کد خبر: ۹۵۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
گفت‌وگو با علی مطهری:
نایب رییس مجلس شورای اسلامی را خیلی‌ها به صراحتش می‌شناسند؛ همان است که هست؛ نه بیشتر و نه کمتر. مواضعش را رک و راست می‌گوید. علی مطهری در گفت‌وگو با «صدای پارسی» معتقد است که هاشمی پشتوانه‌ای برای ملت و دولت بود؛ و اگر امروز هاشمی بود در انسجام دولت موثر بود.
جمهوریت؛
هاشمی پشتوانه‌ای برای ملت و دولت بود

مطهری پیش از این گفته بود که «به نظرم ایشان در ١٠ سال اخیر نقش خیلی خوبی ایفا کرد. از این نظر که نمایندگی بخش مهمی از مردم کشور را بر عهده داشت».

مطهری به گفته خودش جزو افرادی بوده که برای ثبت نام هاشمی در انتخابات 92 اصرار زیادی داشته و حتی این اصرار را حضوری به هاشمی گفته بود. او در یادداشتی که شب درگذشت هاشمی منتشر کرد، نوشته بود: «پس از شهادت آیت‌الله مطهری ایشان صمیمی‌ترین و محرم‌ترین یار امام خمینی(ره) بود. در سال‌های اخیر آفت‌ها و آسیب‌های انقلاب اسلامی را خوب تشخیص داده بود و بر آزادی بیان و عدم سخت گیری بر منتقدان تاکید داشت.

آنجا که احساس می کرد که نظام به خطا می‌رود هشدار می‌داد. دست فرصت‌طلبان را که در صدد به حاشیه راندن انقلابیون اصیل بودند، رو می‌کرد. تصویر درستی از ولایت فقیه داشت و بهترین و خیرخواه‌ترین دوست مقام رهبری بود. نماد اعتدال بود و امروز سخت به چنین نمادی نیاز داریم.

سیاست و اقتصاد دنیا را خوب می‌شناخت و به همین جهت راه پیشرفت کشور را خوب می‌دانست. بر مصلحت کشور پافشاری می‌کرد گرچه مورد هجوم و تهمت قرار گیرد. او یک مصلح واقعی جامعه و دلسوز انقلاب بود». او از آخرین دیدارش با هاشمی هم می‌گوید؛

دیداری که خصوصی بود و زمان آن بیشتر به بیان دردل‌های هاشمی گذشت؛ البته مطهری از فحوای کلام هاشمی چیزی نگفت:

*فقدان آقای هاشمی رفسنجانی در طول این یک سال چه تاثیری داشته است؟

حتما نبودن ایشان آثار خودش را داشته. ایشان پشتوانه‌ای برای ملت و دولت بود و با توجه به تسلطی که بر اقتصاد و سیاست جهانی داشت، بسیار راهگشا بود و خیلی از بن بست ها را می‌شکست و پشتوانه‌ای روحی برای همه بود.

*فکر می‌کنید اگر آقای هاشمی زنده بود، محل اثرگذاری و بیشترین تاثیرش کجا بود؟

اگر بود در انسجام دولت و اراده دولت می‌توانست موثر باشد. فکر می‌کنم دولت با صلابت بیشتری به کار خودش ادامه می‌داد.

*برخی می‌گویند پس از انتخابات 96، آقای روحانی چرخشی در مواضعش داشته؛ فکر نمی‌کنید دلیل این رفتار نبودن آقای هاشمی باشد؟

باید از خود ایشان سوال شود اما تغییر روشی که در آقای روحانی می‌بینیم احتمالا موقت بوده و به خاطر شرایط خاص کشور است. حالا باید ببینیم رفتار ایشان در آینده چطور خواهد بود. تصور می‌کنم برای قضاوت کردن به زمان بیشتری نیاز داریم.

*نمی‌توانیم از این منظر که چون آقای هاشمی پشتوانه‌ای برای آقای روحانی بوده و الان که این پشتوانه از دست رفته به سمتی دیگر چرخش داشته موضوع را بررسی کنیم؟

نمی‌توان به طور قاطع این طور گفت؛ شاید بیشتر به شخصیت آقای روحانی برمی‌گردد.

*آخرین دیداری که با مرحوم آقای هاشمی داشتید را به خاطر دارید؟ چه زمانی بود؟

تاریخ آخرین دیدار را دقیقا یادم نیست؛ حدودا یک سال قبل از فوتشان باشد.

*چه موضوعاتی مطرح شد؟

دیدار خصوصی بود و کسی هم نبود؛ دیداری که قرار بود کوتاه و در حد یک ربع بیست دقیقه باشد. ولی خود ایشان خیلی مایل بود که صحبت کند و حدودا یک ساعت و نیم طول کشید. بیشتر درد دل می‌کردند.


منبع: ماهنامه صدای پارسی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر