افتخار به مفاخر در صیانت از کشور و انسجام ملی بسیار مهم است | جمهوریت
تاریخ : شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۲ Saturday, 23 September , 2023
1
آیت الله عاملی:

افتخار به مفاخر در صیانت از کشور و انسجام ملی بسیار مهم است

  • کد خبر : 209183
  • 14 شهریور 1402 - 19:29
افتخار به مفاخر در صیانت از کشور و انسجام ملی بسیار مهم است
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: افتخار به مفاخر در صیانت از کشور و در غرور ملی و انسجام ملی و در جلوگیری از واگرایی خیلی مهم است.

جمهوریت-نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: افتخار به مفاخر در صیانت از کشور و در غرور ملی و انسجام ملی و در جلوگیری از واگرایی خیلی مهم است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با اشاره به برگزاری کنگره ۳۴۰۰ شهید استان اردبیل در محضر مقام معظم رهبری اظهار کرد: فرمایشات حضرت آقا جداً مطالب با عظمتی بود که در تاریخ اردبیل ماندگار شد.

وی افزود: دو فضیلت ارزشمندی که ایشان برای اردبیل ذکر فرمودند در هیچ کجای خاک این کشور چنین فضیلت‌هایی وجود ندارد. اگر این فضیلت‌ها برای جای دیگری ذکر می‌شد طبیعتاً به  طور ویژه روی آن تشکیلات راه‌اندازی کرده و برنامه‌ریزی می‌نمودند. ما اگر در برابر چنین فرمایشات گوهر باری بی تفاوت بمانیم، ایراد بزرگی برای ما است .

امام جمعه اردبیل ادامه داد: گذشتگان و اسلاف ما به راحتی و آسانی آن فضیلت‌ها را خلق نکرده‌اند بلکه با هزینه بسیار و با درایت‌های مثال‌زدنی و شجاعت‌های استثنایی آن شاهکارها را به ثمر رسانده‌اند. تشکیل آن امپراطوری بزرگ کار ساده‌ای نبود؛ صفویه ۲۰۰ سال مقدمه برداشت، از زمان شیخ صفی تا زمان شیخ حیدر همه مقدمه بودند تا زمینه فراهم شود که بتوانند قلب‌ها را تسخیر کنند و نفوذشان به قدری باشد که مردم به آنها وثوق داشته باشند وثوق آن گونه بود که مصریان از طریق حجاج برای شیخ صفی الدین اردبیلی هدایا ارسال می‌کردند یعنی معلوم می‌شود که او یک عارف عادی نبوده است.

آیت الله عاملی تصریح کرد: ما غصه می‌خوریم که اگر الان از یک کودک اردبیلی بخواهید در مورد شاه اسماعیل قدری صحبت کند حرف مهمی برای گفتن ندارد و با تاریخ خود آشنا نیست حتی گاهی اگر از بزرگان بخواهیم از جُنید برای ما حرف بزند که در آناتولی چه کارها کرده است و یا شیخ صفی چطور به چنین رتبه‌ای رسید، حرفی ندارد!

نا آشنایی با تاریخ برای ما عیب است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تشریح کرد: ناآشنایی با تاریخ برای ما عیب است و ما الان نشسته‌ایم این عیب را برطرف کنیم. جوان به صورت ساده به سمت این کارها نمی‌رود مسؤولان فرهنگی اگر اهل درایت و ابتکار باشند می‌توانند طرح‌هایی را در قالب‌های مختلف به گونه‌ای پی‌ریزی کنند که این موضوع در زندگی ما مطرح و وارد شود. افتخار به مفاخر در صیانت از کشور و در غرور ملی و انسجام ملی و در جلوگیری از واگرایی خیلی مهم است.

وی افزود: مقام معظم رهبری برای دیدار از نمایشگاه کتاب سه ساعت وقت گذاشتند تا اهمیت کتاب را برسانند به همین جهت ایشان بر انواع کتاب، رمان ، فیلم، تاریخ و… تسلط استثنایی دارند و از روی اشراف کامل حرف می زنند، حضرت ایشان با همین اشراف در سفر خود به اردبیل فرمایشات با عظمتی  در خصوص صفویه داشتند، آن زمان برخی‌ها شیعه علوی و صفوی درست کرده و چهره صفویه را مشوش و کریه کرده بودند؛ رهبر معظم درمورد شیخ صفی و صفویه سنگ تمام گذاشتند و فرمودند شیخ صفی الدین اسحاق اردبیلی در ردیف سید ابن طاووس و ابن فهد حلی بودند.

بقعه شیخ صفی باید به مرکز عرفان و سیر و سلوک تبدیل شود

آیت الله عاملی ادامه داد: یعنی معنویت و عرفان شیخ صفی در سطحی است که شایسته است از بقعه ایشان معنویت به فضای منطقه ما پمپاژ شود و بقعه ایشان به مرکز عرفان و سیر و سلوک معنوی مطابق با اصول تبدیل گردد مسؤولان فرهنگی باید زمینه استفاده از این ظرفیت‌ها را محقق کنند.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: مسؤول فرهنگی زمانی می‌تواند کار فرهنگی را به خوبی پیش ببرد که در جامعه شایسته سالاری حاکم باشد فرد شایسته وقتی به عنوان مسؤول فرهنگی روی کار بیاید منتظر هزینه نمی‌ماند.

آیت الله عاملی گفت: ما وارد یک جنگ بزرگ شده‌ایم از زمین و آسمان استخدام عواطف، تدلیس، دجل، مکر السیئات و مکراللیل و النهار زخرف القول، جا به جایی حق و باطل به جای بمب بر سر ملت ما می‌ریزند در اینجا ما باید سراغ جوان بی‌پناه برویم و برای او پناهگاه درست کنیم و الا ذهن او را کلاً منحرف می‌کنند و در یک پیچ حساس تاریخی خرابی‌های درست می‌کنند که هیچ وقت جبران نمی‌شود.

بنیاد صفویه باید کاملا فعال شود

وی بیان کرد: ما باید در مورد صفویه کارهای زیادی انجام دهیم از این جهت بنیاد صفویه باید کاملاً فعال شده و تقویت گردد؛ به صورت روزانه هفتگی و ماهانه برنامه‌های خوبی داشته باشد فراخوان‌های زیادی انجام دهد از شخصیت‌های تاریخی دعوت کند‌.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: مصیبت بزرگ ما این است که شخصیت‌هایی که تاکنون دعوت کرده‌ایم و صحبت‌های خیلی خوبی داشته اند سخنان آنها  ثبت نشده اند. البر اورتایلی فیلسوف آناتولی و استاد دانشگاه آکسفورد چند سال پیش در بزرگداشت صفویه صراحتاً گفت اگر ایران نباشد ترکیه تاریخ ندارد. این صحبت‌ها الان کجا ثبت شده اند؟

آیت الله عاملی ادامه داد: دانشگاه محقق برای مولوی یک نشست بین المللی برگزار کرد و مقالات و بحث‌های خوبی طرح شد آن مطالب کجا ثبت شده‌اند. چند سال پیش به مناسبت هفته وحدت مهمانان برجسته ای از ترکیه در دانشگاه محقق حاضر شدند و مطالب نفیسی مطرح شد اما ثبت نگردید.

وحدت و یکپارچگی ایران توسط صفویه محقق شده است

وی تشریح کرد: از سال ۱۴۰۱ رویداد نگاری در استان اردبیل آغاز شده است تمام اتفاقات علمی ،تاریخی و سیاسی  ثبت می‌شود، این‌ها باید ثبت شوند تا ۲۰۰ سال بعد که می‌آیند نگاه کنند، بدانند که دویست سال پیش در کشور ما و اردبیل ما چه خبری بوده است مقام معظم رهبری فرمودند اردبیل در دو بعد ملی و دینی خدمتی بی نظیر برای ایران انجام داده است وحدت، یکپارچگی و موجودیت ایران توسط صفویه محقق شده و مذهب اهل بیت نیز از طریق صفویه در ایران به طور رسمی منتشر گردیده است.

امام جمعه اردبیل گفت: اولین ماموریت ما این است که فرمایشات مقام معظم رهبری در هر دو بُعد به طور کامل تصویر و تشریح شود تا وقتی کسی وارد اردبیل می‌شود بداند که به کجا آمده است و بداند که اهالی اردبیل چه همت بزرگی داشته و چه اراده پولادین را صاحب بوده اند یکپارچه کردن یک مملکت ملوک الطوایفی کار فوق العاده سنگین است.

آیت الله عاملی ادامه داد: وهابیت تماماً هجمه علیه صفویه درست کرده است و تهمت های بزرگی به صفویه می‌زنند. اردبیل نسبت به همه اولویت دارد که در برابر این اتهامات بایستد و حقیقت امر را روشن نماید ما وظیفه داریم برای نسل جدید در برابر این شبهات مصونیت درست کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل عنوان کرد: تمام اهانت‌هایی که در تاریخ به شاه اسماعیل شده است توسط مفتیان آناتولی صورت گرفته چون «ینی چری ها» به جنگ مسلمان نمی‌آمدند فقط به غزای کفار می رفتند مفتی ها به دستور سلطان سلیم  وارد میدان شدند و شاه اسماعیل و لشگر قزل باشان را رافضی معرفی کردند صفویه هم به سمت جبل عامل دست مدد دراز کردند تا جواب علمی در برابر مفتیان عثمانی داشته باشند ما در کتاب  های درسی باید مقدار زیادی مطلب در مورد صفویه داشته باشیم بنیاد صفویه راه اندازی شده ولی فشل است و باید و افراد توانمند در راس آن قرار بگیرند، باید شناسایی کنیم که در کشور چه کسانی در این حوزه کار کرده اند کتاب‌ها و تحقیقات جمع آوری شوند تبدیل به نرم‌افزار شده و به زبان‌های مختلف ترجمه گردد.

وی همچنین ضمن تشکر از عوامل هنری در برگزاری کنگره ۳۴۰۰ شهید تصریح کرد: برنامه‌های هنری که در این کنگره انجام گرفت انصافاً خیلی خوب بود و از عوامل و دست‌اندرکاران آن تشکر می‌کنیم.

شخصا در جلسات مشاوره قبل از ازدواج حاضر می‌شوم

آیت الله عاملی ضمن تاکید بر لزوم طراحی برنامه‌هایی برای پیشگیری از طلاق تصریح کرد: از جهت طلاق روح و وجدان من در عذاب است به هم ریختن نهاد مقدسی به نام خانواده که به منزله سلول جامعه است فاجعه ساده ای نیست و فاجعه بزرگ این است که ما تماشاگر این ناهنجاری خطرناک باشیم از این رو برای اینکه در محضر خداوند جوابی داشته باشم تصمیم گرفتم با تمام مسئولیت‌هایی که دارم در جلسه مشاوره قبل از ازدواج شخصاً حاضر بشوم.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=209183

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.