کد خبر: ۹۵۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴
سفیر ایران در عراق اعلام کرد: ایران تلاش می کند که به بهبود روابط بین بغداد و اربیل کمک کند به نحوی که منافع دو طرف تامین شود.
جمهوریت؛

 ایرج مسجدی صبح روز شنبه در نشستی خبری در تهران اعلام کرد: در حال حاضر سطح مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و عراق حدود ۱۲ میلیارد است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در بخشی دیگر از صحبت های خود مرز دو کشور را یکی از امن ترین و فعال ترین مرزهای منطقه عنوان کرد و گفت : تمام مرزهای دو کشور در زمینه مبادلات اقتصادی فعال هستند.

سفیر ایران در عراق در  بخشی دیگر از سخنان خود با خبرنگاران افزود: ما نمی‌خواهیم عراق محل کشمکش بین ما و دیگران شود مثلاً ما با عربستان و آمریکا مشکل داریم ولی این ربطی به عراق ندارد. عراق یک کشور مستقل است و خودشان در مورد منافع و مصالح‌شان تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی تاکید کرد: رابطه بین عراق و عربستان به این معنا نیست که عربستان در عراق  بیاید و جای ما بنشیند . مقامات دو کشور ایران و عراق  بر گسترش و تقویت روابط تاکید دارند.

پرونده خسارات جنگ ایران و عراق مفتوح است

ایرج مسجدی، در ادامه نشست خبری خود در موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور که با عنوان "هزینه‌ها و منافع روابط ایران و عراق" برگزار شد، در پاسخ به سوالی در مورد پیگیری خسارت‌های حمله عراق به ایران در جریان جنگ تحمیلی و این که چرا تا کنون این خسارت‌ها به ایران پرداخت نشده است، گفت: این موضوع مربوط به قطعنامه ۵۹۸ است. مواد زیادی از این قطعنامه اجرا شده است. در مورد خسارت‌های مربوط به جنگ هنوز فرصتی پیدا نشده است که به این موضوع رسیدگی شود. در زمان صدام این موضوع محقق نشد بعد از سقوط صدام، دولت عراق آن‌چنان درگیر بحران‌های مختلف شده است که تا کنون این امکان فراهم نشده است که به این موضوع رسیدگی شود.

این دیپلمات کشورمان افزود: این موضوع یک پرونده مفتوح بین دو کشور است و باید در شرایط مناسبی به این موضوع رسیدگی شود.

سفیر ایران در عراق با تاکید بر این‌که به احتمال زیاد ایران یک برآورد اولیه از این خسارت‌ها وجود دارد، گفت: نحوه پرداخت خسارت‌ها و این‌که این خسارات‌ها را باید عراق یا سازمان ملل پرداخت کند، به مذاکراتی بستگی دارد که در این ارتباط انجام می‌شود. 

این دیپلمات ایرانی کشورمان در عراق در پاسخ به سوالی در مورد همکاری‌های نظامی و دفاعی ایران در دوران پساداعش گفت: در این دوران نیز روابط نظامی و همکاری‌های دفاعی ایران در سطوح مختلف با عراق ادامه پیدا می‌کنند.

مسجدی با اشاره به کمک‌ های نظامی و مستشاری ایران به عراق در جریان مبارزه با داعش اظهار کرد: در جریان مبارزه عراق با گروه‌های تروریستی در این کشور، ایران در زمینه‌های مستشاری، آموزشی، سازماندهی، مدیریت و لجستیک به بغداد کمک کرد. در واقع حمایت ایران از عراق در مبارزه با تروریسم یک حمایت همه جانبه بود و این حمایت‌ها بنا بر خواست دولت عراق و شرایط و نیاز آن کشور بود. حضور مستشاران ایرانی در عراق و سردار قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده میدان یک حضور جدی و میدانی بود.

وی ادامه داد: با پایان یافتن داعش در عراق طبیعی است که این حضور و فعالیت‌ها کم‌تر شود چون این همکاری‌ها متناسب با شرایط و نیاز صورت می‌گیرد.

سفیر ایران در عراق با تاکید بر این‌که روابط دفاعی و امنیتی ایران و عراق کماکان ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: ما با ارتش، پلیس، وزارت دفاع، وزارت کشور و حشد الشعبی ارتباط خوبی داریم.

سفیر ایران در عراق در ادامه گفت‌وگوی خود باخبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با جریان لغو روادید بین ایران و عراق گفت: از طرف جمهوری اسلامی ایران آمادگی برای این موضوع وجود دارد و ما به صورت رسمی اعلام کرده‌ایم که خواهان لغو روادید بین دو کشور هستیم.

ایرج مسجدی با بیان اینکه این موضوع از سوی طرف عراقی هنوز اجابت نشده، تصریح کرد: آنها می‌گویند برای تحقق این موضوع نیاز به زمان دارند و برای آنها در حال حاضر دو موضوع درآمد مالی که از طریق صدور ویزا حاصل می‌شود و همچنین ایجاد زیرساخت‌های لازم برای لغو روادید دارای اهمیت است. از طرف دیگر مسائل امنیتی را نیز در این ارتباط مورد توجه قرار دارند.

این دیپلمات کشورمان خاطر نشان کرد: اما روز به روز زمینه برای تسریع این روند فراهم‌تر می‌شود.

سفیر ایران در عراق همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعداد زندانیان ایرانی در عراق و همچنین زندانیان عراقی در ایران گفت: من در حال حاضر آمار دقیق تعداد آنها را به یاد ندارم ولی تا کنون بین قوه قضائیه ایران و مقامات قضایی عراق جلسات و گفت‌وگوهای خوبی صورت گرفته و توافقات مناسبی در زمینه استرداد زندانیان بین دو کشور صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه به صورت مستمر این موضوع در حال انجام است، ادامه داد: در ایام اربعین امسال ما از مقامات عراقی درخواست کردیم که اگر در زمینه حرکت زائران اربعین بحث قضایی مطرح می‌شود، آن مساله را در مرزها حل و فصل کند و روند به گونه‌ای نباشد که موضوع به دادگاه و محاکم قضایی بکشد. آنها نیز در این زمینه همکاری خوبی داشته‌اند.

وی گفت: در سفارت آمار دقیقی از تعداد زندانیان ایرانی در بخش اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق داریم و موضوع استرداد آنها را به صورت جد پیگیری می‌کنیم.

این دیپلمات ایرای در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که عراق به تازگی از دو بحران بسیار بزرگ با موفقیت بیرون آمد، اظهار کرد: بحران اول مبارزه این کشور با داعش و گروه‌های تکفیری بود. گروه‌های تکفیری بخش‌هایی از این سرزمین را اشغال کرده بودند و تهدید جدی و مهم برای این کشور و منطقه بودند. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در کنار دوستان عراقی بود و در  حمایت از آنها برای عبور از این بحران نقش مهمی را ایفا کرد و مقامات عراقی نیز از این همکاری قدردانی کردند.

مسجدی بحران دوم را بحث کردستان عراق و مسائل مربوط به آن عنوان کرد و افزود: اگر این موضوع به درستی مدیریت نمی‌شد، ممکن بود تبدیل به یک بحران جدی در این کشور شود و حتی به جنگ داخلی در عراق منجر شود. دوستان عراقی این مساله را نیز با موفقیت پشت سر گذاشتند و در این پرونده نیز ایران نقش مهمی داشت.

سفیر ایران در عراق با بیان این‌که در حال حاضر این کشور با عبور از این بحران‌ها وارد مرحله جدیدی یعنی مرحله سازندگی، بازسازی و گسترش روابط اقتصادی و سیاسی خود با سایر کشورها شده است، خاطر نشان کرد: در واقع دوران جدیدی فرا روی عراق است که از این دوران به عنوان دوران بازسازی و سازندگی یاد می‌شود. قطعا در این مرحله هم باید ایران نقش بی‌بدیلی را ایفا کند و ما باید در کنار دولت و ملت عراق در سازندگی این کشور فعال باشیم و این وظیفه ایران به عنوان یک کشور همسایه و دوست عراق است.

او در ادامه به تشریح سطح تعاملات سیاسی و اقتصادی ایران و عراق در زمان کنونی پرداخت و گفت: امروز روابط ما در یک سطح خوبی قرار دارد. در ابعاد امنیتی، نظامی و دفاعی رابطه بسیار خوبی وجود دارد و در بعدهای فرهنگی، دانشگاهی و علمی این روابط قابل توجه است.

مسجدی روابط دو کشور را در سطح اجتماعی روابط بی‌نظیری عنوان کرد و گفت: هر ساله بین دو کشور شش میلیون نفر ایرانی و عراقی رفت و آمد می‌کنند که عموما چهار میلیون نفر از ایران با احتساب زائرین اربعین به عراق سفر می‌کنند و بین یک میلیون و 700 تا دو میلیون عراقی نیز به ایران سفر می‌کنند.

وی با بیان این‌که این سفرها دارای جنبه‌های زیارتی، فرهنگی، درمانی و ... است، اظهار کرد: در بعد سیاسی نیز روابط ما با دولت‌های عراق بعد از سقوط صدام روابط خوبی بوده است. دو کشور در بعد پارلمانی نیز با یکدیگر تعاملات خوبی دارند.

مسجدی همچنین به رابطه ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: گرچه در قضیه کردستان فطره‌ای در روابط ایران و اقلیم به وجود آمد، اما همواره روابط ایران و اکراد حسنه بوده است و ایران تلاش می‌کند که به بهبود روابط بین بغداد و اربیل کمک کند به نحوی که منافع دو طرف تامین شود.

ایران در رتبه دوم مناسبات اقتصادی عراق است

وی هم‌چنین به سطح تعاملات اقتصادی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در بعد مناسبات اقتصادی با عراق، ایران در حال حاضر در رتبه دوم قرار دارد. چینی‌ها در رتبه اول هستند و ایران و ترکیه در رتبه دوم و سوم قرار گرفته‌اند. در حال حاضر حجم معاملات بازرگانی بین دو کشور 6.5 تا 7 میلیارد دلار در سال است و اگر موضوع فروش برق، گاز و همچنین موضوع زائران را نیز  در نظر بگیریم، می‌توان گفت سطح مناسبات تجاری و اقتصادی بین ایران و عراق 12 میلیارد دلار است.

مسجدی اعلام کرد: هدف‌گذاری ما این است که مناسبات اقتصادی و تجاری خود را در یک برنامه پنج ساله به 20 میلیارد دلار افزایش دهیم.

سفیر ایران در عراق با بیان این‌که در حال حاضر روزانه بین هفت تا 12 میلیون مترمکعب گاز از نفت شهر به بغداد صادر می‌شود و سه نیروگاه در عراق از گاز ایران برای تولید برق استفاده می‌کنند، ادامه داد: این ظرفیت تا سقف 40 میلیون متر مکعب قابل توسعه است.

وی با بیان اینکه 3200 مگاوات نیز برق به صورت مستقیم و غیرمستقیم از ایران به عراق ارسال می‌شود، ادامه داد: قراردادهای زیادی در بخش بازرگانی، تجاری بین دو کشور منعقد شده است.

مسجدی با بیان این‌که مرز ایران و عراق یکی از طولانی‌ترین مرزها در منطقه است ودر عین حال یکی از امن‌ترین مرزها است، خاطر نشان کرد: تمام مرزهای ما بین دو کشور در مبادلات اقتصادی فعال هستند.

سفیر ایران در عراق همچنین اعلام کرد: چهار هزار دانشجوی عراقی به صورت رسمی در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات پارلمانی و شوراها در این کشور گفت: طبق آنچه اعلام شده این انتخابات در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و ما امیدواریم انتخاباتی خوب و موفق در عراق برگزار شود و ما به آنها اعلام کرده‌ایم که حاضریم هرگونه کمکی را برای برگزاری یک انتخابات با شکوه در عراق به دوستان عراقی‌مان ارائه کنیم.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر