کد خبر: ۹۹۵۳۶
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
جمهوریت؛
دلنوشته اى از على قمصرى به بهانه ى يك ماهه شدن شطّ رنج


شطّ رنج ما يك ماهه شد.
اگرچه استقبال از يك اثر را لزوما به معناى باكيفيت بودن آن نبايد پنداشت ، با اين حال ، استقبال زياد از يك اثرى كه وجه تجارى و عامه پسند ندارد و از مفاهيم فلسفى حرف مى زند ، بيانگر بالا بودن سطح شعور هنرى و فرهنگى جامعه است. مخاطبينى كه برداشتها و تفسيرهاى متنوعشان را به زيباترين شكلى منتشر و ما را با خواندن آن ها متعجب و دلگرم كرده اند.
بسيارى از مخاطبين شطّ رنج بيش از دو سه بار براى تماشا آمده اند ، بخش هاى كليدى نمايش در شبهاى اخير با واكنش هاى جالبى از طرف مخاطبين مواجه شده ، بخشى از اشعار و ملوديها به شكل عجيبى توسط مخاطبين همراه با اجرا زمزمه مى شوند.
بعضى از بخش نمايش و بعضى از موسيقى بيشتر لذت مى برند ، اما دو حقيقت مهم در شط رنج اين پروژه را برايم جذاب تر مى كنند:
١ الف تا ياى شط رنج به شكل پيوسته داستانى را روايت مى كند كه قرار است مخاطب را با خود حمل كند و هيچ كلاژ سردرگمى در كار وجود ندارد.
٢ اورجيناليتى و اصالت شط رنج: شط رنج تاليف ذهن جوان امروز ايران است. چه متن كه نوشته ى احسان افشارى و چه موسيقى كه نوشته ى من و چه حركت ها و بازى ها كه هيچ كدام بازنمايى اثرى غير ايرانى يا اثرى باستانى نيستند. نبض دغدغه هاى اجتماعى امروز در اين كار مى تپد اما بيان اين دغدغه ها از روش سخيف ، ساده لوحانه و سطحى تبعيت نكرده.
تركيب موسيقى ، نمايش و انيميشن را دو سال پيش در شوراى اروپا همراه با خانم لوسين خاچاتريان تجربه كردم و لذت اين تجربه مرا به انجام كارى از آن جنس تشويق كرد.

شط رنج با تمديد امروز يك ماهگى اش را جشن مى گيرد. آغاز فروش بليط : يكشنبه ساعت ١٣
در سايت
iranconcert.com
برچسب ها: شط رنج ، علی قمصری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر