کد خبر: ۹۷۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
اکبری خبر داد: سال جاری فقط ۲ قلاده یوز نر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر مشاهده شده است. تلاش برای تکثیر این گونه در شرایط نیمه‌طبیعی هم به‌دلیل محدودیت اعتبار مالی مسکوت مانده و متأسفانه فقط نظاره‌گر نابودی تدریجی آن هستیم.
جمهوریت؛ روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، به‌نقل از حسن اکبری، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد نوشت: «گربه‌های بزرگ، شکارچیانی در معرض تهدید» این شعار جهانی روز حیات وحش است و بی‌تردید مهم‌ترین مصداق این شعار، یوزپلنگ ایران است.
 
اکبری در این رابطه اظهار داشت: ای‌کاش در تمام محاسبات و بررسی‌ها اشتباه کرده باشیم وگرنه احتمالاً امسال آخرین سالی است که روز جهانی حیات وحش (دوازدهم اسفند مصادف با سوم مارس) هنوز در استان یزد یوزپلنگ زندگی می‌کند و این می‌تواند تلخ‌ترین خبر برای دوستداران طبیعت این سرزمین باشد.
 
وی گفت: بدون شک یوزپلنگ ایران بحرانی‌ترین گربه‌سان دنیا از نظر تعداد و جمعیت است و نزدیک‌ترین گربه‌سان به پرتگاه انقراض است و اگرچه یوزپلنگ به‌عنوان سریعترین موجود زنده روی زمین و یکی از شگفت‌انگیزترین گوشتخواران دنیا بوده و نقش مهمی در چرخه‌های زیستی طبیعت به‌عنوان یک طعمه‌خوار بزرگ بازی می‌کند اما ادامه حیات آن شاخصی از سلامتی محیط زیست است و انقراض آن زنگ خطری برای نابودی سایر گونه‌های جانوری و پیامد آن دشوار شدن شرایط برای زندگی انسان در این پهنه از سرزمین است.
 
 اکبری افزود: هر شهروندی که این زنگ خطر را بشنود و تصمیم بگیرد کمکی به حفظ حیات وحش این سرزمین مخصوصاً یوز بکند حتماً می‌تواند و حتماً کاری از او ساخته است؛ خواه تصمیم‌گیر عرصه سیاست و یا مدیریت کشور باشد خواه کارخانه‌دار و معدن‌کار و خواه کارمند یا مغازه‌دار، چرا که هر شهروندی می‌تواند با صرفه‌جویی در مصرف، تولید زباله کمتر، نریختن زباله در طبیعت و رعایت سرعت مجاز و پیشگیری از تصادف جاده‌ای حیات وحش به حفظ زیستگاه‌های یوزپلنگ کمک نماید.
 
این مقام مسئول ادامه داد: اگرچه چوب خلاصی به جمعیت یوزپلنگ آسیایی در استان را، تخریب طبیعت به‌بهانه‌های مختلف نظیر معدن‌کاری گسترده در زیستگاه‌های بکر و تصادفات جاده‌ای زده است اما دست‌اندازی شکارچیان غیرمجاز به شکارگاهها در دهه‌های گذشته و کاهش جمعیت طعمه‌های یوز در زیستگاه‌های غیر حفاظت‌شده نیز در کاهش جمعیت این گربه‌سان بسیار مؤثر بوده است.
 
اکبری اضافه کرد: استان یزد میزبان 7 عضو از 8 گربه‌سان وحشی ایران است؛ پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، گربه جنگلی، گربه وحشی، گربه شنی و گربه پالاس.
 
معاون فنی محیط زیست یزد بهترین زیستگاه پلنگ در استان یزد را منطقه حفاظت‌شده کوه بافق دانست که حداقل جمعیت 12قلاده‌ای پلنگ را در خود جای داده است و گفت: پلنگ زیستگاههای کوهستانی را انتخاب می‌کند و جابه‌جایی‌های گسترده‌ای ندارد و ماهیت صعب العبور بودن زیستگاههای کوهستانی به بقای این گونه کمک کرده است.
 
وی در بخش دیگری در گفتگوی خود در رابطه با این موضوع اظهار داشت: مشاهدات یوزپلنگ در استان یزد در سال‌های اخیر بسیار کم شده است و سال جاری فقط 2 قلاده یوز نر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر مشاهده شده است و  تلاش برای تکثیر این گونه در شرایط نیمه‌طبیعی به‌دلیل محدودیت اعتبار مالی مسکوت مانده است و متأسفانه فقط نظاره‌گر نابودی تدریجی آن هستیم.
 
اکبری علت بحرانی شدن وضعیت یوز را در وسیع بودن قلمروی این جانور دانست و افزود: جابه‌جایی‌های گسترده، آن را با انواع خطرات نظیر تصادف جاده‌ای، کم‌غذایی، شکار شدن و... مواجه ساخته است و تقریباً تمام زیستگاههای این گونه در استان دستکاری شده‌اند.
 
معاون فنی محیط زیست یزد در پایان اضافه کرد: امیدواریم امسال به‌بهانه روز جهانی حیات وحش و در آستانه نوروز 97، مردم این سرزمین در شیوه رفتار خود با طبیعت و زیستمندان آن، خانه‌تکانی اساسی داشته باشند وگرنه این فقط یوز نیست که پرونده حیات آن بسته می‌شود بلکه بقیه گربه‌سانان و بلکه گونه‌های برجسته حیات وحش و شاید تمام موهبت‌های زیبای الهی را که از گذشتگان به‌ارث برده‌ایم از دست داده و به‌خاطر امانت‌نداری مورد لعن و نفرین فرزندانمان قرار بگیریم.
منبع: تسنیم
اخبار مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر