضه با توجه به وضعیت ناوگان هوایی کشور، ادامه داد: تنها مانع افزایش سرسام آور قیمت بلیت هواپیما وزارت راه و شهرسازی بود که با این رای دیوان این مانع بر سر سودجویان هم برداشته شد.

رییس کمیسیون عمران مجلس یازدهم گفت: از آنجایی که عرضه و تقاضا هیچ تناسبی با هم ندارند، اگر دولت به قیمت‌گذاری ورود نکند، قیمت بالا می‌رود. تا زمانی که تعادلی بین عرضه و تقاضا ایجاد نشود، قیمت‌گذاری یکطرفه یا به سمت یک طرف خواهد بود. با این رای دیوان، از این پس ایرلاین‌ می‌تواند به تنهایی تصمیم بگیرد که چه نرخی را برای مسیرهای مختلف پروازی تعیین کنند و در این شرایط مردم فشار زیادی را متحمل خواهند شد.

رضایی کوچی افزود: با این تصمیم، بحث نظارت هم زیر سوال می‌رود چراکه رای دیوان به معنای این است که دولت دیگر نمی‌تواند دخالتی در قیمت‌گذاری‌ها داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه مجلی این موضوع را رها نمی‌کند و اجازه آزاد شدن نرخ بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی را نخواهد داد، گفت: در مجلس قانونی برای تعیین نرخ مصوب برای بلیت هواپیما تهیه و مصوب خواهیم کرد وگرنه به طور سرسام آور قیمت‌ها افزایش می‌کند و از نظارت خارج خواهد شد.

نماینده مجلس دوازدهم ادامه داد: با قانون‌گذاری در مجلس برای تعیین قیمت مصوب بلیت، رای دیوان را تغییر می‌دهیم. اگر دولت در این باره لایحه‌ای داشته باشد مجلس آن را دنبال می‌کند و در غیر این صورت هم مجلس این موضوع پیگیری می‌کند و با طرح جلوی افزایش افسارگسیخته بلیت را به صورت قانونی می‌گیرد. همانطور که با قانون ساماندهی زمین، مسکن و اجاره‌بها سقفی برای قیمت اجاره تعیین کرد در این موضوع هم ورود می‌کنیم.

رضایی کوچی در پاسخ به این سوال که مدیران ایرلاین‌ها مدعی هستند که آزادسازی نرخ بلیت هواپیما قانون برنامه پنجم است و تا زمانی برنامه‌های توسعه این قانون را لغو نکنند، این قانون همچنان ادامه‌دار است، با این وجود چرا در برنامه هفتم این حکم لغو نشد، اظهار داشت: این مشکل را با طرح و قانون گذاری در مجلس حل می‌کنیم تا بلیت هواپیما همچنان نرخ مصوب داشته باشد و تعیین نرخ مصوب برای بلیت نیاز به قانون گذاری دارد و اگر دولت هم فکری در این باره نکند، مجلس همچنان به دنبال حفظ منافع مردم و مسافران خواهد بود تا با این وضعیت ناوگان و کمبود عرضه، قیمت‌ها را کنترل کند و به طور قطع جلوی آزاد شدن قیمت بلیت هواپیما را در مجلس می‌گیریم.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=239608

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰