کد خبر: ۹۹۸۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
سیدحسین مرعشی:
فکر نمی‌کنم جریاناتی بتوانند پروژه استعفای روحانی و شکست دولتش را به صورت موفق پیش ببرند یا در صورت موفقیت حمایتی از سوی مردم کسب کنند تا دولت تشکیل دهند.
جمهوریت؛ فکر نمی‌کنم جریاناتی بتوانند پروژه استعفای روحانی و شکست دولتش را به صورت موفق پیش ببرند یا در صورت موفقیت حمایتی از سوی مردم کسب کنند تا دولت تشکیل دهند. لذا به لحاظ سیاسی در موضع خوبی از استحکام هستیم. گروه‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب دارای مواضع روشنی هستند و نیروهای افراطی هیچگاه فرصت برای نقش‌آفرینی در نظام جمهوری اسلامی پیدا نمی‌کنند.

با وجود شیطنت ترامپ و با تحریک نتانیاهو و بن‌سلمان، کشور وارد فاز جدیدی در سیاست خارجی و منطقه‌ای خود شده است. اگر کسی دلسوز ایران، مردم و نظام جمهوری اسلامی باشد، به خوبی قابل تشخیص است. در مقابل مشخص است که چه کسانی دلسوز خودشان هستند.

امروز ایران نیاز به وحدت و انسجام دارد. حتی اگر کسی منتقد آقای روحانی و روش‌ها و سیاست‌هایش باشد، امروز زمان همکاری و پشتیبانی از دولت است. دوره حمایت قاطع از آقای ظریف است. وزیر خارجه در صحنه دیپلماسی جهانی و مذاکره با چین، روسیه و اروپایی‌ها موضع ملی دارد و همه باید پشتیبانش باشیم. نباید در مسیر دامی که ترامپ برای ما پهن کرده، قرار بگیریم.

ترامپ بازی خطرناکی کرده تا ایران را تحریک به نقض برجام کند و می‌کوشد تمام تحریم‌های بین‌المللی مجددا بازگردد. برای اینکه اگر الان یا سال‌های بعد بخواهیم مذاکرات را شروع کنیم، دیگر از موضع قدرت وارد نشویم و مجبور شویم تا از موضع ضعیف‌تری برخورد کنیم.

ما باید عکس این را عمل کنیم. ما باید با استحکام با دنیا مذاکره کنیم و دنیا را بسیج کنیم تا به ترامپ فشار آورده و از این کار غلطش منصرف شود یا از ابعادش را بکاهد. بخشی از آمریکا نیز باید با ما همراه شود. نباید این روزها کارهایی کنیم که موضع ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان را قوی‌تر کند. هر نوع حرکتی که ما را در مقابل مردم آمریکا و بخشی از نیروهای سیاسی این کشور قرار دهد، درست نیست.

ترامپ نباید برای‌مان تعیین تکلیف کند. مسیر ما وحدت و عقلانیت همه نیروها‌ست. فعالان سیاسی پشت سر آقای روحانی و تحت نظارت مقام معظم رهبری باید حرکت خردمندانه‌ای را شروع کنند تا بتوان کشور را در مسیر تعالی قرار داد.

شاید زمانی لازم باشد از قدرت بازدارنده اتمی‌مان نیز استفاده کنیم. من نمی‌گویم الزاما با مدارا پیش برویم اما حتی اگر به نقطه‌ای برسیم که لازم باشد از قدرت بازدارنده هسته‌ای‌مان در غنی‌سازی استفاده کنیم باید به صورت اجماعی باشد. یعنی باید زمانی این کار را بکنیم که معلوم شود به نفع کشور بوده و همه بر سر آن توافق داشته باشند.

این خیلی ناجوانمردانه است که به دلیل بازی‌ای که ترامپ آغاز کرده، دولتمردان را تضعیف کنیم. این روزها، زمان تقویت دولت است.

موضع ما باید دفاع از یک تصمیم مهم جهانی توسط جمهوری اسلامی، توافق چندجانبه و قطعنامه شورای امنیت باشد و باید نشان دهیم که ترامپ تنها‌ست و عقلای دنیا با ما هستند.

دولت آمریکا از عهده تغییر حکومت بر‌نمی‌آید. ترامپ می‌خواهد با ایران مذاکره کند. او می‌خواهد در هر حوزه‌ای کارهای موفق اوباما را به نام خودش ثبت کند. در واقع این رفتارها را به خاطر رقابت‌هایی با اوباما انجام می‌دهد. او می‌خواهد که مسئله ایران را خودش حل کند و ایران را پای میز مذاکره بکشاند. توجه ندارد که وقتی سندی را به هم می‌زند، اولین چیزی که از بین می‌رود، اعتبار دولتی است که در راس آن قرار گرفته است.

ما نباید در این مرحله به مذاکره مستقیم با آمریکا فکر کنیم بلکه باید دنیای مهم صنعتی و اجماع جهانی را که پشت سر برجام وجود دارد، در مقابل تنهایی ترامپ بگذاریم.

مهم‌ترین چالش نظام از نظر من روندی است که …
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر