تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
7

ضرغامی:مسوولیت فرماندهی سواحل آزاد شده مشخص شد

  • کد خبر : 198054
  • 14 تیر 1402 - 12:21
ضرغامی:مسوولیت فرماندهی سواحل آزاد شده مشخص شد
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بر اساس پیشنهادی که در لایحه برنامه هفتم ارایه شد برای در اختیار گرفتن سواحل آزاد شده از سوی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسوولیت فرماندهی این مساله به عهده استانداران و شورایی با مسوولیت استانداران و دبیری مدیرکل میراث گردشکری و صنایع دستی گذاشته شد.

جمهوریت-سید عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره آخرین تحولات آزادسازی سواحل گفت: یکی از مسایل گردشگری در کشور عدم فرماندهی واحد در این بخش است به شکلی که هر کار خوبی که قرار است انجام شود دستگاه‌های مختلف به حسب انجام وظایف خود می‌توانند مخالفت‌هایی داشته باشند. اما در لایحه برنامه هفتم این مساله حل شده است و مسوولیت این فرماندهی به عهده استانداران گذاشته شد و شورایی پیش بینی شده با مسوولیت استانداران و دبیری مدیرکل میراث گردشکری و صنایع دستی که به این مساله رسیدگی شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: پاشنه آشیل توسعه و رونق کشور، عدم فرماندهی واحد در بسیاری از ماموریت‌های مهم ملی به ویژه گردشگری است. اداره ناکارآمدی این بخش که از گذشته بوده است، اجازه تحقق برنامه‌ها را نمی دهد. وظیفه مدیر صرفا توصیف نیست بلکه باید پیشنهاد هم بدهد و خوشبختانه ما برای حل این مسایل پیشنهاد دادیم و دولت هم از آن استقبال کرد.

وی ادامه داد: این شورا یک فرماندهی و انسجام واحد بین همه دستگاه‌ها ایجاد خواهد کرد. استاندار و این شورا می‌توانند حرف نهایی را بزنند و بسیاری از طرح‌های خوب با وجود این شورا انشاءالله انجام خواهد شد.

ضرغامی گفت: از جمله کارهای جدید ما درباره بناهای تاریخی این است که تلاش کنیم آن بخشی از ابنیه که در اختیار دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و حاکمیتی است با اعتبار خود آنها اقدام به مرمت این ابنیه کنیم.

وی ادامه داد: گزارش‌های ما وضع خوبی به لحاظ مرمت و نگهداری این ابنیه را نمی گوید. یک دفتری را ویژه این کار در معاونت میراث ایجاد کردیم تا نظارت بر ابنیه‌ را به عهده بگیرد و هشدارهای لازم را به دستگاه‌ها بدهد. بر اساس قوانینی که در کشور داریم این دستگاه‌ها موظف هستند از ابنیه تاریخی با بودجه و اعتبارات خودشان نگهداری کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: من در این مساله جدی هستیم و پیگیرم تا آنچه قانون تعیین کرده با استفاد از اعتبارات دستگاه‌ها انجام شود.

ضرغامی با تاکید بر اینکه از ابتدا به عنوان یک سیاست راهبردی موضوع  خروج غیرقانونی اشیاء تاریخی از کشور پیگیری شده است، گفت: در نشست سال قبل کشورهای صاحب تمدن باستانی در عراق به عنوان یک پیشنهاد محوری مطرح کردم و ریاست جلسه تایید کرد که اشیاء تاریخی که غیرقانونی از این کشورها خارج شده باید به کشور مبداء بازگردد.

وی ادامه داد: در دولت مردمی در این مورد اقداماتی با جدیت انجام شده و تا الان سی اثر برگشته و مهم‌ترین آن مجسمه سرباز هخامنشی بوده است. این مجسمه ها یک موجود زنده است وقتی شیءای وارد کشور می شود بعد از ۴۸ ساعت باز می شود و این یک اثر ارزشمند تاریخی است و اقدامات‌مان را برای باقی اشیاء نیز انجام می دهیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره دریافت مالیات از اینفلوئنسرها گفت: دقیقا درباره این قانون اطلاع ندارم. اما درباره مسایل مالیاتی در این حوزه مسایل خودمان را با وزارت اقتصاد داریم و اینها را در دولت حل می کنیم. در هر جلسه‌ای با آقای خاندوزی مواردی از این دست را مطرح کردم و همکاری وزارت اقتصاد هم در این مورد خوب بوده است به ویژه در باره صنایع دستی و لایجه اصلاح مالیات‌ها که دو سه مورد جدی داشتم که همه اینها تصویب و حل شد.

ضرغامی درباره وضعیت جذب توریست در سال جاری گفت: آمار خرداد ماه در گردشگری خارجی نشان می دهد که ۵۵۰ هزار نفر  جذب گردشگر داشتیم.

وی ادامه داد: با وجود اغتشاشات سال گذشته، یک مقایسه آماری دو ماه اول امسال با دو ماه اول سال گذشته نشان می‌دهد افزایش ۵۵ درصدی ورود گردشگر به کشور داشتیم و این روند صعودی است. برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه اعلام کردند که گردشگر به ایران نیاید، اما فرانسوی ها گرفتار این مساله شدند و مصداق “مکرو مکرالله” خود مکرون است و کشورشان در آشوب مطلق و آتش سوزی و غارت است. من فکر می کنم با درک صحیحی که مسوولان و همه مردم نسبت به اهمیت گردشگر دارند و درک درست از وظایف می توانیم با این روند شاهد افزایش گردشگر باشیم.

 

بیشتر بخوانید

 

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=198054

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰