کد خبر: ۹۲۱۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
ولایتی:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با رد اظهارات سعد حریری مبنی بر این که در دیدار با ولایتی گفته است ایران در امور داخلی لبنان دخالت نکند، گفت: در مذاکرات ما چنین موردی مطرح نبود و وی خواستار وساطت میان ایران و عربستان شد.
جمهوریت؛ علی اکبر ولایتی روز سه شنبه در ادامه نشست خبری اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها در پاسخ به سوالی در مورد دیدار خود با سعد حریری به مباحثی که درمورد این دیدار مطرح شده است، اشاره و اظهارکرد: حریری این گونه بیان کرده که در این ملاقات به بنده گفته است که در امور داخلی لبنان دخالت نکنید که اصلا چنین چیزی مطرح نبود.

وی افزود: مذاکرات ما به هیچ وجه تند، خشن و این مواردی که گفته اند، نبوده است و اینها القائات سعودی ها و دیگرانی است که مایل نیستند لبنان در آرامش باشد و دوستی استراتژیک دو کشور را ببینند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: در این دیدار بجز بنده سفیر ایران در لبنان هم حضور داشت و ما هیچ گونه تهدیدی نکردیم، محور دیدار با سعد حریری روابط دو جانبه و منطقه ای بود.
ولایتی خاطرنشان کرد: از طرفی وی خواست که میان ایران و عربستان وساطت کند که من گفتم ما مشکلی با مذاکره نداریم ولی به سعودی های بگوئید شما سه سال است یمن را ویران کردید و اجازه ورود غذا و دارو را نمی دهید.
وی ادامه داد: در این دیدار به آقای حریری گفتم به سعودی ها بگوئید که از جنایات انسانی در یمن دست بردارید چرا که اینها ربطی به سیاست ندارد و باید با یمنی ها مذاکره کنند چرا که مساله یمن راهکار صرفا سیاسی دارد و نه بمباران کور.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: به آقای حریری گفتم از اتحاد احزاب گروه های سیاسی داخلی لبنان استقبال می کنیم و این کشور امروز یکی از امن ترین کشورهای اسلامی است و این از برکت مقاومت اسلامی و مردم فهیم و آگاه لبنان است.

وی همچنین اظهار کرد: ایران و لبنان برادر و متحد هستند و روابط راهبردی با یکدیگر دارند و در رابطه با مساله استعفای آقای حریری این یک موضوع داخلی است و امیدواریم اگر قوانین داخلی آنها اجازه دهد بعد از این تحولات یکی دو هفته اخیر، آقای حریری به لبنان بازگردد و در این رابطه که وی سر کار بماند یا نه مردم لبنان باید تصمیم بگیرند.

 سعد حریری نخست وزیر لبنان هفته گذشته در ریاض و از طریق شبکه العربیه از سمت خود استعفا کرد. وی قبل از سفر به ریاض و در لبنان با علی اکبر ولایتی دیدار و گفت و گو کرد که برخی استعفای حریری را به این دیدار ربط داده بودند.

وی در متن استعفای خود اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران و حزب الله مطرح کرد. وی همچنین روز یکشنبه در گفت و گویی با شبکه المستقبل وعده داد به لبنان بازمی گردد.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر