کد خبر: ۹۲۲۲۸
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
برخی نمایندگان در جریان بررسی طرح تقویت بسیج مستضعفین نسبت به احتمال ارجاع این طرح به مجمع تشخیص مصلحت و طولانی شدن روند آن اخطار دادند.
جمهوریت؛ در جریان بررسی طرح تقویت بسیج مستضعفین در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس ، مهرداد لاهوتی در اخطاری مستند به اصل 110 و 176 قانون اساسی گفت: شورای نگهبان به این دو اصل ایراد وارد کرده. بسیج تحت نظر فرماندهی کل قوا و تابع سیاستهای معظم له است و این موضوع واضح و شفافی است. اصل 176 قانون اساسی هم می گوید مصوبات شورا پس از تایید رهبری قابل اجرا است. شورای نگهبان هم گفته این موارد باید به تایید شورای عالی امنیت ملی برسد بنابراین وقتی می شود اینکار را در مدت زمان کمی انجام داد به مجمع ارجاع دهیم که دو سال به طول بینجامد.

رئیس مجلس در این باره گفت: این اخطار وارد است. شورای نگهبان علاوه بر بار مالی تبصره 2ماده 4 این طرح گفته مطابق قانون اساسی این احکام باید براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و تدابیر رهبری باشد.

مصطفی کواکبیان در اخطاری مستند به اصل 176قانون اساسی گفت: کلیه سیاست های دفاعی و امنیتی کشور در محدوده سیاستهای کلی از سوی رهبری تعیین شده  حالا که یکبار شورای نگهبان خواسته به نفع مجلس عمل کند آقایان نمی گذارند و این پیچ و خم اداری عجیبی ایجاد می کند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نیز در اخطار اصل 110 قانون اساسی یادآور شد: می شود در این طرح گنجاند که احکام مربوطه با اذن رهبری انجام شود و کمیسیون امنیت ملی می تواند این مصوبه را به این شکل اصلاح کند.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه نیز در اخطار مشابهی اظهار کرد: در جلسات غیرعلنی اوضاع سیاسی منطقه به خوبی تشریح شده و حمایت از بسیج موضوعی بدیهی است و اگر این طرح به مجمع تشخیص برود دو سال به طول می انجامد. اما ما برای حمایت از بسیج نیازمند طرح فوریتی هستیم . بنابراین به نظر کمیسیون رای ندهید تا بتوانیم در عرض یک هفته از نیروهای بسیج در مقابل کشورهای متخاصم دفاع کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر