کد خبر: ۸۶۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
بازخوانی یک پرونده
«تهمینه - الف» زن ۳۵ ساله‌ای است که در اسفند ماه سال گذشته اقدام به تاسیس مرکز ترک اعتیاد می‌کند. هرچند با تمام مدارک لازم و داشتن پروانه کسب، کار خودش را آغاز می‌کند اما در ادامه یک اتفاق ناخواسته همه معادلات را بهم می‌ریزد.
جمهوریت؛
این بانوی تبریزی بعد از فروش بسیاری از لوازم شخصی و اسباب زندگی با ثبت نام افراد معتاد به صورت رسمی فعالیت‌‌های این مرکز را آغاز می‌کند. بعد از گذشت 9 ماه از فعالیت این مجموعه، شخصی برای بازپروری به مرکز یاد شده مراجعه کرده و اظهار می‌کند که توان پرداخت هزینه ‌های درمانش را ندارد.

خانم مدیر هرچند ابتدا تمایلی به این همکاری نشان نمی‌دهد اما اصرار جمعی از دوستان و همسر این فرد معتاد به مصرف مواد مخدر صنعتی بنا به اهداف شغلی و اجتماعی، تهمینه به مدت 13 روز وی را تحت درمان قرار می‌دهد و با اطمینان از حصول وضعیتی مطلوب نسبت به ترخیص او اقدام می‌کند.

به دلیل دایر کردن این مجموعه در محلی خارج از شهر، مرکز با کمبود آب برای رفع امورات و احتیاجات روزانه همراه می‌شود به طوری که خانم مدیر جوان بعد از تحقیق از وضعیت منطقه تصمیم می‌گیرد نسبت به به حفر چاه اقدام کند.

برای همین با دعوت از پیرمردی که می‌گفتند تخصص حفر چاه‌های بیش از ده متر را دارد، کار حفر چاه در محوطه‌ مرکز ترک اعتیاد آغاز می‌شود. در حال عملیات حفاری چاه بوده‌اند که بیمار نامبرده برای انجام دِین، با میل و رضایت شخصی در فرآیند حفاری به مقنی پیر کمک می‌کند اما همان روز در اثر ریزش چاه، این معتاد بهبود یافته جان خود را از دست می‌دهد و در نتیجه مدیر مرکز اعتیاد با لحاظ تقصیر، روانه زندان می‌شود.

نهایتاً این بانوی 35 ساله‌ به پرداخت دیه‌ای متقبل می‌شود که پرداخت آن خارج از توان او و خانواده‌‌اش به حساب می‌آید. هرچند در این واقعه پیرمرد مقنی نیز به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی حفر چاه، درصد مشخصی مقصر شناخته می‌شود اما آنکه بیش از هر کسی در این ماجرا آسیب می‌بیند و حکم حبس آخرین سطر حکایات تلخ و باورنکردنی اوست، زن جوان است که با حکم قاضی رسیدگی کننده به جرم عدم رعایت نظامات دولتی منجر به فوت، به یک ماه حبس و پرداخت یک فقره دیه کامل مرد مسلمان برابر با قانون دیه سال 96 محکوم شده است.

در فرآیند رسیدگی به وضعیت این مددجو و تلاش در راستای کم کردن میزان بدهی این زندانی واجد شرایط، مبلغی از بدهی 210 میلیون تومانی او کسر شده است اما این محکوم همچنان بابت پرداخت الباقی دیه در حبس حضور دارد.

تهمینه، مادر دو دختر 14 و 18 ساله است که با تلاش گروه صلح و سازش ستاد دیه توانسته نصف مبلغ دیه را از اولیاءدم گذشت بگیرد و تا میزان 60 میلیون تومان هم از سوی ستاددیه بنا به سقف معینی که برای دستگیری از هر مددجو وجود دارد، تسهیلات دریافت کند اما این زن جوانِ سرپرست خانواده بابت 45 میلیون تومان باقیمانده از اردیبهشت ماه سال‌جاری پشت میله‌های سرد زندان به سر می‌برد.

نیکوکارانی که تمایل دارند یاری‌‌گر این مددجوی نیازمند باشند، می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به‌قرار 74/74 بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، 7777 بانک تجارت شعبه مرکزی، 8888 بانک صادرات شعبه مرکزی یا 55555 بانک ملی واریز نموده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش‌ پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره 88916011 دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن تماس 15 ــ 88916012 پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه خواهد بود.
منبع: تسنیم
برچسب ها: زندان ، دیه ، اعتیاد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر