تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
3
زاکانی:

طرح جدید در صورت نهایی شدن جایگزین پل حافظ می‌شود

  • کد خبر : 223550
  • 05 دی 1402 - 14:13
طرح جدید در صورت نهایی شدن جایگزین پل حافظ می‌شود
شهردار پایتخت در حاشیه دویست و سومین جلسه شورای شهر تهران پیرامون مسائل متعدد شهر توضیحاتی ارائه داد.

جمهوریت-شهردار پایتخت در حاشیه دویست و سومین جلسه شورای شهر تهران پیرامون مسائل متعدد شهر توضیحاتی ارائه داد.

علیرضا زاکانی در حاشیه دویست و سومین جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه خوی اسرائیل با خون آشامی عجین است، اظهار کرد: ۸۰ روز است که مردم غزه توسط رژیم صهیونیستی به بدترین شکل به شهادت می رسند و ما خواستار استیفای حقوق مردم مظلوم فلسطین هستیم.

وی با بیان اینکه امروز بیستمین سالروز زلزله بم است، یادآور شد: امیدواریم با مصونیت بخشیدن، علاج مقابله با بحران ها را داشته باشیم. در تهران چند دسته اقدام داریم که یک دسته مربوط با کالبد شهر است.

شهردار تهران تاکید کرد: ۱۷ درصد مساحت شهر تهران بافت ناپایدار است که بخشی از آن در بافت فرسوده قرار دارد.

وی ادامه داد: بافت فرسوده با بافتی جایگزین می شود که با چارچوب های درست ساخته می شود که ایمنی، آسایش و رفاه را به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر نوسازی به دنبال بازسازی و مقاوم سازی هستیم

زاکانی با بیان اینکه بازیابی شناخت در مورد ساختمان ها با محوریت ۱۶ هزار ساختمان در دستور کار قرار گرفته است، گفت: نزدیک به دو هزار ساختمان بررسی شدند و مشخص شد که هریک چه وضعیتی دارند. لذا علاوه بر نوسازی به دنبال بازسازی و مقاوم سازی هستیم.

شناسایی نقاط حادثه خیز و بحران‌زا در حوادث توسط سازمان مدیریت بحران

وی افزود: گام سوم ما رفع خطر است که تمهیدات جدی صورت گرفته و عارضه یابی انجام شده است، به طوری که شناسایی نقاط حادثه خیز و بحران‌زا در مواقع حوادث توسط سازمان مدیریت بحران در حال انجام است.

زاکانی با اشاره به آموزش های گسترده ایمنی در تهران، خاطرنشان کرد: امروز تفاهم نامه ای بین شورا، شهرداری و هلال احمر منعقد شد تا آموزش ها در بهترین سطح و گسترده ترین جغرافیا دنبال شود.

وی ادامه داد: سالانه مانورهای مختلفی برگزار می شود که به دنبال این هستیم که به صورت جدی آن را دنبال کنیم. لذا ما در مصونیت بخشی، آموزش و… گام برداشته ایم و امیدواریم بتوانیم امور را تسریع ببخشیم.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه ما در حوزه کالبد شهر اقداماتی را انجام می دهیم، گفت: بهره مندی از لرزه‌نگارها را برای پیش بینی حواث زودتر از زمان وقوع دنبال کرده ایم تا بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم. سازمان مدیریت بحران گلوگاه‌هایی داشت و سوله ها درگیر اموری غیر از بحران شده بود که پیگیری کردیم تا سوله‌ها کارکرد خود را داشته باشند.

وی در خصوص حضور مجریان ذی صلاح در ساختمان‌ها، گفت: در سال‌های اخیر تصمیمات سخت‌گیرانه بسیار درستی صورت گرفت و وظایف تفکیک شد که بخشی از آن برعهده شهرداری و بخشی برعهده سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی است. ساخت و ساز جدید بر مبنای ایمنی و استحکام است. آنچه در مقررات ملی ساختمان وجود دارد باید اعمال شود و هرجا غیر از این عمل شود تخلف است. اگر استثنایی وجود داشته باشد از ظرفیت قانونی خود استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به نامه‌نگاری شهرداری با ارتش، یادآور شد: انتظار داریم فارغ از سلایق آنچه در شهرداری می‌گذرد را علمی دنبال کنیم. در دوشان تپه، ده ها سال فرود هواپیما به دلیل وجود ساختمان های پیرامون انجام نشده و این مجموعه از حیض انتفاع خارج شده است.

امکان فرود پرنده های بال متحرک در دوشان تپه فراهم است

شهردار تهران با بیان اینکه ارتش، ستاد فرماندهی کل قوا و دستگاه های مربوطه به این موضوع اذعان دارند، گفت: ساخت شهری شرایط باند دوشان تپه را متفاوت کرده است. اینکه این اقتضا در زمان بحران ضروری است کاملا درست است. در همین راستا با ارتش تفاهم کردیم که احیای این بافت به گونه ای باشد که باند برای پرنده های بال متحرک امکان بهره برداری داشته باشد و کما فی السابق امکان فرود پرنده های بال ثابت وجود ندارد.

باند فرود دوشان تپه حفظ می شود

زاکانی تاکید کرد: ما به عنوان مدیریت شهری دغدغه افزایش زمینه ارتقاء خدمات‌رسانی و ایمنی را داریم. در کمیسیون ماده پنج توجه به حفظ باند داشتیم و هیچ تغییری در آن انجام نخواهد شد. این فضا بسیار گسترده است و فقط برای یک بخش آن تصمیم گرفتیم و آنچه فرض ثابت است حفظ باند است.

طی مراتب طرح جامع ترافیک در کمیسیون مربوطه در شورا

شهردار تهران در خصوص تصویب طرح جامع ترافیک در شورا نیز گفت: طرح جامع ترافیک روال خاصی دارد و توسط شهرداری تنظیم و تایید می شود و به شورای ترافیک استان می رود و در شورای عالی به تصویب می رسد.

وی ادامه داد: این قاعده کار در تمام کشور است و با طرح تفصیلی و تنظیم حدود شهر متفاوت است. در طرح جامع ترافیک هیچ الزامی دیده نشده و همه موارد مشخص است و در دفعات پیشین نیز به همین روند عمل شده است.

زاکانی افزود: در برنامه چهارم الزام در جهت ارجاع این طرح به شورا ایجاد شده و ما عین قاعده رسما به شورا ارجاع دادیم و پنج مرتبه در کمیسیون مربوطه مراتب آن طی شد و آنچه رئیس شورا بر آن تاکید داشته عمل کرده ایم. به طوری که بر اساس مر قانون عمل کرده ایم. برخی مصاحبه‌ها  از اساس غلط است و خوب است از قانون تمکین کنیم. ما بر اساس قانون عمل کرده‌ایم.

وی افزود: ناظر بر طرح جامع عمل کرده ایم و مهرماه امسال به کمیسیون تخصصی تقدیم شد و از آن تمکین کردیم و آنچه قانون می‌خواهد اجرایی کرده‌ایم. بنده کل قوانین را دیده ام و بسیار حسرت خوردم چرا کسانی که باید بیشتر از همه از قانون صیانت کنند گفتند که این روند درست نیست.

زاکانی با بیان اینکه چارچوب قانونی بالادستی را با جزئیات دیده ام، گفت: اقدامات ما کاملا منطبق با قانون بوده است.

تشکیل کمیته ویژه برای تعیین تکلیف تاکسی های اینترنتی

وی با بیان اینکه در نرخ گذاری تاکسی‌های اینترنتی اختلاف نظر وجود دارد، گفت: این اختلاف نظر ناظر بر صدور مجوزهاست که از وزارت صمت مجوز بگیرند و یا بر اساس قانون باید از شهرداری مجوز دریافت کنند که محل سوءاستفاده شده است. نظر ما این است که‌ مجوز را از شهرداری بگیرند اما از این موضوع سوء استفاده می‌شود. بنده موضوع را در هیئت دولت مطرح کردم و قرار شد کمیته ای شکل بگیرد که بنده نیز عضو آن هستم. قرار شد استدلال کنیم که مجوزها مبنی بر حمل و نقل عمومی است و باید شهرداری تصمیم بگیرد.‌

شهردار پایتخت به موضوع زباله گردی هم پرداخت و گفت: در حوزه پسماند نیز اختلاف نظر وجود دارد و منجر به استثمار کودکان و پیدایش کولی کتفی ها شده که ما در کمیته‌های مربوطه عضو شدیم تا امور این دو حوزه را دنبال کنیم.

تبدیل ۱۵۴ قرارداد در حوزه پسماند به ۱۴ قرارداد

وی ادامه داد: در گذشته ۱۵۴ قرارداد پسماند داشتیم و در آن تعارض وجود داشت. یک قرارداد مربوط به زباله تر، یک قرارداد؛ زباله خشک و دیگر بخش‌ها برف‌روبی و سایر موارد هریک قرارداد مجزا داشتند که این باعث سوء استفاده شده بود. کار بسیار بزرگی را سازمان مدیریت پسماند دنبال و قراردادها را تجمیع کرد. قرار بر این شد شرکت‌های مشارکتی شکل بگیرد و در نهایت به ۱۴ قرارداد تبدیل شد و در ۱۰ منطقه عملیاتی شد و مابقی در آینده عملیاتی می‌شود تا بدین ترتیب تعارض را در سطح شهر شاهد نباشیم.

وی افزود: اقلام جمع آوری شده از سوی مافیا نیز مورد بررسی قرار گرفت و اختلاف نظری وجود داشت که در مسیر حل شدن کلی است و قرار شد مسیر را در راستای ایجاد خدمت دنبال کنیم.

ممانعت از فعالیت مراکزی که منشا سوءاستفاده و استثمار کودکان هستند

زاکانی با بیان اینکه افرادی در درگاه مجوزها اقدام کرده و در محلات ضایعات خریداری می‌کردند، یادآور شد: این امر غیرقانونی بود و طی بررسی ها مشخص شد افراد مجوز را تحت عنوان دیگری می‌گیرند. قرار شد جلوی مراکزی که منشا سوءاستفاده و استثمار کودکان با بهای اندک و آلودگی هستند، گرفته شود که به زودی بستر آن خشک خواهد شد.

وی ادامه داد: این صورت‌های زشت از گذشته وجود داشته و ما دنبال می‌کنیم که دیگر شاهد حضور کودکان کار در سطح شهر نباشیم.

پله برقی های سطح شهر ۲۹ نوع متفاوت است

شهردار تهران با اشاره به خرابی یک درصدی پله های برقی مترو هم گفت: پله های برقی سطح شهر عموما خراب هستند چون از ۲۹ نوع پله استفاده شده و این در حالی است که مبدا ورود آن دیگر وجود ندارد. ما مناقصه‌هایی برگزار کردیم و در نهایت ۶۰ دستگاه از یک شرکت خریداری شد.

پایان هفته پوشش پله‌های برقی نهایی خواهد شد

وی افزود: چهار روز پیش جلسه‌ای داشتیم و مسابقه‌ای برگزار شده بود تا سطح روی پله‌های برقی جنبه بصری بهبود یافته ای داشته باشد. بیش از هزار نفر در این مسابقه شرکت کرده بودند که برنده‌ها مشخص شد و تا پایان هفته پوشش پله‌ها نهایی خواهد شد. بخشی از پله‌ها آماده است و پوشش‌ها نیز اضافه خواهد شد.

تنها پل‌های عابر پیاده ای که از نظر ضوابط به تعارض رسیده‌اند، جمع آوری می شود

زاکانی با بیان اینکه به سرعت جایگزینی این پله‌ها انجام خواهد شد، گفت: در سطح شهر این وضعیت بهبود خواهد یافت. در مورد برداشتن برخی از پله‌ها نیز عده ای بیان نادرست داشتند. این پله‌ها باید با ضوابط شهری تطابق داشته باشند. پل‌های عابر پیاده که از نظر ضوابط به تعارض رسیده‌اند و امروز لازم نیستند و شرایط عبور و مرور تغییر کرده و اساسا نیازی به آنها نیست، جمع آوری شده و مواد مطرح شده دور از دقت است.

وی با بیان اینکه ما در حال حاضر هزار و ۵۰۷ واگن داریم، یادآور شد: خرید واگن مترو شرایط خود را دارد و اینگونه نیست که دست ما باز باشد و کالایی باشد که در سطح شهر وجود داشته باشد و ما بتوانیم سریع خریداری کنیم.

با تمهیدات اندیشیده شده سرفاصله قطارها به تدریج کاهش می‌یابد

شهردار تهران با بیان اینکه در مسیر دو دهه فعالیت قطارها برخی لوکوموتیوها از مدار خارج شدند، گفت: عملا ظرفیت های ما کاهش یافته و اورهال صورت نگرفته است. ما قرارداد ۷۹۱ واگن را عملیاتی کردیم و طراحی آن در حال انجام است و چینی‌ها به ما تضمین دادند که پس از ۱۲ تا ۱۴ ماه قطارها را به ما تحویل دهند.

زاکانی با بیان اینکه هشت رام به صورت واردات کامل، ۱۰ رام قطار به صورت قطعات و مابقی نیز به صورت انتقال تکنولوژی و ساخت در داخل انجام می‌شود، گفت: سرفاصله قطارها به تدریج کاهش می‌یابد و از سال آینده رام‌های قطار به تدریج وارد می‌شود. ۲۸۰ واگن از طریق ظرفیت‌های دولت و ۱۱۳ دستگاه واگن ملی نیز وارد خواهد شد. در حال حاضر یک رام قطار استانداردهای بین‌المللی را دریافت کرده و امیدواریم بتوانیم از آن استفاده کنیم.

شهردار تهران در خصوص اظهار نظر نماینده مردم رباط‌کریم در مورد ساخت متروی پرند توسط بدنه دولت نیز یادآور شد: اطلاعات به ایشان نرسیده و حتما این حرف نادرست است. ارقامی که شهرداری هزینه کرده کاملا شفاف است. اگر مقصود ایشان از ما شهرداری نیز هست قبول داریم.

طرح جدید در صورت نهایی شدن چایگزین پل حافظ می شود

وی با بیان اینکه برداشت پل حافظ با توجه به قدمت و شرایط، در دستور کار است، گفت: جایگزینی طرح جدید در صورت نهایی شدن اعلام خواهد شد.

بر اساس گزارش سایت شهر، زاکانی با اعلام اینکه پیگیری شهرک الگو را شهرداری انجام می‌دهد، گفت: در این مسیر ما از تکنولوژی و منابع چین استفاده می‌کنیم و الگو را خودمان به صورت بومی و ایرانی- اسلامی ارائه می دهیم و آنها این طرح را مبتنی بر صنعتی سازی قالب‌بندی می‌کنند. تأمین مالی صورت گرفته و برای اجرا، باید شرکت تخصصی داخلی و خارجی را انتخاب کنیم.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=223550

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰