کد خبر: ۹۴۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد : از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه امسال 64هزارو 231تن به دلیل آسیب های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی این استان مراجعه کردند .
جمهوریت؛ شمار مراجعه کنندگان به دلیل نزاع در مقایسه با مدت مشابه سال 95 با 71 هزار و سه تن، 9درصد کاهش یافته است.
بر اساس این گزارش از کل مراجعه کنندگان به دلیل آسیب های ناشی از نزاع در هشت ماهه امسال 41هزار و 85تن مرد و 23هزار و 146تن زن بودند.
پزشکی قانونی استان تهران به مراجعه کنندگان نزاع به مراکز پزشکی قانونی توصیه کرده است : ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.
بنابراین معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.
در ادامه این توصیه ها آمده است :دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.
برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.
پزشکی قانونی استان تهران همچنین تاکید کرده است : در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعه کنندگان و اظهار نظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابراین صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می طلبد.
در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذخواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.
به نقل از سازمان پزشکی قانونی، در سال گذشته 547 هزار و 21 مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این شمار مراجعه کننده 375 هزار و 644 تن مرد و 171 هزار و 377 تن زن بودند.
شمار مراجعان نزاع در سال گذشته با کاهش سه درصدی مواجه بود و از 564 هزار و 223 تن در سال 1394 به 547 هزار و 21 تن در سال گذشته کاهش یافت.
بر اساس این گزارش، در این مدت استان های تهران با 99 هزار و 817، خراسان رضوی با 46 هزار و 305 و اصفهان با 39 هزار و 14 بیشترین و استان های خراسان جنوبی با سه هزار و 434، ایلام با سه هزار و 436 و سمنان با چهار هزار و 211 کمترین آمار مراجعان نزاع را داشتند.
در سال 1395 بیشترین مراجعان نزاع در مرداد ماه با 58 هزار و 714 و کمترین آن در آذر ماه با 34 هزار و 756 تن به ثبت رسیده است.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر